Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με την αντίσταση μόνωσης σε φωτοβολταϊκή εγκατάσταση


gemini85

Recommended Posts

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω ένα πράγμα, γιατί πέφτει ο rcd του AC από υποτιθέμενη χαμηλή  Riso του dc,  κανονικά θα έπρεπε να βγαίνει εκτός ο αντιστροφέας, δλδ θα έπρεπε ο αντιστροφέας να διαβάζει  <1ΜΚΩ και να βγάλει error με τον ανάλογο κωδικό

Μήπως  λέω,( σκέψη κάνω )   ο αντιστροφές   πετάει ( σκουπίδια στο δίκτυο)  έγχυση DC ή αρμονικές , που σημαίνει ότι ο rcd τυπου AC δεν τα ανέχεται ? ή μήπως ο αντιστροφέας αντιμετωπίζει κάποιο άλλο  πρόβλημα κ πρέπει να αντικατασταθεί?

 

ποιος σου ειπε οτι ενεργοποιειτε το ρελε λογω χαμηλης Riso sto DC?

 

Για την power one δεν γνωριζω αλλα η SMA ειναι ξεκαθαρη: θελει RCD οχι μικροτερο απο 100mA. Νομιζω ομως οτι οι αντιστροφεις της, εχουν ανσωματωμενο RCD.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάει σήμερα ο ιδιοκτήτης να τα λύνει με λάστιχο και πέφτει ξανά.

 

λόγο αυτού, αν κ μιλαω για υποτιθέμενη

 

Κ εγω δεν τον γνωρίζω τον power one  τόσο καλά όσο τον SMA αλλά όλοι οι αντιστροφεις την ίδια λογική έχουν

Link to comment
Share on other sites

Μα ρε συνάδελφοι εγώ να το δεχθώ τα περί ευαισθησίας του ΔΔΕ. Γιατί να πέφτει όταν πλένονται τα πλαίσια????? η διατομή του καλωδίου 10mm, και η απόσταση τίποτα είναι δίπλα ακριβώς όλα μαζεμένα κοντά στο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

οποτε τωρα που απαντησης εμεσα στην ερωτηση μου για το θεμα

 

Τα 30mA τι θα έπρεπε να μου πουν το βάζεις για να προστατεύσεις ανθρώπους οτιδήποτε πιο πάνω δεν προστατεύει.

 

η προστασια των ανθρωπων εξαρταται απο ενα κομματι αγωγου ενα με δυο μετρα  οταν ολη η υπολοιπη εγκατασταση βρισκεται υπο ταση ειτε AC 230v ειτε DC 600-900v?

 

Όταν κάνεις αυτή τη μέτρηση ξεκινάει στα π.χ. +200 Volt και μετά από λίγη ώρα θα πρέπει να πέσει στα 0 Volt.Εάν η μέτρηση είναι από περίπου 20Volt και κάτω είσαι σωστός.Μερικές φορές μου χει δείξει 0 μερικές 1,2,9 κτλ.

......

 

Εγω ποτε δενεχω δει τοσο χαμηλα νουμερα. Κοιμαινονται 20-35V.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και συμφωνώ συνάδελφε maneni απλά τη συγκεκριμένη εγκατάσταση δεν έκανα εγώ και προφανώς δεν υπέγραψα την ΥΔΕ της. Εγώ ψάχνω να βρω γιατί πέφτει (από καθαρή περιέργεια  αν θες). Η λόγική του προστατεύει ένα και μόνο καλώδιο ενός μέτρου έχει βάση!! Θα μπορούσε να ήταν δέκα μέτρα τι θα έκανες?

 

ΟΚ επομένως.... αλλά γιατί πέφτει το ρημάδι?? Υπάρχει μια διαρροή. Αν απλά πεις οκ πέτα το έξω εμένα η απορία μου δεν λύνεται απλά εξυπηρετείς τον πελάτη.

Υποτίθεται εδώ συζητάμε μεταξύ μας για το κάτι παραπάνω..... αλλιώς προφανώς και δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία, όλοι καταλαβαίνουν πως σε αυτή την περίπτωση είναι πλεονασμός να υπάρχει ο ΔΔΕ αν δεν έχεις ρελέ στην DC μεριά. 

 

Και κάτι άλλο που έχω πει σε συζητήσεις όποιος θέλει να βγάζει τα ΔΔΕ εκτός πρέπει και να το υπογράφει έτσι? αλλιώς τι συζητάμε? (Σημείωση: ναι προτείνω και ρελέ και στην DC μεριά στους δικούς μου πελάτες)

Link to comment
Share on other sites

δωσε σε μενα να υπογραψω τις εγκαταστασεις ΦΒ που δεν εχουν ρελε*.

 

Για το θεμα σου, δεν γνωριζω τι μπορει να συμβαινει εκεινη τη στιγμη.

 

 

* Για οσους δεν καταλαβαν, η υπογραφη μου θα ειναι καθολα συννομη.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχααχχα. Συμφωνούμε πως διαφωνούμε λοιπόν. Πάντως μάλλον βρήκα άκρη.......έχουμε μάλλον θέμα με τον power one θα το τσεκάρω μέσα στο σκ και τη Δευτέρα θα σας πω. Μιλώντας με τα παιδιά από εκεί μου είπαν πως θα μπορούσε να πετά σκουπίδια αν έχει βραχυκυκλώσει το MPPT.  Θα ξέρουμε μάλλον αύριο που θα πάει να το δει ο εγκαταστάτης μιας και είναι μακρία!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά αντίσταση μόνωσης σε κάθε στοιχειοσειρά ενός οικιακού Φ/Β πως μετράμε με απλό πολύμετρο (όπως μόλις μου ανέφεραν από την SMA)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.