Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εχεις UPS?


Faethon11

Recommended Posts

Μπορεί να βοηθήσει κανείς στο πως βγαίνει η αυτονομία ενός UPS. ΟΚ. μου λέει ο κατασκευαστής για παράδειγμα σε πλήρες φορτίο 10 λεπτά. Αλλά πες ότι εγώ θέλω να έχω 1 μέρα. Πως θα υπολογίσω ανάλογα με το φορτίο μου τι UPS θα πρέπει να αγοράσω ή τι έξτρα battery packs?

 

Για παράδειγμα.

 

Φορτίο 50W και θέλω αυτονομία 48 ώρες!!!! Τι UPS επιλέγω? Ένα UPS με που να δίνει 2400W μου κάνει? Βγαίνει τόσο απλά? Ή πρέπει να υπολογίσω κάτι άλλο? 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Νομίζω κάθε εταιρία έχει διαγράμματα όπως αυτό

http://www.apc.com/products/runtime_for_extendedruntime.cfm

όπου αναγράφονται οι ώρες λειτουργίας ανάλογα με τα watts. Κάπου είχα δει και ένα calculator αλλά στα γρήγορα δεν το βρίσκω...

Μου κίνησε όμως την περιέργεια, για ποιο λόγο να θέλεις 48 ώρες λειτουργίας? Για pc ή για κάποιον άλλο εξοπλισμό? Για το pc, κάθε εταιρία δίνει το λογισμικό της που αναλαμβάνει να κάνει shut down (ή hibernate) το pc πριν τελειώσει η μπαταρία. Τα υπόλοιπα μηχανήματα αναγκαστικά κλείνουν “βίαια”

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Νομίζω κάθε εταιρία έχει διαγράμματα όπως αυτό

http://www.apc.com/products/runtime_for_extendedruntime.cfm

όπου αναγράφονται οι ώρες λειτουργίας ανάλογα με τα watts. Κάπου είχα δει και ένα calculator αλλά στα γρήγορα δεν το βρίσκω...

Μου κίνησε όμως την περιέργεια, για ποιο λόγο να θέλεις 48 ώρες λειτουργίας? Για pc ή για κάποιον άλλο εξοπλισμό? Για το pc, κάθε εταιρία δίνει το λογισμικό της που αναλαμβάνει να κάνει shut down (ή hibernate) το pc πριν τελειώσει η μπαταρία. Τα υπόλοιπα μηχανήματα αναγκαστικά κλείνουν “βίαια”

Για την ακρίβεια... Έχω ένα αναμεταδότη.(Repeater) Δεν ξέρω αν είναι 50W. Δίνει ισχύ σήματος 25-40W αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω αυτή την τιμή του σαν ισχύ όπως έκανα μέχρι τώρα.

 

Τα δεδομένα του είναι:

 

Ισχύ σήματος 25-40W

Τάση: 100-240VAC  /  13,6 VDC

Standby: 0,5A ( 1A DC typical)

Transit: 1,5A  ( 11A DC Typical)

 

Ας υποθέσουμε ότι θέλω 12 ώρες αναμονή και 12 ώρες αναμετάδοση την ημέρα. Αυτό για 2 ημέρες μέχρι να πάει κάποιος να το φτιάξει.

 

Αν τα υπολογίζω σωστά με ΄βαση τις γνώσεις μου έχω:

 

Για μία ημέρα.

13,6V * 1A = 13,6W  ~ 14W  άρα 14*12h = 168Wh

13,6V * 11A = ~150W  άρα  150*12η = 1800Wh

 

Σύνολο λοιπόν 2000Wh ημερησίως. Άρα 4000Wh για 2 ημέρες.  Αυτό σε Ah είναι 4000Wh/13,6V = ~300Ah.   Άρα υποθετικά θα χρειαστώ ας πούμε ένα UPS και μπαταρίες 300Ah. Και φυσικά θα πρέπει το UPS ίσως και με βοήθεια εξωτερικού φορτιστή να μπορεί να φορτίσει αυτές τις μπαταρίες. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά δεν ξέρω καν αν στέκουν σαν λογική και αν είναι σωστός ο τρόπος που τα υπολογίζω.

