Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Βρε συναφελδε και συ...

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρεπει να προσεχτει η σκυροδετηση....

Αλλα το συγκεκριμενο κλεινει ρωγμες μεχρι συγκεκριμενο παχος..(δεν θυμαμαι τωρα ποσο)

ΔΟΥΛΕΥΕΙ...

Διαβασε βιοβλιογραφια, εργαστηριακα, δες εργα... (ξαναρωταω...ειναι χαζη η λαφαρτζ???)

Δεν ειμαι εμπορος...

Δεν βγαζω λεφτα απο αυτο..

Αλλα προτεινω ενα προιον σε πελατες μου που θα με βγαλλει ασπροπροσωπο...

 

Ασε τωρα τι μαθαινουμε στο 1ο ετος...

Η τεχνολογια αναπτυσεται καθε μερα..

 

ΥΓ σε πληροφορω οτι και τα τρυποξυλα μια χαρα επισκευαζονται...

 

ΥΓ2 δειτε εδω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Terry

 

Ο καθενας μας εχει τη γνωμη του. Οσον αφορα τη δικη μου, οταν προκειται να χρησιμοποιησω στεγανωτικα προσμικτα, παραγγελνω μια εως δυο αντοχες παραπανω. Τα δικα μου δοκιμια δειχνουν μειωση της αντοχης με στεγανωτικα προσμικτα.

 

Αυτη ειναι η δικη μου αντιμετωπιση, γιατι δεν καταφερα να βρω κατι καλυτερο μεχρι στιγμης.

 

Αν εσενα σου κανει η δικη σου, ποιος ειμαι εγω να διαφωνησω? απο κει κ περα, ο καθενας μας ειναι μηχανικος και οφειλει να ξερει να κρινει, ωστε να διαμορφωσει τη δικη του. Δεν κανουμε δικαστηριο εδω,χαβαλε κουβεντα κανουμε, που αντι να συζηταμε για τη eurovision κ ποσο θα κοψουν τις φλεβες τους τα κοριτσακια φετος με τον τυπακο που στειλαμε, καθομαστε κ συζηταμε για σκυροδεμα. Τη βρισκουμε δηλαδη με τετοια πραγματα. Μακαρι να με ερεθιζε κ εμενα ο τυπακος της eurovision να εμπαινα στο thegreekz να λεω τη γνωμη μου, οπως τις προηγουμενες χρονιες με το σακη και τον αλκαιο, αν κ τελικα εγω ειμαι παντα με τη γαλλια ( και τη γερμανια οταν εστειλε τους καουμπουδες)

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου οικοδομή, είχα βάλει στεγανοποιητικό μάζας στην παραγγελία από το εργοστάσιο. Ήταν και η πρώτη δουλειά, όλες οι βαρέλες περνούσαν από γεφυροπλάστιγγα και δοκίμια από όλες όπως προβλέπονταν.

Τα δοκίμια έσπασαν σε κρατικό εργαστήριο, όχι όλα αλλά 3 σετ) και δεν έδειξαν πρόβλημα.

Τα τρυπόξυλα όπως και οι φουρκέτες πέρασαν από καλέμι και τροχό και επισκευάστηκαν.

Μετά περάστηκε απλά πίσσα, 'όχι νερόπισσα, και το κλασσικό χοντρό νάϋλον.

Μετά από 10-12 χρόνια έγινε μια πολύ μεγάλη πλημμύρα. Τόσο μεγάλη που από το στεγανό μέσα στο υπόγειο (-1,50μ για να δείτε που ανέβηκε ο υδροφόρος) άρχισε να αναβλύζει νερό.

Από τα τοιχία του υπογείου δεν δάκρυσε καθόλου.

Σε διπλανές οικοδομές, ίδιας περιόδου, έβαλαν 2 αντλίες για να βγάζουν τα νερά. Μιλάμε πως είδα, με τα μάτια μου, από τοιχίο να τρέχει βρύση. Κοντά μισό μέτρο μακρυά πετούσε το νερό (ήταν και στο -4.00μ βέβαια).

 

15 χρόνια αργότερα σε μία άλλη οικοδομή έκανα το ίδιο. Αλλά σε αυτό το υπόγειο ένα σημείο έβαζε νερό, υγρασία όχι κάτι τρομερό στο μάτι. Η αιτία; Για να στηριχθεί η καμινάδα έριξαν μια βάση από σκυρόδεμα που την στήριξαν και στο τοιχίο του υπογείου στο -0,50μ ανοίγοντας τρύπες για τα σίδερα. Από εκεί περνούσε το νερό και χτυπούσε μέσα.

 

Γιατί τα λέω όλα αυτά;

Για να δείξω πως προσεγμένη σκυροδέτηση με συνδυασμό στεγανωτικού δουλεύει.

Αλλά πάντα μπορεί να μην προσεχθεί κάτι και να την πατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έριξα στεγανωτικό SIKA σε σκυροδέτηση το προηγούμενο καλοκαίρι. Πήρα δοκίμια σε κάθε σκυροδέτηση. Δεν υπήρχει μείωση της αντοχής. Η ανάμιξη έγινε επί τόπου μέσα στη βαρέλα και με κάμποσες στροφές της βαρέλας για κάνα τέταρτο. Φυσικά το σκυρόδεμα έγινε λίγο πιο ρευστό αλλά δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με το πως "λερωνουμε" το μπετο.

 

Νομιζω πως ο ΚΤΣ μιλα και απαγορευει τα στεγανωτικα (ή μηπως τα αντιπαγωτικα;;; Δεν θυμαμαι)...

