Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τρόπος του λέγειν ρε παιδί μου... :P

 

Η τυπική σύνθεση C20/25 S2 εδώ πάνω είναι:

 

- άμμος 25% ρύζι 25% γαρμπύλι 32% χαλίκι 18% --> παράξενη καμπύλη δεν νομίζετε;

- τσιμέντο 280 κιλά, συνήθως 60% ΙΙ32,5 και 40% ΙΙ42,5

- ν/τ = 0,55, αλλά παίζει και 0,60, σε "επώνυμες" φυσικά εταιρίες...

 

Όλα τα παραπάνω, αν και φαίνονται "παράξενα" είναι μέσα στα πλαίσια του ΚΤΣ. Δεν είναι έγκλημα, είναι η αγορά:

 

Όταν το σκυρόδεμα κοστίζει 74€ επί τόπου του έργου με αντλία και ΦΠΑ μέσα στην τιμή, αυτό παίρνεις. Απλά δε υπάρχει τίποτα άλλο σε λογική τιμή (εκτός από C20/25 με 300kg).

Αν θέλεις κάτι καλύτερο σε λογική τιμή, η μόνη διέξοδος είναι να παραγγείλεις S1 και να βάλεις ρευστοποιητή.

 

Ο ανταγωνισμός είναι σκληρός, το μέρος της αγοράς που ενδιαφέρεται για καλύτερη ποιότητα είναι ελάχιστο, η συνέχεια αυτονόητη.

 

Υ.Γ: Κάποτε έριχνα C20/25 με 320kg τσιμέντο, αδρανή 30-25-25-30, ν/τ=0,50... Πολύ ωραίο μπετό, πολύ μικρή συρρίκνωση πήξης, μικρές τυπικές αποκλίσεις στην αντοχή. Η εταιρία έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Τυχαίο; ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω...

Ακουστηκε το Ν/Τ=0,55 σαν να ειναι κακο...

Ποσο πρεπει να ειναι; 0,90;

Υ.Γ: Κάποτε έριχνα C20/25 με 320kg τσιμέντο, αδρανή 30-25-25-30, ν/τ=0,50... ...

Πσσσσσσσσ!

Κι εγω μια φορα εριξα με 300 και οταν το ζητησα με κοιτουσαν λες και ειμαι ο Αλφ ο εξωγηινος!

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι. Αφου ο ΚΤΣ για παραθαλάσσιο μου λέει 20/25 και μου βάζει Ν/Τ>0.55 αντε με το ζόρι 25/30 (μειωμενης υδατοπερατότητας http://www.interbeton.gr/default.asp?siteID=1&pageID=12&tablePageID=10&langID=1) και ξέρω οτι δεν θα βγάλει 25 χρόνια με τίποτα. Τι πρέπει να κάνω? Να πάω στον χριστιανό και να του πώ. Τι να σου κάνω έχασες. Περίμενε να προκάμουν οι υπογραφές μήπως και πάρεις 30 χρόνια με τον 206? με τα 300 κιλα και το 0.55, και την στιγμή που τα δημόσια γίνονται με το 206 και τα δημόσια παραχώρησης με μελέτη σύνθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω μια συνθεση να δειτε τι εννοω..

Ειναι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ συνθεση απο την ΕΡΓΟΤΕΣΤ...

Η εταιρεια παραγωγης εχει ISO κτλ..

(αρα παραπανω που αναφερθηκε περι "επωνυμων" εταιρειων ΔΕΝ παιζει..)

 

Δουλευονται τετοια Ν/Τ δεν εναι σπανιο...

Δειτε αντοχες που βγαζει στις 28ημερες... (ειναι 20/25) αλλα τι να τις κανεις..

post-5598-131887268123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα εναι το Ν/Τ...

Αν σε αυτη τη συνθεση το πας στο 0.55 θα παρεις αντοχες τεραστιες...αλλα δεν ειναι το ζητουμενο...

Δουλευονται υψηλα Ν/Τ ακομα επειδη ο ΚΤΣ το επιτρεπει...

Link to comment
Share on other sites

ξαναβάζω το Ελληνικό που θα γίνει 206. Αντε να δούμε πότε θα βάλουμε μυαλό.

 

Πολλά λεπτόκοκκα για να το κάνουν αντλήσιμο, μεγάλη ανάγκη για νερό διαβροχής.

Ένας ρευστοποιητής συνήθως κάνει καλή δουλειά, αλλά βέβαια κοστίζει... Οι εταιρίες βάζουν αχρεωστήτως μόνο επιβραδυντή. Άρα πρέπει να βάλουν πολύ νερό.

 

 

-------------------------------------------------------------------

(και να σκεφτείς -για να μιλήσουμε για εγκλήματα- ότι στον τυπικό μπετατζή το χαρμάνι αυτό φαίνεται "σφηκτό". Θα βάλει 150lt νερό στην βαρέλα, πηγαίνοντας την κάθιση στα όρια της S3 και τον λόγο ν/τ στα όρια του 0,7...)

 

Αμ εδω είναι το θέμα. Με 0.7 κάνεις έγκλημα και όταν μετά απο 20 χρόνια θα του πείς φίλτατε η ολκιμότητα της όπλισης στο πλάστιμο έχει πέσει στο 1% και πρέπει να πληρώσεις τόσες χιλιάδες ευρώ για ενίσχυση, να βάλουμε και τις αγκυρώσεις, να ανοίξουμε και κανένα θεμέλιο, να βγείς απο το σπιτάκι σου για κανένα μήνα, να αλλάξουμε και λίγο τους χώρους διότι δεν χωράει, κλπ, κλπ του έρχεται ταμπλάς.

post-25492-131887268062_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.