Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός τοίχου αντιστήριξης


 

Recommended Posts

Παρακαλώ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ,

 

αυτή την στιγμή δεν έχω, αλλά σε τέτοια περίπτωση κάνουν και ένα δόντι κάτω στο πέδιλο να το έχεις υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχει τσεκάρει κανείς την αξιοπιστία του Beton Express στον υπολογισμό τοίων αντιστήριξης, ειδικά στη Mononobe Okabe? (και ειδικότερα όταν υπαρχει νερό πίσω από τον τοίχο..)θυμάμαι παλιότερα είχα εντοπίσει ενα ψιλολαθάκι το οποίο όμως είχε διορθωθεί.

 

Αλήθεια πίσω από τον τοίχο βαζετε αβγουλιέρα να κατεβάζει τα νερά κάτω και στραγγιστήρια?Ανα πόσο καθυψος βαζετε στραγγιστήρια?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω συγκρίνει το betonexpress με τον τοίχο του Fespa και με το Larix της Cubus

Σε γενικές γραμμές το τελικό αποτέλεσμα των δύο τελευταίων είναι κοντινό. Του δε πρώτου είναι αρκετά μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Αν και out of topic για το πρόγραμμα "Τοίχος" της multisoft τη γνώμη έχετε?

 

προς τα εκει προσανατολιζομαι κι εγω.

 

ειναι το μονο που υπολογιζει και αντηριδες,που ειναι πολυ ανακουφιστικες για υψη ανω των 8 μετρων.(8 μετρα θα μου πεις...που θα τα βρεις:confused:)

Link to comment
Share on other sites

@Whatisthis

 

1. To Πρόγραμμα των τοίχων του ΒetonΕxpress θεωρώ ότι είναι αξιόπιστο. (Τα μικρολαθάκια διορθώθηκαν από έλεγχο που έκαναν μέλη του φόρουμ!)

Άλλωστε είναι το μόνο στο οποίο μπορεί κανείς να παρακολουθήσει την υπολογιστική διαδικασία βήμα-βήμα.

Ο έλεγχος των αποτελεσμάτων με υδάτινο ορίζοντα στην πλευρά της επίχωσης έχει ελεγχθεί. Επίσης ελέγχθηκε και ο σεισμός με Mononobe-Okabe και βρέθηκαν παραπλήσια αποτελέσματα λόγω της στρογγύλευσης των δεκαδικών στους υπολογισμούς.

Τα αποτελέσματα των άλλων προγραμμάτων (π.χ. της Μultisoft) εξάγουν τα αποτελέσματα συνοπτικά με αποτέλεσμα να μη μπορούμε να παρακολουθήσουμε την υπολογιστική διαδικασία παρά μόνο τα αποτελέσματα (τα οποία πράγματι μικροδιαφέρουν).

 

2. Τα στραγγιστήρια καθορίζονται ανάλογα με την αναμενόμενη περιεχόμενη ποσότητα νερού στο έδαφος επίχωσης και το ύψος του τοίχου. Συνήθως όμως κατά 0,50μ είναι καλά και δεν τοποθετούνται σε κατακόρυφη διάταξη για να παίρνουν όλη την ποσότητα νερού.

 

Το Larix δεν το έχω δουλέψει αλλά όπως λέει ό Αρης Χανιά φαίνεται να είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να αποτρέψω ενδεχόμενη κατολίσθηση σε ένα τμήμα κοινοτικού δρόμου.Το πρανές δεν είναι μεγάλο και ο τοίχος δεν θα το αντιστηρίζει άμεσα.Θα υπάρχει κάποια απόσταση και το κενό με το καιρό θα γεμίσει.Σκέφτομαι για τοίχο γύρω στα 2μ.Δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με το θέμα και σκέφτομαι απλά να χρησιμοποιήσω ένα κάναβο με 8Φ/25 οριζόντι και 12Φ/20 κατακόρυφο, ίσα ίσα για να δεθεί το πέλμα με τον κορμό.Θέτω το θέμα για συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.