Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εχεις UPS?


Faethon11

Recommended Posts

Εννοείς το Communication Type? Εκεί ήταν επιλεγμένο το "MegaTec" και το άλλαξα τώρα σε "Mega(USB)" αλλά το πρόβλημα παραμένει. Συνεχίζει να αναβοσβήνει το "not communicating with UPS" στην κεντρική οθόνη του προγράμματος. :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά βρέθηκε το πρόβλημα. Δεν είχα συνδέσει με USB το pc με το UPS. Δεν υπήρχε κάποιο καλώδιο στη συσκευασία (ή το πέταξα κατά λάθος όταν το ξεπακέταρα) και κοιτώντας το "help" του λογισμικού είδα να αναφαίρει σύνδεση με USB "προαιρετικά"! Και αγόρασα το κατάλληλο καλώδιο και συνδέοντάς το είδα ότι πλέον το "βλέπει" ο υπολογιστής!

Link to comment
Share on other sites

letom, συγνώμη αλλά γέλασα όταν διάβασα το παραπάνω και σκέφτηκα αυτά τα ανέκδοτα με το helpdesk των εταιρειών Η/Υ.

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.. :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο ένιωσα όταν αντιλήφθηκα το "πρόβλημα"! Σαν τις περιπτώσεις που παίρνει ο άλλος τηλ και λέει "το pc μου δεν δουλεύει" και η πρώτη απάντηση του τεχνικού είναι "ελέγξτε αν είναι στην πρίζα"! :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε το πρόβλημα. Δεν είχα συνδέσει με USB το pc με το UPS. Δεν υπήρχε κάποιο καλώδιο στη συσκευασία (ή το πέταξα κατά λάθος όταν το ξεπακέταρα) και κοιτώντας το "help" του λογισμικού είδα να αναφαίρει σύνδεση με USB "προαιρετικά"! Και αγόρασα το κατάλληλο καλώδιο και συνδέοντάς το είδα ότι πλέον το "βλέπει" ο υπολογιστής!

Είχε ένα λευκό καλώδιο. Αυτη την απάντηση ομολογω πως δεν την περίμενα... lol

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο Πλαίσιο που πήγα και ρώτησα δεν ήξεραν για το καλώδιο και μάλιστα μου άνοιξαν μια άλλη συσκευασία του ίδιου μοντέλου UPS και ούτε σε εκείνη υπήρχε μέσα καλώδιο USB!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω στο σπίτι ένα παλιό μικρό UPS το Back UPS ES 350 της APC. Το έχω γύρω στα 7 χρόνια & δεν του έχω αλλάξει ακόμη μπαταρία. Προς το παρόν δουλεύει κανονικά. Παλιότερα είχα πανω desktop & οθόνη τα οποία χάλασαν & τώρα του έχω πάνω ένα laptop & το router. Σε διακοπή ρεύματος με αυτά πάνω κρατάει μέχρι 10 λεπτά περίπου, περισσότερο από τη μπαταρία του laptop που μετά από 3 χρόνια δεν κρατάει ούτε 5 λεπτά. Το πήρα γιατί μία μέρα στο παλιό PC δούλευα στο autocad κάποια σχέδια & μετά από 4-5 ώρες δουλειά έγινε διακοπή ρεύματος & άντε πάλι από την αρχή να βγάλω τα σχέδια.

Εδώ αναφέρει για τις κατηγορίες στις οποίες χωρίζονται τα UPS ανάλογα με τον τρόπο λειτουργίας τους: https://el.wikipedia.org/wiki/UPS

https://en.wikipedia.org/wiki/Uninterruptible_power_supply

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.