Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα τεχνολογίας σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Ανοίξαμε ένα τεράστιο θέμα, αλλά ως μηχανικοί οφείλουμε να εξετάζουμε τα τεχνικά θέματα αποδίδοντας το σωστό βάρος και την αληθινή αξία στην κάθε παράμετρο. Πριν όμως προχωρήσουμε, να διευκρινίσουμε ότι μιλάμε για κτήρια, όχι φράγματα, όχι γέφυρες, όχι λιμενικά, όχι αεροδιαδρόμους...

 

Όσον αφορά λοιπόν στην ευθύνη του μηχανικού, αυτή είναι απολύτως σαφής και συγκεκριμένη:

- Ο μηχανικός δεν ευθύνεται για την αντοχή, την ανθεκτικότητα κλπ του έργου.

- Ο μηχανικός έχει ευθύνη να μελετήσει ή να επιβλέψει ή να οργανώσει (=εκτελέσει) ένα έργο σύμφωνα με τους κανονισμούς.

 

Το πρώτο το οποίο πρέπει να συμφωνήσουμε και να συνομολογήσουμε είναι αυτό που κάθε κανονισμός παραδέχεται, ότι υπάρχει πάντα πιθανότητα -παρά την εφαρμογή των διατάξεων- το τελικό αποτέλεσμα να μην εμπίπτει στα όρια του κανονισμού:

 

- Μπορεί μία παρτίδα σκυροδέματος να ελεγχθεί σύμφωνα με τον ΚΤΣ δύο φορές και την μία να πιάνει την κατηγορία, την άλλη όμως όχι.

- Μπορεί μία διατομή να σχεδιαστεί βάσεις του ΕΚΩΣ ή του ΕΚ-2 και ωστόσο να αστοχήσει για το φορτίο σχεδιασμού.

- Μπορεί μία οικοδομή να μελετηθεί βάσει του ΕΑΚ, κι ωστόσο να καταρρεύσει για σεισμό μικρότερο του σεισμού σχεδιασμού.

 

Ξέρουμε εκ της εμπειρίας ότι όλα αυτά είναι απίθανα, όμως επίσης εκ της εμπειρίας έχουμε βεβαιωθεί ότι συμβαίνουν (ότι δεν είναι θεωρητικά μόνον).

 

 

Άρα:

- ως προς το τί είναι υποχρεωτικό και αναγκαίο, τέτοια είναι όλα όσα προβλέπουν οι κανονισμοί.

- ως προς το τί είναι "εγκληματικό", είναι κάθε τι που υπολείπεται των κανονισμών.

- ό,τι είναι πέραν του κανονισμού είναι προφανώς προαιρετικό.

- τι, πέραν των προβλεπομένων από τον κανονισμό, είναι "καλό" ή "ανούσιο", "αναγκαίο" ή "περιττό", το αποφασίζει ο μελετητής σε συνεργασία με τον κύριο του έργου, με κριτήρια ορθολογικά.

 

 

Επομένως,

το να μελετήσεις έναν φορά για δεδομένη κατηγορία σκυροδέματος και να χρησιμοποιήσεις άλλη κατηγορία στην πράξη (μεγαλύτερη ή μικρότερη) είναι "εγκληματικό".

Το να χρησιμοποιήσεις στεγανοποιητή επί τόπου του έργου είναι "εγκληματικό".

Το να χρησιμοποιήσεις βελτιωμένης ανθεκτικότητας σκυροδέματος σε σχέση με τον κανονισμό είναι προαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλεξη πολυ καλα τα λες..

Εγω συμφωνω..

Αλλα σιγουρα ξερεις πως το εγκληματικο ειναι σχετικο..

Αλλο να εχεις μελετησει με 20/25 και να πας σε 30/37 και αλλο να πας σε 12/15....

Επισης ...θυμισου εσυ που ελεγες οτι καποια σιδερα της δοκου δεν φτανουν μεχρι το στυλο..(εγω συμφωνω) αλλα ειναι εκτος κανονισμου..Θα επαιρνες το ρισκο????

 

Ο κανονισμος μπορει να λεει οτι μλκ θελει...ποσο μαλλον αν ειναι 15ετων...

Ο μελετητης μπορει να κρινει που τον παιρνει να βγει εκτος κανονισμου και που οχι...

