Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος μηχανικός που ενδιαφέρεται για ίδρυση εργοληπτικής εταιρίας!


koniako

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας....

 

Μετά από την οικονομική κρίση και τα όσα συμβαίνουν αυτή την στιγμή στην χώρα μας, κινδινεύω να βρεθώ άνεργος εν μέσω κρίσης!

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας όσον αφορά την δημιουργεία εργοληπτικής εταιρίας. Μέχρι στιγμής δουλεύω σε εταιρία σαν εργοταξιάρχης η οποία ασχολείται με την κατασκευή Αιολικών Πάρκων.

Είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Μηχανολόγων Μηχανικών με 3ετή εμπειρία πάνω στον τομέα της κατασκευής Α/Π.

 

Θα ήθελα λοιπόν να ιδρύσω μία μικρή επιχείρηση η οποία θα αναλαμβάνει έργα, ιδιωτικά ή δημόσια αν είναι δυνατόν δημόσια αν όχι μόνο εργολαβίες σε ιδιωτικά έργα!

 

Θα ήθελα να μου πείτε σας παρακαλώ τι χαρτιά και ενεργειες πρέπει να κάνω ώστε να μπορέσω να αναλάβω έργα.

Σημειωση ότι δεν είμαι γραμμένος πουθενά σε επιμελητηρια και τέτοια!

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν με την κριση κινδυνευεις να μεινεις ανεργος με την εργοληπτικη και μεσω κρισης θα κινδυνευεις να εισαι και χρεωμενος.

 

Παντως για αρχη θα κανεις εναρξη στην εφορια αφου γραφτεις στην ΕΕΤΕΜ και στον ΟΑΕΕ και θα δηλωσεις κατασκευαστικους ΚΑΔ του αντικειμενου σου. Αν εχεις κλεισει 3ετια απο το πτυχιο σου μπορεις να κανεις και τα χαρτια σου για νομαρχιακο πτυχιο για δημοσια εργα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν με την κριση κινδυνευεις να μεινεις ανεργος με την εργοληπτικη και μεσω κρισης θα κινδυνευεις να εισαι και χρεωμενος.

 

Παντως για αρχη θα κανεις εναρξη στην εφορια αφου γραφτεις στην ΕΕΤΕΜ και στον ΟΑΕΕ και θα δηλωσεις κατασκευαστικους ΚΑΔ του αντικειμενου σου. Αν εχεις κλεισει 3ετια απο το πτυχιο σου μπορεις να κανεις και τα χαρτια σου για νομαρχιακο πτυχιο για δημοσια εργα.

 

Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά θα κινηθώ εννοείται εκ του ασφαλούς που είναι οι γνωρίμιες και άλλες καταστάσεις που μπορώ να βοηθηθώ!

 

Έχω κλείσει 3ετία οπότε μπορώ να το κάνω! Θα πρέπει να βγάλω σφραγίδες και τέτοια? Μόνο άυτό πρέπει να κάνω? Με ΤΕΕ, Ανάπτυξης και Βιομηχανίας, ΤΕΒΕ, ΕΦΟΡΙΑ, ΤΣΜΕΔΕ, λογαριασμό Εθνικής Τράπεζας τι γίνεται? Δεν πρέπει να κάνω τίποτα με τα υπόλοιπα??

Link to comment
Share on other sites

ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο εργολαβικός χώρος θέλει γνώση του "τα πάντα όλα" και αρκετά χρόνια στην καμπούρα...τα 3 χρόνια και μόνο σε ένα εξειδικευμένο τομέα δεν είναι τίποτα.δεν είναι μελέτη...αν αισθάνεσαι ότι θα μείνεις άνεργος δοκίμασε τις δυνάμεις σου ψάχνοντας από τώρα κάπου αλλού και ακόμα καλύτερα να συνεργαστείς με μια εταιρία να σου "ανεβάσει" κατευθείαν το πτυχίο.έχεις χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι και εγώ στην ίδια διαδηκασία, περίπου, Θα κάνω έναρξη επαγγέλματος ενώ είμαι μισθωτός σε ιδιωτική εταιρεία. Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω ήδη ασφάλιση δεν χρειάζεται ασφάλιση στο ΤΕΒΕ αν δεν εμπορεύεσαι υλικά. Αν έχεις μόνο για παροχή υπηρεσιών δεν χρειάζεσαι ΤΕΒΕ. Οπότε για αρχή κάνε έναρξη ενώ είσαι ακόμη υπάλληλος και βλέπεις πως πάει η δουλειά. Μετά κάνεις και ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ όπως λέγεται τώρα).

ΕΕΤΕΜ δεν είναι υποχρεωτικό να γραφείς αλλά καλό είναι να γραφόμαστε, για να έχει δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

kostinio11 και εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω..Ικα έχω και λέω να κάνω έναρξη..

Πέρα από αυτό:

1)Για εργοληπτική που λεμε..Διαβασα πως ενα νομαρχιακο πτυχίο και ένα Α1 δεν μπορούν κάνουν μαζί εταιρια. Ισχύει?

2)Με ένα φίλο μου που έχει Α1 κοιτάμε να παίρνουμε κανα μικρό εργάκι σαν συνεργάτες.Τι μας συμφέρει να κάνουμε για να παίρνει ο καθένας το ποσοστό του?->.Κάποια μορφή εταιρίας ή αυτός να μου κόβει απόδειξη δαπανών ή εγώ ΑΠΥ σε αυτόν? Γιατί το να μου δίνει μαύρα λεφτά για τη συμμετοχή μου δεν γίνεται γιατί και αυτός θα πληρώνει ΦΠΑ και εγώ δεν θα μπορώ να δικαιολογήσω κάποτε μια αγορά..

 

Ελπίζω να εξεφρασα οσο πιο καλά την απορία μου, γιατι και εγώ μπερδεμένα ταχω!χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.