Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Mα βρε Ροδοπουλε, λεμε οτι η "πιατσα" δεν δουλευει οπως λες εσυ και μας βγαζεις τρελούς!

 

Σε πληροφορω πως στην πολη μου ΜΙΑ εταιρια εχω βρει σωστη...

 

Τελος πάντων, κρατα το ακολουθο:

στην θεωρια εισαι πολυ σωστος, τα λες καλα και σε ευχαιστω που μας ενημερωνεις.

 

Ομως...

 

Φιλε FouksMechMech καλα εκανες σε οσα εκανες και μακαρι να ηταν ολοι οι πελατες μου σαν εσενα (εκτος απο το να εισαι πανω απο το κεφαλι μου... Οποιος ξαναπατησει σε οικοδομη μου με τον τροπο που εκανες εσυ, εγω του κοβω τα ποδαρακια :lol: Διοτι, αν και δεν το καταλαβαινετε, παρεμβαλεστε)

 

Ομως καταλαβαινεις οτι τα +1500 για την μονωση αλλος (και μαλλον οι περισσοτεροι) δεν εχουν να τα δωσουν;

 

Γι'αυτο λεω πως καλυτερα να μαθαινουμε να δουλευουμε σωστα με την πενία που κυριαρχει στον χωρο των σωστων προμηθευτων σκυροδεματος και αν μας τυχει σωστος -"λεφτας"- πελάτης, κανουμε και τα "γουστα" μας.

Επειδή ο λόγος είναι γραπτός εδώ μέσα, ας είμαστε λίγο ελαστικοί. Άυτό που διαβάζουμε και μας φαίνεται "κακία" ίσως να μην αντιπορωπεύει το πνεύμα αυτού που το γράφει.

Αυτο ξαναπες το να το ακουσει ο ροδοπ που μαλλον με εχει παρει στραβα σε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

saltapidas

 

σιγά μην σε έχω πάρει στραβά. Είπα να αλλάξουμε Νοοτροπία μπας και αλλάξει κάτι. Είπα οτι τελικά αυτός που τώρα δεν πληρώνει θα τα πληρώσει στο μέλλον 10πλάσια. Είπα οτι υπάρχουν λύσεις. Είπα για τον νόμο που προφανώς ξέρεις. Και συζητάμε 5 άτομα γιατί μας ενδιαφέρει. Είπα οτι στα 1000Ε να δώσεις και άλλα 5Ε δεν χάθηκε ο κόσμος. Δεν θέλεις μην το κάνεις εφόσον έχεις ενημερωθεί. Τώρα να ρωτήσω πόσοι ΠΜ απο εδω μέσα ξέρουν πραγματικά πόσο κιλά τσιμέντο μπαίνουν στο κυβικό και πόσα θα έπρεπε?

Link to comment
Share on other sites

Ομως καταλαβαινεις οτι τα +1500 για την μονωση αλλος (και μαλλον οι περισσοτεροι) δεν εχουν να τα δωσουν;

 

Ξέρετε τι ήταν ένα από τα πρώτα πράγματα που έμαθα στην οικοδομή από παλιό επιχειρηματία - μηχανικό?

Στην οικοδομή, πολλά ποσά πρέπει να τα βλέπουμε ψυχρά, σαν νούμερα και μόνο.

Δηλαδή, αν π.χ. αφορά την μόνωση, είτε 1.500 είτε 10.500 να είναι

τα δίνει και με μεγάλη ευχαρίστηση μάλιστα

εφόσον θα γλιτώσει από πολλά προβλήματα μετά και πολλαπλάσια έξοδα (εξώδικα από δυσαρεστημένους αγοραστές, δυσφήμιση κλπ)!

 

Μέχρι και τους σοφάδες το κόστος κατασκευής είναι ανελαστικό!

Απλά ο μηχανικός θα πρέπει να είναι αρκετά "πειστικός" ώστε ακόμα και ο ιδιοκτήτης που λέει πως δεν τα έχει αυτά τα χρήματα, να τα βρει.

 

Αργότερα, όταν θα φτάσει η ώρα για τα είδη υγιεινής και τα πλακάκια,

να δεις πόσο πειστικές είναι οι πωλήτριες στις εκθέσεις και τους πασάρουν τα ακριβότερα...

Δηλαδή οι πωλήτριες είναι πιο καπάτσες από τον μηχανικό???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Brasco

 

συμφωνώ και το έχω πεί άπειρες φορές το μόνο που αποκτάς δύσκολα και χάνεις εύκολα είναι η φήμη και ειδικότερα τώρα που δεν υπάρχει και δουλειά. Και δεν ξέρω πολλούς που δεν θα έδιναν 3000Ε παραπάνω στα μπετά οταν τους εξηγείς και σε εμπιστεύονται. Απο προσωπική εμπειρία το 80% των προβλημάτων το βρίσκω στα σπίτια μεσοαστών, όταν τους ρωτάς λένε οτι μας είπαν έβαλα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Saltapidas.

 

Συμφωνώ ότι σε κανέναν δεν περισσεύουνε. Αλλά πρέπει να προσπαθήσεις να τον πείσεις (αν φυσικά εκτιμάς ότι αξίζει τον κόπο) να τα δώσει εκεί που πιστεύεις, αντί για φωτιστικά/αξεσουάρ μπάνιου/λιστέλο/πόμολα με στρασάκια, κλπ.

 

Papos.

 

Εννοούσα ότι προσέχω να τηρούνται [κατά το δυνατόν, και με βάση τις πραγματικές (επί του έργου) κατασκευαστικές δυσκολίες].