Βλεπε και αγκυρωσεις και ενα σωρο αλλα...

Link to comment
Share on other sites

KF

 

κάνεις λάθος. Το 206 είναι ήδη υποχρέωση. Εχω μελέτες τεχνικών του 2009 που τα βάζουν σαν προδιαγραφή. Το pdf του τερρυ τα λεέι ξεκάθαρα και προφανώς το έχετε πολλοί διδαχθεί. Τώρα κάντε ότι θέλετε.

 

Από Αλέξη

 

Επομένως,

1) το να μελετήσεις έναν φορά για δεδομένη κατηγορία σκυροδέματος και να χρησιμοποιήσεις άλλη κατηγορία στην πράξη (μεγαλύτερη ή μικρότερη) είναι "εγκληματικό".

2) Το να χρησιμοποιήσεις στεγανοποιητή επί τόπου του έργου είναι "εγκληματικό".

3) Το να χρησιμοποιήσεις βελτιωμένης ανθεκτικότητας σκυροδέματος σε σχέση με τον κανονισμό είναι προαιρετικό.

 

1) Υπολογίζεις με ελάχιστες αντοχές και το σκυρόδεμα και το χάλυβα.

2) Ποιος είπε για στεγανοποιητή?

3) Και υποχρεωτικό εκτός και εαν η Ελλάδα δεν είναι στην ΕΕ.

 

Λοιπον για του λόγου το αληθές. Το ΕΝ 206 είναι αναδρομικά ΕΛΟΤ ΕΝ 206-1 απο τις 25/11/2004. Ενημερωθείτε.

 

http://library.tee.gr/digital/m2025/m2025_panou.pdf

 

KF στο είπα κάνεις λάθος.

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

Εντελως φιλικα ριξε μια ματια στην τεχνολογια σκυροδεματος...

 

Ε, οχι ρε φιλε να μου λες να ριξω μια ματια στον ΚΤΣ! :lol:

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

 

Τεσπα, εσενα σου δειξανε ενα στεγανωτικο που λεει οτι δεν ειναι αυτο που ειναι, ειναι και της sika, το βαζεις στα εργα σου και αισθανεσαι ζουπερ-ντουπερ μηχανικος...

 

Οπως την βρισκει ο καθενας...

 

Ομως, εντελως φιλικα, μην προσβαλλεις τις γνωσεις του αλλου... Δεν ειναι καλο, πολυ περισσοτερο επειδη ακουσες στα πεταχτα 5-6 πραματακια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλησα για ΚΤΣ..

Μιλησα για τεχνολογια σκυροδεματος..

Ολη η κουβεντα δεν εγινε για το εν λογω προσμικτο...

 

Παντως σωστη λυση ΔΕΝ ειναι ουτε το "λερωμα" ούτε τα Ν/Τ<<<0,5, διοτι το μεν πρωτο -ισως- αλλοιωσει τις αντοχες του μπετου και το δε αλλο, θα οδηγησει σε πολυ χαμηλη εργασιμοτητα --> παρατυπη προσθηκη νερου στο σκυροδεμα.

 

Οταν μου γραφεις αυτο τι να πω???

Κανουμε αγωνα να μην μπει νερο στη βαρελα και συ μου λες οτι θα χασω εργασιμοτητα..

Και σου λεω δουλευε με Ν/Τ 0.686, σου εδειξα και τη συνθεση...

 

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε τερι, εσυ-εσεις αυτα που βαζετε, τα εχετε δοκιμασει με μελετη συνθεσεως;

 

Διοτι αν η απαντηση σου ειναι οχι, που ειναι οχι, να πας εσυ να διαβασεις τεχνολογια σκυροδεματος, ΚΤΣ και ολα τα σχετικα να δεις τι πας και κανεις.

 

Εν κατακλειδι, ναι, προτιμω αυτο με λογο Ν/Τ~0,7, το οποιο δεν θε το πειραξω εγω, παρα αυτο που κανεις εσυ επειδη εκανες μια γνωριμια.

 

Και τελος, θελω να ρωτησω κατι:

Φωτογραφιες ανεβηκαν, ο συνεργατης σου μονος του ελεγε "εγω δεν ανεβηκα για να μην σπασει" που σημαινει πως ηταν και αυτος εκει (δεν ξερω για ποιον λογο, παντως, εικαζω πως για καφε δεν ηρθε! ), ο "πελατης" σας βρηκε και του κανατε μελετη συνθεσης...

