Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Ελπίζοντας ότι ως θέμα είμαι στη σωστή τοποθεσία...

και βλέποντας την ιστοσελίδα της Λάρκο

 

http://www.larco.gr/el.slag.php

 

στο κάτω μέρος της σελίδας διαβάζουμε τα εξής:

 

"Πωλήσεις Σκουριάς Μεταλλακτών

Η Σκουριά Μεταλλακτών χρησιμοποιείται ως σύνολο για την παραγωγή ειδικού τύπου σκυροδέματος και για την κάλυψη σωλήνων πετρελαίου, στην Ευρώπη, τη Βόρεια Αφρική και τη Μέση Ανατολή."

 

Γνωρίζουμε τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες αυτού του "ειδικού τύπου σκυροδέματος", γιατί χρησιμοποιήται "για την κάλυψη σωλήνων πετρελαίου" και αν κάνει και για άλλες χρήσεις;

 

 

Υγ. Όχι δεν θέλω να κατασκευάσω κάποια... σιδερένια οικοδομή από μπετό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σκωρία υψικαμίνου είναι για ειδικές συνθέσεις σκυροδέματος. Δίνει μεγάλη ανθεκτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

η σκωρία με μορφή λεπτής σκόνης αποτελεί υδραυλική κονία

με λεπτή μηχανική άλεση σκωρίας προκύπτει το σιδηρικό τσιμέντο

τα τσιμέντα της κατηγορίας αυτής χαρακτηρίζονται απο χαμηλή θερμότητα ενυδάτωσης(DIN 1164 και ASTM C989) και χρησιμοποιούνται σε σκυροδετήσεις μεγάλων μαζών ή όταν η εξωτερική θερμοκρασία,είναι πολύ υψηλή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα σε μικρη σκυροδετηση (15κμ) ειχα την "ωραια" ιδεα να ζητησω να μου ριξει το Ν/Τ η εταιρεια παραγωγης απο 0.68 σε 0.55!!!

Θα εστρωνα την καθιση με ρευστοποιητη..

Η συνθεση ειχε 270κιλα τσιμεντο, μιλαμε για κατηγορια 20/25...

 

Ο ρευστοποιητης ηταν ο Chem SPL της domylco..

 

Μεγαλη φωλα η σημερινη...

 

Μετα απο 1.5λτ σε 100κιλα τσιμεντο καταφερα μια καθιση κοντα στο 8εκ..!!!!!!

 

Δεν ξερω τι εφταιγε..

Δυο εκδοχες..

1. Ο ρευστοποιητης ειναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ....

2. Η ποσοτητα τσιμεντου δεν ηταν ικανη για να δουλεψει ο ρευσοποιητης...

 

 

ΥΓ. Εχω παρει και δοκιμια να δω τι θα βγαλλω, καμια επιρροη στην πηξη του σκυροδεματος δεν ειχα...

Ηθικο διδαγμα : Σε μελετη συνθεσης που δεν ξερεις, μην βαζεις το χερακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Terry

 

διαβάζοντας τον τεχνικό φυλλάδιο της εταιρίας για το Chem SPL θα έλεγα οτι σε καμία περίπτωση δεν θέτει περιορισμούς χρήσης κάτι που γίνεται απο άλλες εταιρίες. Με την γενική αρχή EN 934-2:2001 σε καμία περίπτωση προσωπικά δεν θα έπαιρνα την ευθύνη. Οι υπερ-ρευστοποιητές απο την πείρα μου χρειάζονται περιορισμούς σε Ν/Τ και ειδικότερα σε κιλα τσιμέντο/κυβικό. Το έχω ξαναπεί η διαδικασία είναι απλή. Στέλνεις την σύνθεση και ζητάς υπογεγραμμένη τεχνική γνωμοδότηση απο την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΝΑΙ, καλύπτομαι, αρκεί όντως να υπογράψει.

 

 

 

Νομίζω ότι είσαι εκτός ορίων θερμοκρασίας περιβάλλοντος, δεν το θυμάμαι, θυμάμαι μόνο το κάτω όριο (4 βαθμοί κελσίου).Μου φαίνεται ότι το άνω όριο είναι 31.Αν είμαι σωστός, εγώ στη θέση σου αν ήμουν ο Επιβλέπων στα στατικά, θα ανέβαλλα τη σκυροδέτηση, ή θα έριχνα βράδυ.

