Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εχεις UPS?


Faethon11

Recommended Posts

Αλλαξα φετος το χειμωνα μπαταρια στο δικο μου... δεν ειναι τιποτα. Αν το εχεις με κατσαβιδια το κανεις και μονος σου, αλλιως σε κανενα μαγαζι με σερβις υπολογιστων. Βεβαιωσου πρωτα οτι η μπαταρια εχει κλεισει τον κυκλο της. Μετρα εξωτ διαστασεις και ηλεκτρικα χαρακτηριστικα και βουρ. Την παλια δωστην για ανακυκλωση.

 

Στο δικο μου ups η μπαταρια αντεξε 5 χρονια πριν αλλαχτει με νεα. Ας δουμε ποσο θα αντεξει η νεα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το τεστάρω. Ευχαριστώ..

Πολύ καλή κίνηση, παρακαλώ η δοκιμή για τον ονομαστικό χρόνο αυτονομιας του UPS να γινει με σβήσιμο του διακόπτη του πολύπριζου που τροφοδοτεί με 230VAC το UPS και όχι με απλό τράβηγμα της πρίζας του UPS απο τα 230VAC.

 

Ο λόγος μπορεί και να είναι σημαντικός, διοτι όταν απλως τραβήξεις την πρίζα διακόπτεις και την γείωση ενώ όταν σβήσεις τον διακόπτη του πολύπριζου που τροφοδοτεί το UPS με ρεύμα τότε διακόπτεις ΜΟΝΟΝ το ρεύμα.

 

Οταν το ανοίξεις και φτάσεις στις μπαταρίες δες για φουσκώματα και για αλλαγή χρώματος (απο πιθανή υπερθέρμανση). Αν έχεις και κανένα πολύμετρο έστω και των €5 εύκαιρο μέτρα και την τάση στην (ή στις) μπαταρία(ίες).

 

 

@ckiriako,

5 χρόνια? πως? γιατί?

Παρακαλώ λεπτομέρειες,

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα vittenheim αγορασμενο απο eshop νομιζω, τελη του 09. Ισχυς τωρα, θα σας γελασω... 1000αρι? Μπορω να κοιταξω.

Το ειχα στο desktop pc, αλλα καναδυο χρονια μετα την αγορα του προτιμησα να το βαλω στο πλοτερ και το laser printer... και κανενα τροφοδοτικο να καψω στο pc χιλιες φορες απο το να καψω κανενα πλοτερ. Εχει κανει αρκετες διακοπες το ρευμα, συνηθως οταν εκανε διακοπη μετα απο καναδυο λεπτα εβαζα τον υπολογιστη σε κατασταση standby (ουσιαστικα σβηστος αλλα με ρευμα σε μνημες). Δηλ drain~0

Μια απο τα ιδια τωρα που ειναι κουμπωμενο στους εκτυπωτες... σε standby mode τραβανε τοσο μικρο ρευμα που το ups φανταζομαι μπορει να τα τροφοδοτησει ωρες ολοκληρες

Η μπαταρια εκανε ισως και λιγοτερο απο 20αρι. Πρεπει καποια στιγμη να παρω ενα ups και για το pc...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά παλιότερα είχα 2 ups no name τα οποία χαλάσανε. Μετά είπα να πάρω κάτι πιο επώνυμο, και πήρα ένα 1000 VA on line interactive και 2 πιο μικρα σε στυλ πολυπριζο, όλα της APC.

 

Τα πολύπριζα χαλάσανε (περιέργως) λίγο μετά την λήξη της εγγύησης, μάλιστα στο ένα δεν δουλεύανε ούτε οι πρίζες, τους έστειλα ένα e-mail στην ΑPC και τους ψιλο έβρισα, μου είπαν εκτός εγγύησης δεν καλύπτουνε τίποτα...

 

Το 3ο το ακριβό το 100άρι το άλλαξα μία φορά μπαταριά γύρω στα 2 χρόνια (προσωπικά θε περίμενα να κρατήσει περισσότερο), μετά άρχισε να κάνει κάτι περίεργα, τελικά το δώσα σε ένα γνωστό και από τότε η τύχη του αγνοείται...

 

Δεν έμεινα ευχαριστημένος από την APC, προσωπικά αν έπαιρνε τώρα θα έψαχνα πρώτα κάτι σε επώνυμο κινέζικο (αν υπάρχει κάτι)...

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικο φιλε Ακη, και αν μπορεις και λιγο παλιοτερο μοντελο, αφου διαβασεις θετικα σχολια στο νετ απο κοσμο που το εχει δουλεψει ηδη.... apc, λοιπα επωνυμα μηχανακια και χαζομαρες. Eιχα φοιτητης αυτο  το merlin gerin http://www.laloelectronica.com/node/21485 (δεν θυμαμαι ισχυ) και πριν τελειωσω το πολυτεχνειο (τελειωσα στα 5 ακριβως) χαλασε..... νομιζω 4ο ετος ειχε χαλασει, και χωρις να φαει διακοπες. Ξανθη ειχε καλο δικτυο η δεη

Edited by ckiriako
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Merlin Gerin τα θυμάμαι ήταν επώνυμα και προς το ακριβό, απλά νομίζω τους αγόρασε η schneider electric πλέον αν θυμάμαι καλά και δεν νομίζω ότι βγαίνουν με αυτήν την ονομασία.

 

Πιστεύω ότι αν κάποιος το ψάξει σε βάθος, θα βρει αξιόπιστα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω ένα μικρο ups 600va το οποιο χαλασε η μπαταρια του (12v 7Ah) μπορω να του βαλω μια μεγαλυτερη?  πχ 12v 120 Ah?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.