Link to comment
Share on other sites

το Προβλημα ομως ειναι οτι τα ups δεν ειναι κατασκευασμενα να σου παρεχουν ρευμα απο μπαταριες συνεχομενα παρα για μερικα λεπτα μονο.

Για αυτο που θελετε υπαρχουν αλλες συσκευες inverter οι οποιες θα σας καλυψουν στο επακρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ups μου έχει ένα πρόγραμμα ονλαιν υπολογισμού της κατανάλωσης.

 

Το ups μου είναι 900VA-540W.

 

Με καταναλωση 151W που έχω τώρα τρέχουσα, η μπαταρία κρατάει 37λεπτά. Ασε τα Α στην άκρη.

 

Εφόσον η συσκευή σου έχει κατανάλωση 25W αναμονή, το ups μου θα κράταγε: 223.48 λεπτά. Για 12ώρες θες: 12*60=720/223.48=3.22 φορές μεγαλύτερο ups απ'το δικό μου. Αρα θες ενα ups των 3.22*900=2898VA.

 

Θες όμως 12 ωρες με 40W, το οποιο ειναι 1.6φορές μεγαλύτερο απ'το 25W, άρα 1.6*2898+2898=7534VA...

 

Aσύμφορο να ξέρεις...Επίσης θέλει και ρεύμα για να φορτίζει...και τέτοιο ups με τέτοιες μπαταρίες ειναι τέρας...καλύτερα γεννήτρια να βάλεις και να καις πετρέλαιο!

 

Υ.Γ. ώπα, διαβασα προσεκτικότερα. Δε νομίζω τα W μετάδοσης να'ναι ιδια με τα W ισχύς ρεύματος...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

 

Για μία ημέρα.

13,6V * 1A = 13,6W  ~ 14W  άρα 14*12h = 168Wh

13,6V * 11A = ~150W  άρα  150*12η = 1800Wh

υπολογίζεις με duty cycle=50% ισχύει; δεν υπολογίζεις τον συντελεστή απόδοσης του τροφοδοτικού ούτε του UPS που δεν είναι φυσικά 100%

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ο vasilimertzani δυστυχώς έχει δίκιο.
Τα UPS δεν είναι φτιαγμένα για να κρατάνε τα φορτία με τις ώρες ή μέρες. Το efficiency των UPS ποικίλει ακόμα και στον ίδιο τύπο. Ακόμα και φoρτισμένο να είναι το UPS μετά απο κάποιο χρόνο θα σταματήσει.

Νομίζω ότι το 25-40W είναι ισχύς του σήματος προς εκπομπή στην είσοδο της κεραίας. Αν τα 0.5Α και 11Α αφορούν την λειτουργία απο τα 13.6V τότε για την εκπομπή τα 11Α απο τα 13.6 VDC που τραβάει κάνουν ~150Watts.
Εκπέμπει όμως συνέχεια, δλδ 24/7? στο stand-by δεν κάθεται ποτέ?

Για 12h stand-by mode και για 12h transmit χρειάζονται:
13.6V * 0.5A≈  7W  και απο την 12V μπαταρία 0.5A*12h=  6Ah.
13.6V * 11A ≈150W  και απο την 12V μπαταρία  11A*12h=132Ah.
Σύνολο ≈ 138, περίπου 150Ah για 12h stanby + 12h transmission = 24h.
Για 48h θες το διπλάσιο, i.e. 300Ah.
Μια 100Ah κοστίζει ~€250. Τα δίνεις?
Υπ΄ όψιν ότι η χωρητικότητα της μπαταρίας αναφέρεται σε εκφόρτιση των 20h, οπότε αν εσύ την εκφορτίζεις σε 48h τότε να περιμένεις αύξηση της χωρητικοτητας. Ο κατασκευαστης (πχ YUASA) στα χαρτιά του λέει πόσο είναι η χωρητικότητα σε κύκλο εκφόρτισης των 48h.

Εγώ σε τέτοια περίπτωση θα απέφευγα το UPS, θα τροφοδοτούσα κατευθείαν απο τον συσωρευτή.
Αν θες να μπλέξεις UPS τότε πρέπει να λάβεις υπ'οψιν το efficiency σε λειτουργία απο μπαταρία. Αν το δίνει ο κατασκευαστής καλώς, αλλιώς θα το μαντέψεις(?) η απο μετρήσεις. Συνήθως οι κατασκευαστές δίνουν αυτονομία σε min ή ώρες και όχι efficiency σε %.

