Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με την αντίσταση μόνωσης σε φωτοβολταϊκή εγκατάσταση


gemini85

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

σε εγκατάσταση 100kWp τα dc καλώδια οδεύουν από τους ηλιοστάτες προς τους αντιστροφείς οι οποίοι βρίσκονται μέσα σε οικίσκο.

Πριν έξι ημέρες περίπου σε 3 από τους 6 αντιστροφείς (SMA STP 17000), παρουσιάστηκε σφάλμα λειτουργίας και πιο συγκεκριμένα, σφάλμα στην αντίσταση μόνωσης 5 στοιχειοσειρών.

Η ερώτηση μου είναι αν από την εμπειρία σας έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

Σε μετρήσεις μου με βολτόμετρο παρατήρησα κάποιες περίεργες ενδείξεις όταν μέτρησα τάση από θετικό και αρνητικό πόλο ως προς γη.

Κάποιο σχόλιο;

(Τα πανέλα δεν είναι γειωμένα)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα με τους ίδιους inverter, είχε γίνει κατά λάθος τρύπημα ενός καλωδίου DC με μία αυτοτρύπανη βίδα που βίδωνε το καπάκι μεταλλικής σχάρας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ένας πόλος όλης της στοιχειοσειράς να γειώνεται. Νομίζω πως σου έβγαζε το σφάλμα "35". Στο βολτόμετρο έβλεπα μεταξύ + και γης 690V, - και γης μερικά mV και κάνοντας μέτρηση +- έβλεπα κοντά στα 690V.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την SMA μου είπαν πως τα νούμερα αυτά δεν είναι λογικά, όποτε έκανα την διερεύνηση και βρήκα από που είναι το πρόβλημα.

Η διαφορά μας μάλλον είναι ότι το πρόβλημα μου διαπιστώθηκε ευθύς εξαρχής από την πρώτη στιγμή που ο inverter "είδε" δίκτυο. Στην περίπτωση σου μάλλον εμφανίστηκε στην πορεία, αρά πρέπει να τσεκάρεις όλη την πορεία των καλωδίων DC από τα πάνελ μέχρι τον inverter.

Link to comment
Share on other sites

Σε μετρήσεις μου με βολτόμετρο παρατήρησα κάποιες περίεργες ενδείξεις όταν μέτρησα τάση από θετικό και αρνητικό πόλο ως προς γη.

Κάποιο σχόλιο;

 

Ίσως σε βοηθήσουν οι σελίδες 91-92

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα! Σε μια εγκατάσταση σε μεταλλική βιομηχανική στέγη τοποθετήθηκαν πλαίσια Siliken και Solaredge. Τα πλαίσια "πατάνε" πάνω σε ράγες γαλβανισμένης λαμαρίνας που έχει γειωθεί με 35μμ χαλκό. Ο πίνακας έχει αντικεραυνικά και στο DC και στο AC. Επίσης υπάρχει και RCD στο AC. Η γείωση των πανέλων συνδέεται στον πίνακα που με την σειρά του μέσω του 5χ10 καταλήγει σε 3 ράβδους γείωσης κάτω απο τους μετρητές. Ενώ έχω ρυθμίσει σωστά την χώρα στον Solaredge και ενώ έχουν αναγνωριστεί τάση δικτύου / τάση πλευράς DC και 40/40 powerbox δεν ξεκινάει να δίνει ρεύμα και βγάζει την ένδειξη "isolation fault". Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε πιθανές λύσεις στο πρόβλημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

(Παρακαλώ τους moderators για την σωστή τοποθέτηση της ερώτησης σε άλλο ή νέο θέμα εαν δεν την τοποθέτησα στο σωστό θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Η λύση δόθηκε σήμερα. Ένα πανέλο πατούσε πάνω στην στοιχειοσειρά....

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.