Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με την αντίσταση μόνωσης σε φωτοβολταϊκή εγκατάσταση


gemini85

Recommended Posts

Δηλαδή έστω ότι σε ενα string υπάρχουν 20 πλαίσια με αντίσταση μόνωσης 150κΩ.

Βάζετε 20-19-18-17-16 κ.ο.κ και μετράτε συνεχώς.Αν η αντίσταση μόνωσης ανέβει τότε το πρόβλημα βρίσκεται στο πλαίσιο που αποσυνδέσατε.

 

Εγώ έτσι έλυσα ευτυχώς το πρόβλημα.

Το όργανο που μετράει αντίσταση μόνωσης με βοήθησε μόνο να καταλάβω ότι δεν είναι τραυματισμένο κάποιο καλώδιο.

 

@bill_arianos

   Νομίζω ότι έτσι καθυστερείς πολύ.Εάν υπάρχει πρόβλημα αντίστασης μόνωσης καλωδίου τότε μετράς με το πολύμετρο + με γείωση και μετά - με γείωση.Για να θεωρήσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει να δείξει τάση 0 volt.Εάν βγάλει ένδειξη με την πρώτη μέτρηση(+ γείωση) +120 volt τότε το πρόβλημά σου βρίσκεται,εάν θεωρήσουμε ότι τα πλαίσια έχουν Voc=30volt,μεταξύ 4ου και 5ου Φ/Β πλαισίου από τα θετικά.Αντίστοιχα εάν έχεις σύνολο στη στοιχειοσειρά 20 Φ/β πλαίσια τότε αντίστοιχα στη δεύτερη μέτρηση(- γείωση) θα δείξει -480volt με το πρόβλημα στο ίδιο σημείο δηλαδή μεταξύ 15ου και 16ου πλαισίου από τα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

&romanos

 

συνάδελφε η αντίσταση μόνωσης τί σχέση έχει με την τάση μπορείς να μας εξηγήσεις?

Αυτό που λές είναι ολοκληρωτικά λάθος.

 

Αντίσταση μόνωσης μετράς όχι τάση.Οτι αντίσταση μόνωσης και να έχεις, η τάση διατηρείται όση είναι, δεν αλλάζει ανάλογα με τον αν πέφτει η αντίσταση μόνωσης ή όχι!

 

Ξαναλέω, με το ειδικό μετρητικό όργανο μπορείς να μετρήσεις πρόβλημα σε αντίσταση μόνωσης των καλωδίων και ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΚΡΟΔΕΚΤΩΝ.

Αυτό προσπάθησα να το εξηγήσω επαρκώς πριν.

 

Αν το πρόβλημα είναι στους ακροδέκτες τότε δεν έχω βρει κάποιον άλλο τρόπο πλην αυτόν που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟ,....μια κάσα Heineken  ότι είναι 30αρις :smile:

40Α 30 mA τύπου AC! Οκ ο τύπος έχει μαλακία που έβαλε AC και όχι τύπου Α αλλά δεν θα έπρεπε να πέφτει!

Link to comment
Share on other sites

Τα 30mA τι θα έπρεπε να μου πουν το βάζεις για να προστατεύσεις ανθρώπους οτιδήποτε πιο πάνω δεν προστατεύει.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα.

Σε τι αποσταση βρισκεται ο πινακας AC απο τον αντιστροφέα? Συγκεκριμένα μήκος καλωδίου και όδευση αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα, γιατί πέφτει ο rcd του AC από υποτιθέμενη χαμηλή  Riso του dc,  κανονικά θα έπρεπε να βγαίνει εκτός ο αντιστροφέας, δλδ θα έπρεπε ο αντιστροφέας να διαβάζει  <1ΜΚΩ και να βγάλει error με τον ανάλογο κωδικό

Μήπως  λέω,( σκέψη κάνω )   ο αντιστροφές   πετάει ( σκουπίδια στο δίκτυο)  έγχυση DC ή αρμονικές , που σημαίνει ότι ο rcd τυπου AC δεν τα ανέχεται ? ή μήπως ο αντιστροφέας αντιμετωπίζει κάποιο άλλο  πρόβλημα κ πρέπει να αντικατασταθεί?

Link to comment
Share on other sites

εχεις μετρησει ποτε στοιχειοσειρα και να σου δειχνει 0V ?

Όταν κάνεις αυτή τη μέτρηση ξεκινάει στα π.χ. +200 Volt και μετά από λίγη ώρα θα πρέπει να πέσει στα 0 Volt.Εάν η μέτρηση είναι από περίπου 20Volt και κάτω είσαι σωστός.Μερικές φορές μου χει δείξει 0 μερικές 1,2,9 κτλ.

 

&romanos

 

συνάδελφε η αντίσταση μόνωσης τί σχέση έχει με την τάση μπορείς να μας εξηγήσεις?

Αυτό που λές είναι ολοκληρωτικά λάθος.

 

Αντίσταση μόνωσης μετράς όχι τάση.Οτι αντίσταση μόνωσης και να έχεις, η τάση διατηρείται όση είναι, δεν αλλάζει ανάλογα με τον αν πέφτει η αντίσταση μόνωσης ή όχι!

 

Ξαναλέω, με το ειδικό μετρητικό όργανο μπορείς να μετρήσεις πρόβλημα σε αντίσταση μόνωσης των καλωδίων και ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΚΡΟΔΕΚΤΩΝ.

Αυτό προσπάθησα να το εξηγήσω επαρκώς πριν.

 

Αν το πρόβλημα είναι στους ακροδέκτες τότε δεν έχω βρει κάποιον άλλο τρόπο πλην αυτόν που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου.

 Συνάδελφε εγώ σου περιέγραψα τον τρόπο για να δεις που είναι το πρόβλημά σου σε μία στοιχειοσειρά όταν ο inverter σου δείχνει πρόβλημα αντίστασης μόνωσης καλωδίου στο DC τμήμα.Δεν σου πα ότι μετράς αντίσταση μόνωσης καλωδίου.Άρα εάν καθόσουν λίγο να καταλλάβεις τι έγραψα τότε θα έβρισκες και την απάντηση στο πρόβλημα σου που παραμένει με το τι θα κάνεις με τους προβληματικούς ακροδέκτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.