 

Γουατ ιζ γκοϊνγκ ον????

Κανετε διαφημιση της συνεργασιας σας;;;

 

Μαγκια σας, απλα να το ξερω κι εγω να κανω κι εγω για εμενα...

 

Πολυ φιλικα και πολυ συναδελφικα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω τα θέμα και τις τυχόν κακίες. Η μελέτη φέρει πιστοποιητικά πολύ πριν τα Χανιά και έχει μπεί σε 60Κ κυβικά. Εαν σε παραθαλάσσιο βάζεις Ν/Τ στο 0.7 τότε δεν καλύπτεις ούτε τον ΚΤΣ ούτε το ΕΝ 206. Ολα το πρόσμικτα είναι πιστοποιημένα για την σύνθεση και καλύπτονται απο τον κανονισμό. Εαν οι ρευστοποιητές που είναι πλέον υποχρεωτικοί για να κρατάς χαμηλά το Ν/Τ δεν σου αρέσουν μην του βάζεις. Να ενημερώνεις όμως τον πελάτη σου οτι όπως είπες και παραπάνω δεν έχω συμβατική υποχρέωση να σου δώσω ένα σπίτι που να είναι ανθεκτικό ουτε για 50 χρόνια (τα 50 οριακά τα δίνει μόνο το 206).

 

Εαν βασιστείς στα επικουρικά μέτρα προστασίας βαφές και αστάρια και υδροφοβισμοί τότε να του πείς να είναι διατεθειμένος να καταβάζει ΚΕΝΑΚ κάθε 5 χρόνια. Να του το πείς και αυτό. Φίλε μου υπάρχει πιθανότητα να έχεις διάβρωση όπλισης σε παραθαλάσσιο με αποτέλεσμα να υπάρχει πτώση ολκιμότητας του χάλυβα πριν ακόμα δεις αποφλοίωση. Αλλα εγώ επειδή δεν λερώνω το τσιμέντο δεν ξέρω απο αυτά. Για 50 χρόνια έχουμε κανονισμούς που προσπαθούν να πούν δεν πρέπει να έχουμε διάβρωση. Τα τελευταία 10 χρόνια είναι και Ευρωπαϊκό σε ξεκινάει απο το 206 ενας κανονισμός σκυροδέματος που είναι 100% για να προφυλάξει τον χάλυβα απο διάβρωση, ένα 1504 που είναι 70% για να προφυλάξει τον χάλυβα απο διάβρωση, τον ακολουθούν σαν βίβλο παντού στην Ευρώπη (που δεν έχουν τέτοια σεισμικότητα, που δεν έχουν νεκρούς απο σεισμό/διάβρωση όπως εμείς το 1999), που οι μηχανικοί που υπογράφουν για 50 χρόνια επάρκεια (εδω εαν βάλεις 0.7 πως υπογράφεις για 50 χρόνια όταν στα 10 χρόνια πέφτει στο πλάστιμο η ολκιμοτητα στο 3%) αρα αγαπητέ μου φίλε (που είσαι και φίλος ιντερνετικός) δεν υπογράφεις επάρκεια 50 χρόνων αλλα 10. Και όλα αυτά διότι δεν λερώνεις το τσιμέντο λες και εμείς δεν είχαμε τι άλλο να κάνουμε στην ζωή μας αλλα να λερώνουμε τσιμέντα στο γάμο του καραγκιόζη για το παίζουμε καμπόσοι.