Για φόρτιση 300Ah σε 10h χρειάζεται charger των 30A, θα είναι ακριβό κομμάτι. Προσοχή: charger για συσωρευτές και τροφοδοτικά των 14V-30A είναι διαφορετικά πράγματα.

Μήπως το 12h συνεχούς λειτουργίας σε transmit mode μπορεί να κατέβει, πχ 2-3h? Ολο το σύστημα μετά θα γίνει πολύ φθηνότερο, είτε σαν UPS/SPS είτε σαν μπαταρία+charger.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπερα και καλη χρονια, ανοιγω το θεμα μετα απο καιρο μια και πηρα και γω ενα ups για αποκλειστική χρηση με projector.

Διαβαζοντας διαφορα φορουμ περι του αν πρεπει να ειναι μονιμα στην μπριζα η ανοικτο η μονο για φορτιση η τελειως κλειστο ,θελω να ρωτησω μια και η χρηση του θα ειναι κανενα δυωρο την ημερα η και με περισσοτερα κενα αν δεν κανω χρηση του προβολεα, πρεπει να παρεμενει ανοικτο? να ακλεινει και να μενει στη φορτιση η μπορω να το κλεινω και να διακοπτω και την παροχη ρευματιος εως την επομενη χρηση.

Μηπως καταπονηται η μπαταρια ? αλλα απο την αλλη γιατι να δουλευει ασκοπα μια και περισσοτερες μερες? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες πληροφορίες τις έχει ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο, δες και εκεί για απαντήσεις.

 

Γενικά οι μπαταρίες μολύβδου αυτοεκφορτίζονται, συνήθως από 2% έως 8% το μήνα, αν θες να έχεις πάντα διαθέσιμο το 100% της αυτονομίας τότε άφησέ το πάντα συνδεδέμενο και στο ON.
Αν το χρησιμοποιείς 2 ώρες την ημέρα θα συμβούλευα να το έχεις στο ON για τις μέρες που θα τροφοδοτεί τον προτζέκτορα και στο OFF τα σαββατοκύριακα.
Το τελευταίο έχει ρίσκο, έχει τύχει το UPS να εκφορτίζεται ακόμα και αν δεν τροφοδοτεί κάτι ακόμα και μέσα 12 ώρες, δες το εγχειρίδιο για σιγουριά ή ρώτα τον προμηθευτή.

 

Η μπαταρία/ες καταπονείται και όταν εξαντλείς τα λεπτά της αυτονομίας.
Οταν είναι φορτισμένες το UPS συνεχίζει να τις φορτίζει με το ελάχιστο ρεύμα συντήρησης για να τις κρατά στο 100%.
Αν το UPS είναι σβηστό στο OFF τότε ο projector που τροφοδείται από το UPS δεν θα ανάβει.

 

Αν έχει ανεμιστήρα και ενοχλεί ο θόρυβος σβήστο αλλά έλεγξε ότι το επόμενο πρωϊ λειτουργεί ok.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια, ανοιγω το θεμα μετα απο καιρο μια και πηρα και γω ενα ups για αποκλειστική χρηση με projector.

Διαβαζοντας διαφορα φορουμ περι του αν πρεπει να ειναι μονιμα στην μπριζα η ανοικτο η μονο για φορτιση η τελειως κλειστο ,θελω να ρωτησω μια και η χρηση του θα ειναι κανενα δυωρο την ημερα η και με περισσοτερα κενα αν δεν κανω χρηση του προβολεα, πρεπει να παρεμενει ανοικτο? να ακλεινει και να μενει στη φορτιση η μπορω να το κλεινω και να διακοπτω και την παροχη ρευματιος εως την επομενη χρηση.

Μηπως καταπονηται η μπαταρια ? αλλα απο την αλλη γιατι να δουλευει ασκοπα μια και περισσοτερες μερες? ευχαριστω...

Δε μπορεις να συνδυασεις το UPS, και να προστατευεις και ενα PC για παραδειγμα?

Ποσα W ειναι ο προβολεας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.