Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Η lafarge πάντως

παραδίδει σύνθεση κομπλέ, μαζί με στεγανοποιητικό μάζας από το μίξερ (admix της penetron)

και εγγυάται γι' αυτό. Μάλιστα την σύνθεση αυτή την έχει βαφτίσει κιόλας (με όνομα που δεν θυμάμαι)

 

ενώ ελάχιστες εταιρείες παρέχουν δικό τους δοκιμασμένο πρόσμικτο που να έχει δοκιμαστεί στη σύνθεσή τους

 

Για τη lafarge το ξέρω.Είναι η καλύτερη εταιρεία από θέματα ποιότητας προϊόντος, ελέγχων, ποσοτήτων (υπερσπάνια κλέβει) και χαρτούρας πιστοποιήσεων.Άλλο είναι το πρόβλημα της lafarge , για το οποίο δεν θέλω να την ξαναδώ ποτέ μπροστά μου.Δεν έχει δικές της πρέσες, νοικιάζει.Με αποτέλεσμα να παράγει ένα φανταστικό σκυρόδεμα, το οποίο δεν έχεις κανένα τρόπο να το ρίξεις στο έργο.

 

Ο θεός σε αυτές τις δουλειές με τη lafarge είναι ο πρεσαδόρος.Με πακιστάνι μπουμαδόρο.

 

Ομοίως και η ΕΤ.Φανταστικό σκυρόδεμα, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ, αλλά εξυπηρέτηση πρέσας το απόλυτο μηδενικό αυτές οι εταιρείες.Εγώ όντας της οικογενείας άκτωρα, ρίχνω πάντα με πεππα.Καλά παιδιά, καλοί νταβατζήδες, τα @@ σου σπάνε, αλλά η δουλειά τελειώνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ.Κ πάντα αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ζαβι σου απαντησε ο Brasco για το στεγανο σκυροδεμα..

 

ΜΙΑ ΧΑΡΑ στεγανοποιειται και επι τοπου στο εργο..

Δεν θελει καμια στεγανωση μετα...

 

Οσο για την αντοχη με χρηση εξτρα προσμικτων...σου απαντησα με τις αντοχες...

Δεν σε καλυπτουν????

 

Αν το ΣΙΚΑ σου ριχνει στα μισα την αντοχη καντους μηνυση....

(αλλα εγω δεν νομιζω το 20/25 να σου βγαλλει αντοχη 15...πως να το κανουμε..εκτος αν δουλεευεις κανεννα Ν/Τ 0.9 και δεν το ξερεις....)

Link to comment
Share on other sites

Στεγανωτικό μάζας της sika που χρησιμοποιώ ρίχνει μισή κατηγορία την αντοχή σε δοκίμια των 28 ημερών, ενώ παράλληλα προκαλεί και απόμιξη ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΑΡΕΛΑ!!!

 

zavi, είναι σίγουρο αυτό που γράφεις;Ανατριχιαστικό ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

terry,ποιό είναι αυτό το σούπερ στεγανωτικό σου;

Σήμερα επισκέφτηκα την Sika για την περίπτωση μιας πισίνας.Μου πρότειναν το

PLASTOCRET-N ως στεγ. μάζας.

Τι λές;

Link to comment
Share on other sites

Για κατασκευές κοντά στην θάλασσα υπάρχει η αντίστοιχη ποιότητα μπετού.

 

Μεταξύ των άλλων είμαι μηχανολόγος σε μια βιομηχανία κατασκευής αδρανών υλικών και γνωρίζω ότι υπάρχουν από τον νόμο προδιαγραφές για μίγματα για τέτοιες περιπτώσεις (κοντά στην θάλασσα) καθώς και για άλλες περιπτώσεις όπως π.χ. τα εμφανή μπετά (αν μπει σε εμφανή απλό μίγμα θα σκάσει πιο εύκολα αν δεν έχουν τηρηθεί τα πάχη από τα σίδερα).