 

Εγω προσωπικά δεν έχω ανάγκη ούτε για διαφήμιση ούτε για τίποτα. Τις γνώσεις μου τις βάζω ανοικτοκαρδα, σας βάζω βιβλιογραφία, σας δίνω απλόχερα ότι ξέρω και προσπαθώ να σας πω εντελώς συναδελφικά παίδες τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και προσοχή. Διαφήμιση σε φόρουμ δεν χρειάζομαι και εαν ρωτήσεις την πιάτσα θα το μάθεις. Εχω 1.2 εκ τμ για διαφήμιση σε έργα αναφοράς. Αυτό που σε τελική ανάλυση κάναμε είναι να τηρήσουμε το ΚΤΣ και το 206 και πολύ απλόχερα δώσαμε τα πάντα σε εσας πιστεύοντας οτι και με τα κυβάκια θα πάρετε μια εικόνα που μπορείτε να την πουλήσετε εσείς όχι σε άλλους αλλά στο μυαλό σας πρώτα και να δείτε οχι την τεχνολογία (που κοροϊδεύτηκα την βαπτίσατε νανοτεχνολογία κλπ) αλλα τον κανονισμό που την φιλτράρει όσο μπορεί περισσότερο για να αποφύγει κάποιους που μιλάνε για λέρωμα. Ημαρτον.

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον εσυ φιλε ροδοπουλε...

 

Που δεν αντιλαμβανεσαι πως δεν σε διαβαζουν μονο μηχανικοι...

Σε διαβαζουν και "νοικοκυρες" που θα πανε και θα εφαρμοσουν τα 5 απο τα 50 πραγματα που λες, με λαθος τροπο και καταστροφικα αποτελεσματα!

 

Θες να βοηθησεις;;;

Κανε μια θεματαρα, ανεβασε μελετες συνθεσεως με προσμικτα και τι κανει το καθενα. Εξηγησε πως γινεται η μελετη πριν απο εργο και πως η παραγωγη σκυροδεματος για το εργο με βαση αυτη την μελετη.

 

Ετσι, λογια στον αερα μεσα σε τεραστια ποστ, δεν μπορουν να βοηθησουν.

Και δεξου την κριτικη, σου μιλα επαγγελματιας πρωτα βλεπει τα εργαστηρια της μοναδας και μετα δινει το ok για προμηθεια σκυροδεματος.

 

Οσο για την διαφημιση, αστο στον καιρο...

Τουλαχιστον ολοι ξερουμε πως βοηθας.

 

Και ρωτω κι εσενα:

- Σκυροδεμα C20/25 με 4εκ επικάλυψη, ριγμενο as it is απο την εταιρια (Ν?Τ~0,7 και αντοχες δοκιμιων σουπερ), εχει κατι κακο; (προσωπικα σε σκυροδεμα C20/25 με 290kg και λογο Ν/Τ~0,6-0,7 με τον saltapida ανεβασμενο στην πλατφορμα της πρεσσας να κανει τον ταρζαν και να βλεπει πρεσσα-οικοδομη και βαρελα και θραυση δοκιμιων παρουσια μου, ελαβα αντοχες κοντα στο C25/30)

- Για προστασια απο διαβρωση-υγρασια, υπαρχουν προϊοντα τα οποια μπορεις να τα κανεις επαλειψη σε αλλο σταδιο;

Link to comment
Share on other sites

saltapidas

 

αφού λοιπόν ρίξαμε του τόνους θα απαντήσω. Οι νοικοκυρές πάνε στον μηχανικό τους όπως πάνε στον γιατρό τους. Το φόρουμ είναι για μηχανικούς. C20/25 με Ν/Τ 0.7 με 4 εκ ναι αλλα οχι για παραθαλάσσιο για αστικό κέντρο που έχεις μονο ενανθράκωση ΟΚ εφόσον κόψεις πιθανές υγρασίες. Στα παραθαλάσσια οι απαιτήσεις αλλάζουν τραγικά διότι εαν γίνει έναρξη διάβρωσης τότε δεν χρειάζεται περίσσεια υγρασίας αλλα είναι αυτογενής.

 