 

Αμ τα τύμπανα.... άλλη πονεμένη ιστορία. Είσαι στη μάντρα, τους εξηγείς τι θέλεις, σου λένε ναι,..... σου δείχνουν ότι είναι εύκολο να αλλάξουν τύμπανο....... αλλά μόνο η πίεση σου ανεβαίνει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και έκανα κάποια τρεξίματα για να δείτε πόσο ο λόγος Ν/Τ επηρεάζει την διάχυση χλωριόντων. Το κάνω θεωρώντας οτι το ποσοστό των αδρανών σε σχέση το συνολικό βάρος είναι 80% (σχετικά τυπικό για Ελλάδα)

 

Ν/Τ --------Chloride Ion Diffusivity Results Degree of Hydration 95% in all

 

0.7 5434.408 x10-12 m2/s

ο.65 380.979 x10-12 m2/s

0.6 38.852 x10-12 m2/s

0.55 5.764 x10-12 m2/s

0.50 1.244 x10-12 m2/s

0.48 0.748 x10-12 m2/s

0.47 0.593 x10-12 m2/s

0.42 0.233 x10-12 m2/s

 

Το διεθνές όριο για να έχουμε υψηλή ανθεκτικότητα σε κατηγορίες XS είναι

 

0.1Χ10-12 m2/s

Link to comment
Share on other sites

Ν/Τ --------Chloride Ion Diffusivity Results Degree of Hydration 95% in all

θεωρώντας οτι το ποσοστό των αδρανών σε σχέση το συνολικό βάρος είναι 80% (σχετικά τυπικό για Ελλάδα) αλλα βάζοντας 1% crystal growth 3rd Generation (according to ACI)

 

0.7 2588.486 x10-12 m2/s

ο.65 172.046 x10-12 m2/s

0.6 16.634 x10-12 m2/s

0.55 2.340 x10-12 m2/s

0.50 0.479 x10-12 m2/s

0.48 0.282 x10-12 m2/s

0.47 0.221 x10-12 m2/s

0.42 0.082 x10-12 m2/s < ACI Limit for Maximum Resistance to Chloride Ion Penetration.

 

Ν/Τ --------Chloride Ion Diffusivity Results Degree of Hydration 95% in all

θεωρώντας οτι το ποσοστό των αδρανών σε σχέση το συνολικό βάρος είναι 80% (σχετικά τυπικό για Ελλάδα) αλλα βάζοντας 2% crystal growth 3rd Generation (according to ACI), και ρευστοποιητή μείωσης Ν/Τ απο Ν/Τ 0.5 και κάτω

 

0.50 0.190 x10-12 m2/s

0.48 0.109 x10-12 m2/s < ACI Limit for Maximum Resistance to Chloride Ion Penetration.

0.47 0.085 x10-12 m2/s < ACI Limit for Maximum Resistance to Chloride Ion Penetration.

0.42 0.030 x10-12 m2/s < ACI Limit for Maximum Resistance to Chloride Ion Penetration.

Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλε, καλα ολα αυτα...

Εγω πως διασφαλιζομαι όταν:

α) στην περιοχη μου υπαρχουν μονο "μη σοβαρες" εταιριες;

β) εχω μια επιβλεψη οικοδομης και ο Κυριου του εργου (ΚΤΕ) επέλεξε μια εταιρια χάλια;

γ) όταν ο ΚΤΕ δεν επιθυμε/ενδιαφερεται να λαβει δικιμια;

δ) κανω παραπονα-αναφορες για ποιοτητα σκυροδεματος, χρόνους παράδοσης (κοντα στο 2ωρο) και λαμβανω απαντηση απο τον ΚΤΕ "το μπετο ειναι αυτό".

 

Υπαρχει πρακτικος τρόπος να βοηθηθουμε;

 

Επίσης, επειδη ειναι πολυ σημαντικο να ξερουμε ποιος μας λεει τι, ξαναρωτω: εχεις επιβλεψει ποτε, κατ'ουσίαν και κατα τον νομο, φέροντα οργανισμο;

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

 

α) Συνήθως τους παίρνεις απο το χέρι και προσπαθείς μεταξύ σοβαρού και αστείου να τους δείξεις οτι έχουν μόνο να κερδίσουν.

β) Του το λες. Του εξηγείς. Εαν βλέπεις οτι δεν καταλαβαίνει να υπογράψει για την ενημέρωση και για την επιλογή του. Εαν αυτός θέλει να παρανομήσει να μην γίνει με την δική σου συναίνεση.

γ) Να υπογράψει κλπ.

δ) δες β) και γ). να υπογράψει και ο καθένας με την τύχη του και το μυαλό του. Να είσαι εσυ καλυμμένος μην σου γυρίσει μετά απο χρόνια με μηνύσεις. Στο λέω γιατί το έχω δει άπειρες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Saltapidas:

Και οι μηχανικοι ειναι Θεοι φιλε!

Δουλευουν με κανονισμους τους οποιους σεβονται ΜΟΝΟ αυτοι στην κοινωνια μας και καταφερνουν και επιβιωνουν μεσα απο "τρελους" πελάτες, συνεργατες-μαστορια, προμηθευτες και Δ/Υ.

Να πω κι αλλα;

 

O καθηγητής Τάσσιος είχε περιγράψει κάποτε πολύ εύστοχα την όλη κατάσταση σαν τσίρκο με άγρια και ανεκπαίδευτα θηρία και τον μηχανικό σαν τον θηριοδαμαστή που καλείται να εκτελέσει την παράσταση χωρίς να τον φάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.