 

Το κόστος του είναι περίπου 3-4€/m³ πάνω από το συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για crystal growth system και συγκεκριμενα για το penetron admix...

 

Δεν εχει και μεγαλη σχεση με τα στεγανοποιητικα μαζας...

 

ΥΓ δεν ειπα οτι ειναι σουπερ στεγανοποιητικο..ειπα απλα οτι κανει στεγανο το σκυροδεμα...

(η lafarge δεν νομιζω να ειναι βλακες που το δουλευουν και το πουλανε...)

Link to comment
Share on other sites

Μιση κατηγορια κατω ειπα, δεν ειπα μιση αντοχη.

 

Σκυροδεομα στεγανο δεν υπαρχει οσα στεγανωτικα κ να βαλετε, μα ειναι δυνατον να το γραφετε κοτζαμ μηχανικοι? αλλο πραγμα μειωση της υδατοπερατοτητας σε βαθος χρονου κ αλλο πραγμα η στεγανοτητα.

 

Terry, δεν θα διαφωνησω αλλο, εμενα αυτη ειναι η αποψη μου, κ οπως ειπαμε ο καθενας εχει τη δικη του, οπως κ την ευθυνη να τη στηριζει. Μην το παιρνεις κατακαρδα, εγω κερδισα το αυτοκινητο σου αλλα εσυ πας ενα βημα παραπανω απο μενα, γιατι εγω ριχνω σκυροδεμα που μπαζει.:D

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ ζαβι..

Δεν θελω να διαφωνησω μαζι σου..

 

Ερωτηση..

Εριξες 20/25 και τελικα ηταν σχεδον 16/20 αντε (μλκ τωρα θα γραφω) 18/22..

Τι εκανες??

Το κατεδαφισες και το ξαναεφτιαξες???

 

Κατασκευαστικη εμπειρια εχεις...

Να σου πω οτι εχω κανει υπογειο σε βαθος -2.2μ με υδροφορο στο -0.5μ...

Πριν 7-8 χρονια ΧΩΡΙΣ καμια σοβαρη εξωτερικη στεγανωση... (σοβαρα μιλαω)

Ραντιε, υδροδιογκουμενο ΣΙΚΑ και τοιχωμα υπογειου...

ΔΕΝ εχει βαλλει ουτε μιση σταγωνα νερο..

(ειναι και δημοσιο το κτηριο αυτο, στο υπογειο εχει χωρους αναψυχης μικρων παιδιων..)

Το μονο που εγινε ηταν να προσεχτει η σκυροδετηση και να επισκευαστουν οι ντιζες...

Θελω να σου πω οτι ολα γινονται...

Το συστημα που εγραψα παραπανω δουλευει...ειναι τσεκαρισμενο αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για crystal growth system και συγκεκριμενα για το penetron admix...

 

Δεν εχει και μεγαλη σχεση με τα στεγανοποιητικα μαζας...

 

ΥΓ δεν ειπα οτι ειναι σουπερ στεγανοποιητικο..ειπα απλα οτι κανει στεγανο το σκυροδεμα...

(η lafarge δεν νομιζω να ειναι βλακες που το δουλευουν και το πουλανε...)

 

There is no such thing as στεγανό σκυρόδεμα. Αυτά μας τα μαθαίνουν από το πρώτο έτος. Απλούστατα διότι όλα εξαρτώνται από την ποιότητα σκυροδέτησης, την συστολή ξήρανσης και την ρηγμάτωση.

 

Τι να τα κάνω τα penetron και τα Plastocrete αν βγάλω μπετόν με φωλιές, ή αν στην πισίνα ο καλουπατζής μου έχει βάλει ξύλινα τακάκια, ή αν υπάρχει κατασκευαστικός αρμός λόγω καθυστέρησης στον κύκλο σκυροδέτησης, και άλλα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.