 

Παντως κι εγω μια φορα που εβαλα στεγανωτικο μαζας, μου εριξε την αντοχη και απο C20/25 έγινε C16/20...

 

Οσοι εχουν τα ακολουθα:

α) Πλήρη εμπιστοσυνη στο προσθετο

β) πλήρη κατανοηση και ανοχη απο τον προμηθευτη σκυροδεματος

ας κανουν τους πειραματισμους τους.

 

Ομως κατα τον κανονα (ΚΤΣ) ή ρίχνεις ό,τι σου φέρνουν ή απαιτεις πρόσμικτα τα οποια στα βαζει η εταιρια, για να εισαι ok σε καθε περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι με το πως "λερωνουμε" το μπετο.

Πες τα χρυσόστομε!

 

Νομιζω πως ο ΚΤΣ μιλα και απαγορευει τα στεγανωτικα

Ακριβώς. Μόνο αερακτικά - ρευστοποιητές επιτρέπονται...

 

 

Να σχολιάσω ότι τα στεγανωτικά προορίζονται για χρήση σε δεξαμενές και κυρίως πισίνες (λόγω Cl-) ή άλλα υδραυλικά έργα. Βέβαια, στις περιπτώσεις αυτών των έργων έχουμε (ή πρέπει να έχουμε) και ειδικές συνθέσεις (ενίοτε με προσθήκη φυσικών πουζολάνων), αυξημένα πάχη στοιχείων, αυξημένες επικαλύψεις...

 

Να σχολιάσω ακόμη ότι η κατασκευή στεγανής πλάκας είναι εξαιρετικά δύσκολη λόγω σταδίου ΙΙ και θερμοκρασιακών καταναγκασμών.

 

Εν τέλει, στα συμβατικά έργα, πάντα αναθέτουμε την δουλειά της στεγάνωσης σε ένα σύστημα στεγάνωσης, είτε πρόκειται για πλάκα επικαλύψεως (πχ ασφαλτόπανα), είτε για υπόγεια (πχ ασφραλτικό βερνίκι + στραγγιστήρι), είτε για δεξαμενή (πχ τσιμεντοειδές επαλειφόμενο).

Η προσθήκη στεγανωτικού μάζης στις περιπτώσεις αυτές είναι ένα επιπλέον μέτρο, που συνήθως δεν συνεισφέρει σε τίποτα, ενώ έρχεται σε σύγκρουση με τον ΚΤΣ.

Ωστόσο, είναι δυνατή η μείωση του πορώδους (και επομένως η απόδοση κάποιας "στεγανότητας") με την χρήση ρευστοποιητή και καλή δόνηση.

 

Η δημιουργία ρύσεων με το σκυρόδεμα της πλάκας είναι απαράδεκτο γεγονός...

Εφόσον έχει μελετηθεί (πλάκα μεταβλητού πάχους) και απεικονίζεται στους ξυλότυπους, δεν είναι καθόλου απαράδεκτο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θελετε "στεγανό" σκυρόδεμα;;;

 

Βαλτε 330kg/m3 τσιμεντο και ειστε ετοιμοι. Οικονομικα, το ιδιο θα σας βγει.

Link to comment
Share on other sites

Aλεξη ο ΚΤΣ δεν απαγορευει τα προσμικτα..

Απλα αναφερει οτι πρεπει να εχει τσεκαριστει η συνθεση μαζι με το προσμικτο αυτο..

 

Το συστημα για το οποιο μιλησα δεν ειναι σταγανωτικο μαζας..

Κανει το σκυροδεμα ΣΤΕΓΑΝΟ....(διαβαστε λιγο τα εργαστηριακα και ολο το υλικο που εχει η εταιρεια...)

ΔΕΝ μειωνει την αντοχη (αποδεδειγμενα..οχι μονο απο τις δοκιμες που εκανα εγω..)

Σιγουρα εχετε δει και περιπτωσεις στεγανωσης με επαλειψης, μεμβρανες κτλ που εχουν αστοχησει...

Link to comment
Share on other sites

terry, δεν είπα ότι απαγορεύει τα πρόσμεικτα, αλλά τα στεγανωτικά μάζης.

Το υλικό που λες το ξέρω. Ωστόσο, σε μία πλάκα επικαλύψεως, άμα βάλεις αυτό το υλικό, δεν θα βάλεις ασφαλτόπανο;

Αν βάλεις ασφαλτόπανο, γιατί να βάλεις και πρόσμεικτο;

Όσο για τις αστοχίες των στεγανωτικών συστημάτων, συμβαίνουν σίγουρα. Γιαυτό χρειάζεται και η στεγάνωση μία κάποια μελέτη, σχεδιασμό, διαστασιολόγηση...

Αλλά, δεν μπορούμε να κάνουμε πλημμελείς στεγανώσεις επειδή βάλαμε πρόσμεικτό...

Link to comment
Share on other sites

Το συστημα για το οποιο μιλησα δεν ειναι σταγανωτικο μαζας..

Κανει το σκυροδεμα ΣΤΕΓΑΝΟ....(διαβαστε λιγο τα εργαστηριακα και ολο το υλικο που εχει η εταιρεια...)

Μαλλον εχεις ψαρωσει απο το μαρκετιστικο κολπο...

Δεν αναφερει πουθενα τον ορο "στεγανωτικο μαζας" αλλα "υδατοστεγανο σκυροδεμα" κτλ κτλ και περιγραφει ακριβως ολα οσα κανουν τα στεγανωτικα...αλλα δεν βαφτιζεται στεγανωτικο διοτι δεν θα το επαιρνε κανεις!!!

 

Εξυπνο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.