Στο ερώτημα σου " Για προστασια απο διαβρωση-υγρασια, υπαρχουν προϊοντα τα οποια μπορεις να τα κανεις επαλειψη σε αλλο σταδιο? " Βεβαιώς αλλα έχουν πεπερασμένη ζωή. Ενας υδροφοβισμός είναι θετικός για εμφανή εφόσον μπορεί να επαναλαμβάνετε κάθε 4-5 χρόνια. Ενα αστάρι και μια βαφή κατα 1504 είναι θετικότατο αλλα εφόσον επαναλαμβάνονται ανα 8 χρόνια. Εαν έχεις ΚΕΝΑΚ προφανώς και τα παραπάνω δεν γίνονται οπότε πρέπει να βασιστείς στην βάση σου, και αυτή είναι το σκυρόδεμα. Εαν σε προδώσει τότε δύσκολα την παλεύεις. Αυτή είναι η βασική αρχή του 206. Τώρα οι εταιρίες λόγω έλλειψής επιστημονικών απαιτήσεων ή λόγω νοοτροπίας ή λόγω ξεπερασμένου κανονισμού ή μεταβατικής περιόδου ή δεν ξέρω εγω τι άλλο πιστοποιούν την αντοχή. Αυτή στην δίνω οριακά παραπάνω με καλό σκύρο. Αρα η αντοχή απο μόνη της δεν είναι επαρκής γι' αυτό υπάρχει το ελάχιστο τσιμέντο και το μέγιστο νερό. Γενικά τα 0.7 κάνεις τεράστιους πόρους και αυξάνει εκθετικά την διάχυση τόσο του CO2, CL-, κλπ. Αρα σαν μηχανικό σε αδειάζει στην μοίρα σου και δεν σε προστατεύει απο δυσαρεστημένο πελάτη. Με λίγα λόγια έφαγες 10 χρόνια να φτιάξεις ένα όνομα και 1 μέρα για να το χαλάσεις. Στατιστικός με τα προβλήματα που έχω δει στην ζωή μου η πιθανότητα να έχεις διάβρωση είναι μεγαλύτερη απο το γεγονός οτι μπορεί να ανεβαίνεις στην πρέσα.

 

Πολύς κόσμος και μέσα απο το ΤΕΕ έχουνε φάει τα σωθικά τους να βάλουμε το 206 σε εφαρμογή απο χθές (μια έρευνα θα σου δείξει πολλά) αλλα το κράτος μας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά. Για μένα προσωπικά το έγκλημα είναι εκεί και όχι σε σένα φίλε μου. Προσωπικά εαν ξέρεις την παραγωγική διαδιακασία θα καταλάβεις οτι τους λόγους. Προσωπικά ενα κτιριακό απο πλευράς ανθεκτικότητας δεν το βλέπω διαφορετικά απο ενα μεγάλο τεχνικό. Δεν μπορω να πώ οτι κοίτα εσυ ρε φίλε που είσαι ιδιώτης θα το έχεις μέχρι 50 το πολύ χρόνια και εσυ που είσαι το ματσό ή το κράτος για 120 και όλα αυτά για 4Ε το τμ. Μακάρι να μπορούσα να βάλω δικές μου προδιαγραφές στο ΕΝ 206-1 και να μιλούσα για αυτοδιάθεση του σκυροδέματος, για segregation για ρεοπλαστικά, για αδρανή, για ρευστοποιητές, crystal growth, κλπ. Μακάρι να μπορούσαμε να καταλάβουμε οτι με τόσα κιλά στο κυβικό χάλυβα οι απαιτήσεις είναι πολλαπλάσιες, μακάρι να μην ξαναδώ σοβάδες και μπετά να πέφτουν σε κεφάλια μωρών, άνθρωποι να σκοτώνονται. Μακάρι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας τους τονους δεν τους ανεβασα εγω, αλλα ανεβηκαν απο χθες οταν μου ειπανε "ριξε μια ματια στην τεχνολογια σκυροδεματος"...

Παει αυτο.

Οι νοικοκυρές πάνε στον μηχανικό τους όπως πάνε στον γιατρό τους.

Αυτο το λες, διοτι δεν σου εχει τυχει. Σε εμενα που εχει τυχει, ο τυπος ειχε ακουσει απο τον φιλο, του φιλου, ω φιλε, ο οποιος το ειχε ακουσει απο τον ξαδερφο του πελατη καααποιου μηχανικου, ο οποιος ειχε αναφερει στα τσιπουρα πως τα στεγανωτικα μαζης ειναι καλα. Και ο ανθρωπος εριξε σε δικο μου εργο (διοτι ειχε παρει αδεια απο την δουλεια του για να προσεχει τα μαστορια) χωρις να το ξερω και μετα ψαχνοτανε τι φταιει που η αντοχη επεσε κατα μιση κατηγορια... Και επαιρνε εμενα τηλεφωνο να βγαλω το φιδι απο την τρυπα...

Το φόρουμ είναι για μηχανικούς.

