Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΕΚ


misios_a

Recommended Posts

Αν κάποιος μηχανικός ΤΕΙ είναι μισθωτός σε εργοληπτική εταιρεία (ασφαλισμένος στο ΙΚΑ) και είναι κάτοχος ΜΕΚ Β μπορεί να στελεχώσει ΜΕΕΠ??

Δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στην εταιρεία που στελεχώνει λόγο ασφαλιστικού ταμείου που δεν είναι ΤΣΜΕΔΕ ή ΟΑΕΕ??

Ή στις δημοπρασίες η εταιρεία προσκομίζει ασφαλιστική ενημερότητα του ΙΚΑ για το συγκεκριμένο στέλεχος και δεν υπάρχει πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Θέλει λίγο ψάξιμο να εγγραφείς στο ΤΣΜΕΔΕ (άσχετα τι βαθμίδα ΜΕΚ έχεις) κανονικά πρέπει να γίνεται διότι είσαι ασφαλισμένος εκ' των προτέρων σε ασφαλιστικό φορέα και πέρνεις απαλλαγή όσο έχει να κάνεις για τα συντάξιμα μάλλον άκρη από το ΙΚΑ θα πρέπει να βγάλεις γιατί από τόσο απο την νομική υπηρεσία του ΤΣΜΕΔΕ (με παραπέψανε στο ΙΚΑ) και στο Υγειονομικό του ΤΣΜΕΔΕ που έθεσα την ερώτηση (με ενδιαφέρει και εμένα) μου αναφέρανε ότι πρέπει να διαγραφώ από το ΙΚΑ και να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό συνεχίζω να το ψάχνω (και αυτό γιατί αν είσαι στο ΙΚΑ μπορείς να βγάλεις βιβλίο παροχής υπηρεσιών και πληρώνεις στο ΟΑΕΕ τον αναλογούν φόρο και στο θέμα της σύνταξης και σσφάλισης πέρνεις απαλλαγή επείδη είσαι εγγεγραμένος σε ασφαλιστό φορέα όπως προανέφερα οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει και σε αυτή την περίπτωση το ψάχνω αλλά στο ΤΣΜΕΔΕ δεν γνωρίζουν και πολύ καλά την περίπτωση θέλει λίγο ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.