Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εχεις UPS?


Faethon11

Recommended Posts

Το UPS που είχα κάηκε, μάλλον αφού δεν δουλεύει.

Είναι το 3ο που μου καίγεται σε 20 χρόνια. Πολύ καλά θα έλεγα, εκτός από το τελευταίο που άντεξε μια 3ετία.

Τώρα ψάχνω για καινούριο.

 

Επάνω στο UPS θα μπουν:

  1. PC με 1000W τροφοδοτικό
  2. Οθόνη LCD
  3. Εξωτερικός σκληρός δίσκος x 2
  4. Scanner μικρό

 

Μου είπαν πως ο laser διαλύει την μπαταρία για αυτό δεν τον βάζω στο UPS

 

Έχει κανένας να προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι UPS είχες πιο πριν και σου καήκανε και τα 3; Τα no name κινέζικα είναι μεν πιο φτηνά αλλά έχουν την τάση να σκάνε σε ανύποπτο χρόνο!

Δοκίμασε επώνυμες μάρκες πχ Merglin Gerin, APC, Eaton. H μπαταρία λογικά μετά τα 3 χρόνια θα χρειαστεί αλλαγή (ειδικά να έχεις συχνές διακοπές ρεύματος).

Για το laser σωστό αυτό που λες καθότι την ώρα που τυπώνει ο φούρνος σηκώνει πολλά watt και μπορεί να σου κάψει το UPS.

Mε 1000W τροφοδοτικό θες σχετικά μεγάλο UPS, θα έλεγα 1500VA ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ups έχει μπαταρία.την καλύτερη μπαταρία να πάρεις εξαντλείται εντός 3 ετίας - 4 ετίας το πολύ. άρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι θέμα Ups

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ήταν Merglin, το 2o δεν θυμάμαι, το 3ο NrG (??)

Το Merglin άντεξε περισσότερο από όλα.

Και εγώ για 1500-1600 σκέφτομαι.

Έχω δύο στο μυαλό μου.

Το APC BR1500GI POWER SAVING BACK UPS PRO 1500VA που είναι ακριβότερο (230€) και το LAMTECH UPS K 1600VA (100€)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το APC, αλλά βλέπω ότι πάει max μέχρι 865 Watts, οπότε ίσως χρειαστεί να κοιτάξεις και το αμέσως μεγαλύτερο μοντέλο. Λογικά θα δουλέψει και αυτό αλλά θα έχεις μικρότερη αυτονομία με την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πως ο laser διαλύει την μπαταρία για αυτό δεν τον βάζω στο UPS

 

Έχει κανένας να προτείνει κάτι;

 

 

Με ένα 1000VA (~700W είναι) θα είσαι εντάξει πιστεύω (όχι για να δουλεύεις με διακοπή ρεύματος αλλά για να σώσεις και να σβήσεις). Το 1000άρι τροφοδοτικό σου σπανίως δουλεύει με πάνω από 300-400W. Οι δίσκοι δεσμεύουν ασήμαντη ισχύ μάλλον, ο inkjet επίσης λίγο. Laser εκτυπωτή ποτέ πάνω σε UPS όσα VA και να είναι. Όπως επίσης φυσικά και ηλεκτρική σκούπα. Έτσι κατέστρεψα ακαρίαια μπαταρία UPS, όταν μια φορά ξεχάστηκα και τη σύνδεσα πάνω στο πολύμπριζο που είχα στο UPS. Με το που πάτησα το κουμπί να ανάψει, χτύπησε το alarm της υπέρτασης, έπεσε ασφάλεια στον πίνακα και το UPS δεν ξαναδούλεψε μέχρι να αλλάξω μπαταρία.

Έχω ένα 800άρι Mustek (όχι και πολύ σοβαρή μάρκα), και έχω συνδεδεμένα: PC με τροφοδοτικό 550W, 22άρα LCD οθόνη, inkjet πολυμηχάνημα, 2 δίσκους εξωτερικούς, ασύρματο τηλέφωνο, adsl router, το τροφοδοτικό ενός USB hub, επιτραπέζιο φωτιστικό γραφείου με 50W λάμπα αλογόνου και ενίοτε συνδέεται και κανένας φορτιστής κινητού. Κρατάει άνετα 7-8 λεπτά τo PC αναμένο μέχρι να σώσω και να κλείσω. Αν αποσυνδέσω τα περιττά (αφήνοντας μόνο οθόνη και PC) έχω καταφέρει να δουλέψω και 15+ λεπτά από όσο θυμάμαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επάνω στο UPS θα μπουν:

  1. PC με 1000W τροφοδοτικό
  2. Οθόνη LCD
  3. Εξωτερικός σκληρός δίσκος x 2
  4. Scanner μικρό

Για 1000W τροφοδοτικό νομίζω ότι καταλληλότερο θα ήταν ένα UPS 1500VA με 2 μπαταρίες.

 

Πριν από κάθε ενέργεια, εγώ θα έλεγχα τη μπαταρία με ένα πολύμετρο και εάν δεν έχεις, σε ένα Γερμανό, οπότε με λίγα έξοδα έχεις πάλι τη μονάδα έτοιμη.

 

Τέλος, από τη μονάδα μπορείς να παίρνεις μικρές καταναλώσεις για συσκευές που θα σου είναι χρήσιμες για τη λειτουργία του PC για 5 λεπτά περίπου αφενός για να δεις εάν έρθει πάλι το ρεύμα αφετέρου μέχρι να σώσεις και να το κλείσεις, εάν δεν έρθει σ' αυτό το διάστημα. Ένα κατάλογο απαραίτητων συσκευών έχει παραθέσει ο tranag, δηλαδή PC, οθόνη, router, usb hub. Ο εκτυπωτής και το scanner δεν είναι απαραίτητα για τη λειτουργία του PC, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι παιδιά :

 

Πως γίνεται και συνδέετε τόσες συσκευές στο UPS ; Γιατί αν πρόκειται για πολύπριζο, κάπου στο manual διάβασα ότι απαγορεύεται λέει η χρήση του σε συνδυασμό με το UPS (Accupower είναι το δικό μου, από το ΠΛΑΙΣΙΟ το 'χα αγοράσει).

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου (Microdowell 150) έχει αρκετές θέσεις πίσω και σε μία από αυτές έχω συνδέσει με ταφ το router και το usb hub που έχουν ελάχιστη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.