Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλιοθερμία μέσω παραβολικών κοίλων


enbi

Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος το εξείς:

Ένας επενδυτής θέλει να τοποθετήσει παραβολικούς καθρέπτες για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας μέσω ηλιοθερμίας. Εμένα λοιπόν, μου ζητήσανε από τη ΡΑΕ να τους γράψω μια "έκθεση" όπου θα περιγράφω την ηλιοθερμία, οικονομικά στοιχεία, εφεδρικό σύστημα κλπ.

Μήπως κάποιος έχει καμμια ιδέα να μου δώσει περι τείνος πρόκειται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος το εξείς:

Ένας επενδυτής θέλει να τοποθετήσει παραβολικούς καθρέπτες για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας μέσω ηλιοθερμίας. Εμένα λοιπόν, μου ζητήσανε από τη ΡΑΕ να τους γράψω μια "έκθεση" όπου θα περιγράφω την ηλιοθερμία, οικονομικά στοιχεία, εφεδρικό σύστημα κλπ.

Μήπως κάποιος έχει καμμια ιδέα να μου δώσει περι τείνος πρόκειται?

 

Για τι μέγεθος εγκατάστασης μιλάς ??? Έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη λύση απαιτεί αρκετά MW για να είναι οικονομικά βιόσημη.

Link to comment
Share on other sites

Ο επενδυτής δηλαδή πως θα το κάνει, δεν τα έχει ήδη αυτά στα χέρια του; Πως αποφάσισε να παέι στη ΡΑΕ; Πες του να σου δώσει τα στοιχεία της εταιρείας από όπου πιστεύει ότι θα αγοράσει τα συστήματα και θα βρεις εκεί ότι στοιχεία θες.

Είχα την εντύπωση ότι αυτά είναι ακόμη σε ερυνητικό, πιλοτικό επίπεδο και σε κλίμακα Megaproject, κάτι στην ισπανία είχα δει τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε τι είδους συγκεντρωτικούς συλλέκτες θα χρησιμοποιήσετε? επιμήκη παραβολικά κάτοπτρα(όπου στον διαμήκη άξονά του υπάρχει δέκτης=σωλήνας με ρευστό μέσα)? θα χρειαστείς μεγάλες και πολλές παράλληλες σειρές και σε τέτοια περίπτωση θα χρειαστείς και ατμοστρόβιλο υψηλής πίεσης ατμού συνδεδεμένο με ατμοστρόβιλο χαμηλής πίεσης συνδεδεμένα με γεννήτρια, οπου θα εκτονώνεται εκεί ο ατμός μέχρι κάποια πίεση και μετά θα οδηγείται πίσω σε κάποια σειρά συλλεκτών για επαναθέρμανση......μιλάμε για ατμό τουλάχιστον 400 βαθμούς.....και δεν γλύτωσες... μετά την επαναθέρμανση του ατμού καταλήγει στον ατμοστρόβιλο χαμηλής πίεσης, οπου ξαναεκτονώνεται και εκεί και τέλος οδηγείται σε συμπυκνωτή και γίνεται νερό και πάλι πίσω στους συλλέκτες...

πάντως η σύνδεση με μηχανή stirling γίνεται συνήθως σε περίπτωση μεγάλου παραβολικού κατόπτρου, όπου η θερμοκρασία τους μπορεί να φτάσει 1800βαθμους κελσίου και η stirling συνδεδεμένη με γεννήτρια τοποθετούνται στο κέντρο της εστίας του μεγάλου αυτού κατόπτρου........

υπάρχει βέβαια φτηνότερη λύση κατασκευής ενός απλού συγκεντρωτικού συλλέκτη με επίπεδα κάτοπτρα σε συγκεκριμένες διατάξεις ώστε η ακτινοβολία όπου ανακλάται από το κάλυμμα δεν πάει χαμένη στουν ουρανό, αλλά προσπίπτει σε ένα άλλον επίπεδο συλλέκτη, σύστημα βέβαια χαμηλότερης απόδοσης......

Link to comment
Share on other sites

Διάφορες ηλιακές τεχνολογίες υψηλής θερμοκρασίας με συγκεντρωτικά κάτοπτρα για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας περιγράφονται στο: http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1308.pdf

Έχει και το διάγραμμα ενός συστήματος παραβολικών κατόπτρων κυλινδρικής εστίας. Αν χρησιμοποιήσει ατμοστρόβιλους θα χρειαστεί και πύργο ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.