Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός τοίχου αντιστήριξης


 
Barracuda

Recommended Posts

Ο υπολογισμός του τοίχου αντιστήριξης δεν είναι δύσκολη υπόθεση, όπως θα δεις εδώ. Δύσκολο όμως να σου δώσει κανείς έτοιμους τους οπλισμούς... Διάβασε το σχετικό, και αν έχεις απορίες τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

...

Μπορεί κάποιος να μου πει τί οπλισμό θα βάλω και τί θεμελίωση να κάνω??

 

Καλημέρα,

 

Θέλετε έτοιμα τα αποτελέσματα της επίλυσης με βάση τα δεδομένα που μας δώσατε ;

 

Δεν προτίθεστε να ασχοληθείτε καθόλου με το θέμα ; Υπάρχουν σχετικά βοηθήματα εδώ.

 

Όσον αφορά την θεμελίωση , διαβάστε και εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Εννοειται πως ειμαι προθυμη να ασχοληθω με τον υπολογισμο και ηδη εχω ανοιξει καποια απο τα LINK που μου στειλατε,απλως σκεφτηκα μηπως επειδη δεν μιλαμε για κανεναν τεραστιο τοιχο,υπηρχε καποιος που απο την εμπειρια του μου ελεγε καποιους οπλισμους..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει συνάδελφος που να σου δώσει οπλισμούς με αυτά τα δεδομένα...κατευθύνσεις ναι...ρώτα ότι θέλεις...

 

Πάντως να προσέξεις το αποστραγγιστικό σύστημα πίσω από τον τοίχο...

 

Υ.Γ. έδαφος βραχώδες και χώματα;;; Για πρόσεξέ το λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Ωρες ώρες απορώ αν σας βάζανε κατι πιο πολύπλοκο από ένα τοίχο αντιστήριξης...φαντάζομαι τι θα γινόταν...λαβύρινθος...

 

Παρατήρηση: Προσβλητικό-ειρωνικό σχόλιο προς συναδέλφους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη σχετικό θέμα (βλέπε και link στο παραπάνω Post του συνάδελφου alexispap), με πολύ περισσότερη ανάλυση. Κάντε ένα search πρώτα.

 

Ήδη μεταφέρθηκαν. Ευχαριστώ . gvarth

 

 

Για μένα το "δύσκολο" της υπόθεσης είναι να εκτιμηθούν οι εδαφικές παράμετροι. Αν όντως έχεις καθαρό βράχο με κάποια λεπτή επιφανειακή αργιλική στρώση, τα πράγματα είναι εύκολα. Βεβαιώσου όμως για το ποια ακριβώς είναι η κατάσταση που αντιμετωπίζεις...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, για την ιστορία, ξαναλέω ότι οι δημοσιεύσεις μου στο παρόν θέμα αφορούν "συνήθη" εδάφη με "συνήθη" συμπεριφορά...όχι βράχο.

 

Ο υπολογισμός των ωθήσεων της βραχομάχας και γενικά ο σχεδιασμός τοίχου αντιστήριξης σε βράχο απαιτεί λίγο διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης...

Link to comment
Share on other sites

@cv98019

 

Σίγουρα διαφοροποιείται η αντιμετώπιση για βραχόμαζα. Αλλά από τα λίγα που περιέγραψε, υπέθεσα ότι πρόκειται για εκσκαφή δίπλα από συμπαγή βράχο και απλά θέλει να αποκλείσει τα λίγα επιφανειακά φερτά με τις βροχές. Δηλαδή περισσότερο για διαχωριστικό το θέλει παρά για στοιχείο με ιδιαίτερη φέρουσα ικανότητα. Αν πάλι δεν είναι τέτοια περίπτωση, θέλει περισσότερο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.