Δεν νομιζω... Ο καθενας μπορει να διαβασει τα οσα λες και πολυ χειροτερα να τα εφαρμοσει λανθασμενα...

C20/25 με Ν/Τ 0.7 με 4 εκ ναι αλλα οχι για παραθαλάσσιο για αστικό κέντρο που έχεις μονο ενανθράκωση ΟΚ εφόσον κόψεις πιθανές υγρασίες. Στα παραθαλάσσια οι απαιτήσεις αλλάζουν τραγικά διότι εαν γίνει έναρξη διάβρωσης τότε δεν χρειάζεται περίσσεια υγρασίας αλλα είναι αυτογενής.

Αυτο το λες εσυ απο την πειρα σου και καλα κανεις...

Εγω ποιος ειμαι να παω εναντια στον ΕΚΟΣ και τον ΚΤΣ;

Στο ερώτημα σου " Για προστασια απο διαβρωση-υγρασια, υπαρχουν προϊοντα τα οποια μπορεις να τα κανεις επαλειψη σε αλλο σταδιο? " Βεβαιώς αλλα έχουν πεπερασμένη ζωή. Ενας υδροφοβισμός είναι θετικός για εμφανή εφόσον μπορεί να επαναλαμβάνετε κάθε 4-5 χρόνια. Ενα αστάρι και μια βαφή κατα 1504 είναι θετικότατο αλλα εφόσον επαναλαμβάνονται ανα 8 χρόνια.

Δηλαδη θες να μου πεις πως τα επιχρισματα (σοβας) δεν παρεχουν καμια απολυτως προστασια; Διοτι εγω θυμαμαι εναν καθηγητη να λεει οτι 1εκ σοβας = +10 χρονια ζωης...

Στατιστικός με τα προβλήματα που έχω δει στην ζωή μου η πιθανότητα να έχεις διάβρωση είναι μεγαλύτερη απο το γεγονός οτι μπορεί να ανεβαίνεις στην πρέσα.

Τις ταρζανιες μου τις αναφερω για να τονισω το γεγονος πως κανω ο,τι μπορω για να αποφυγω την παρατυπη προσθηκη νερου. Απο κει και μετα, το προϊον (σκυροδεμα) το πουλαει αλλος. Η οποια διαφοροποιηση στο προϊον αυτο, το εχω ξαναπει, ειναι για εμενα απατη απο μερος της εταιριας και νοθευση προϊοντος. Γιατι εγω να χαλασω το ονομα μου;;; Γιατι να πληρωσει ο πελατης, οταν εχεις λαβει δοκιμια και ολο το βαρος πεφτει στην εταιρια;

μακάρι να μην ξαναδώ σοβάδες και μπετά να πέφτουν σε κεφάλια μωρών, άνθρωποι να σκοτώνονται. Μακάρι.

Τελος, αυτο το οποιο περιμενω να ακουσω και δεν το ακουω, ειναι την πιθανοτητα να εριξαν την πλακα "σουπα" απο νερο και η διαβρωση να οφειλεται εκει!

Οποτε ρωταω: Κανω σαν ιδιοκτητης ΟΛΑ οσα λες: μελετες συνθεσης, προσθετα, ρευστοποιητες κτλ κτλ. Το μπετο μου το φερνουν ΤΙΝΓΚΑ στο νερο και ο μηχανικος απουσιαζει διοτι για να παρει την αδεια, του εχω κανει τα μυρια οσα παζαρια και κερδισα δωρακι τις επιβλεψεις...

Πως με βοηθανε τα οσα εχω κανει στο να μη μου ερθει η πλακα στο κεφαλι;;;

 

Θα σου απαντησω εγω: δεν με βοηθανε στο ελαχιστο!

 

Αρα, βλεπεις, η ελληνικη πραγματικοτητα προσταζει την επιλυση άλλων εγκληματων πρό της ενσωματωσης του 206 ή δεν ξερω κι εγω ποιου αλλου κανονισμου. Διοτι εκει που δουλευουν με το 206, ζητας C20/25 και στο φερνουν χωρις να εχεις την συνεχη αγωνια αν θα σε κλεψουν στα κυβικα και στην αντοχη και -φυσικα- αυτος που σου το φερνει, αναλαμβανει και την πλήρη ευθυνη του εμπορευματος του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.