 

Αγαπητέ Συνάδελφε μία κανονιστική και φωτογραφική παρέμβαση κύρια για τους νέους μηχανικούς για την παρακολούθηση της θερμοκρασίας μάζας σκυροδέματος και όχι περιβάλλοντος

 

ΚΤΣ

12.9. Σκυροδέτηση με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος

 

12.9.1. Η θερμοκρασία του σκυροδέματος που διαστρώνεται δεν επιτρέπεται (σε οποιαδήποτε θερμοκρασία περιβάλλοντος) να είναι μεγαλύτερη από 32 βαθμούς Κελσίου.

 

12.9.2. Η συντήρηση θα αρχίζει αμέσως μετά τη διάστρωση. Η μέθοδος του άρθρου 10.3 είναι εξαιρετικά αποτελεσματική, διότι κρατά σκιασμένη την επιφάνεια του σκυροδέματος και συγχρόνως διατηρεί κορεσμένα με νερό τα τριχοειδή.

 

12.9.3. Γενικές οδηγίες για τη διάστρωση με υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος δίνονται στο Σχέδιο Προτύπου ΕΛΟΤ 517.

post-10449-131887273747_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πρόβλημα με την θερμοκρασία είτε για >31 ή για <5 έχει λυθεί με χρήση ειδικών προσμίκτων η συντήρηση αποτελεί ένα πρόβλημα ουσίας. Σαφώς με σωστή σύνθεση μπορούμε να μειώσουμε τις απαιτήσεις μέχρι και 80%. το σίγουρο είναι οτι εαν δουλεύουμε χωρίς να γνωρίζουμε τις ιδιότητες της σύνθεσης οι πιθανότητες για αστοχία αυξάνοντα. Με λίγα λόγια ακόμα και ενα κλασσικό 20/25 μπορεί να οδηγήσει σε πρόβλημα ακόμα και στην περιοχή 31-5 αφου η σύνθεση διαφέρει ανάλογα τον παραγωγό. Σίγουρα τα προβλήματα έχουν να κάνουν με το κυβισμό μας αλλα και με τα στοιχεία μας. Λεπτά τοιχία <300 χιλ γενικά εμφανίζουν περισσότερα προβλήματα απο τετραγωνικές κολώνες λόγω επίδρασης της γεωμετρίας στην διαδικασία της ξήρανσης.

 

Σε αυτά λοιπόν τα στοιχεία (μιλάω για πολλα κυβικα) θα πρέπει να τρέξουμε ειδικά προγράμματα που θα μας δώσουν την ανάπτυξη της θερμοκρασίας για τουλάχιστον 72 ώρες. Ο κλασσικός περιορισμός των 62 βαθμών μέγιστης έχει αποδειχτεί οτι δουλεύει μέχρι 250 κυβικά. Για μεγαλύτερες σκυροδετήσεις τα πράγματα γίνονται πολύπλοκα και συνήθως βάζουμε σαν όριο τους 58 βαθμούς. Μιλάω πάντα για 20/25. Αλλες κατηγορίες σκυροδέματος έχουν αντίστοιχα όρια.

 

Βασικό διάβασμα είναι το

Early Thermal Cracking of Concrete

 

http://people.ce.gatech.edu/~kk92/massconcrete.pdf

 

http://midatlanticqaw.com/Concrete08/Microsoft%20PowerPoint%20-%20Overview%20of%20Thermal%20Cracking%20-%20Willia.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε στεγανοποιητικο μαζας, και θα με ενδιεφερε να κανω χρηση σε τοιχωματα υπογειου/φεροντα οργανισμο υπογειου-θεμελιωσης.

1. ποια τα πλεονεκτηματα?

2. νομιζω αν προστεθει, δεν χρειαζεται επιπλεον ρευστοποιητης?

3. σημεια που θελει προσοχη?

4. η χρηση του αντικαθιστα την χρηση εξωτερικου επαλειφομενου στεγανοποιητικου στα τοιχωματα υπογειου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.