Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάφραγμα


 
sundance

Recommended Posts

Μπορώ να πω ότι το παρακάτω κτίριο έχει διαφραγματική λειτουργία?

΄

Είναι με μεταλλικά υπστηλώματα και δοκούς, σύμμικτες διαδοκίδες,σύμμικτες πλάκες.

 

Αν όχι πως θα προσομοιώσω τη σύμμικτη πλάκα με πεπερασμένα στοιχεία?

 

http://img210.imageshack.us/img210/9697/clipimage002fe3.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει αρμούς το κτίριο αυτό?

100μ πλευρά χωρίς αρμό μου φαίνεται μεγάλο...

Αν π.χ. αποφασίσεις να το "σπάσεις" στα 3 σε κατάλληλες θέσεις, μπορείς να αφήσεις ουσιαστικά 3 ανεξάρτητα τέλεια διαφράγματα ανά όροφο.

 

Σε ποιό πρόγραμμα θέλεις να προσομοιώσεις με πεπερασμένα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει αρμούς το κτίριο αυτό?

100μ πλευρά χωρίς αρμό μου φαίνεται μεγάλο...

Αν π.χ. αποφασίσεις να το "σπάσεις" στα 3 σε κατάλληλες θέσεις, μπορείς να αφήσεις ουσιαστικά 3 ανεξάρτητα τέλεια διαφράγματα ανά όροφο.

 

Σε ποιό πρόγραμμα θέλεις να προσομοιώσεις με πεπερασμένα?

 

Όχι δεν θα έχει αρμούς.(είναι διπλωματική)

Με το SAP2000

Link to comment
Share on other sites

Αν προσομοιώσεις τις πλάκες με επιφανειακά πεπερασμένα τότε δεν χρειάζεται να προσομοιώσεις διαφραγματική λειτουργία γιατί το μοντέλο σου θα έχει την δυσκαμψία από τα πεπερασμένα. Αν δεν χρησιμοποιήσεις πεπερασμένα, τότε κατα την γνώμη μου προσομοίωσε την δυσκαμψία των σύμμικτων πλακών αλλάζοντας την - εντός επιπέδου της πλάκας - δυσκαμψία των δοκών. (για Ieff σύμμικτων πλακών με τραπεζοειδές φύλλο δες EC3 part 3)

Aν είναι κτήριο τότε ίσως καλύτερα να προτιμήσεις το ETABS έναντι του SAP. Στο ETABS μπορεις να εισάγεις ιδιότητες σύμμικτης πλάκας. Define>Area Sections>DECK.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μην ξεχάσεις θερμοκρασιακά κτλ λοιπόν!

Συμφωνώ με τον iovo, εκτος από το κομμάτι με την αύξηση της ροπής αδράνειας περί τον ασθενή άξονα. Ισχύει βέβαια αυτό που λέει, αλλά υπό περιορισμούς και ανάλογα με το μοντέλο σου. Φαντάσου π.χ. ότι αν έχεις δοκούς μόνο στη μία διεύθυνση, προκύπτει διάφραγμα μόνο στη μια διεύθυνση... Επίσης η χρήση του πραγματικού συνεργαζόμενου πλάτους είναι πολύ συντηρητική ως προς την πραγματική δυσκαμψία του διαφράγματος και σε κάθε περίπτωση παραείναι προσεγγιστική για κτίρια σαν αυτό που έχεις στην φωτογραφία (αυτά κατά τη γνώμη μου πάντα...). Αφού προσομοιώνεις με το SAP, καλύτερα νομίζω να εκμεταλευτείς τις δυνατότητές του και αν κάνεις ανάλυση με μεγάλο Ix, να την κάνεις μόνο για λόγους σύγκρισης με την ακριβέστερη προσομοίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι το παρακάτω κτίριο έχει διαφραγματική λειτουργία?

΄

Είναι με μεταλλικά υπστηλώματα και δοκούς, σύμμικτες διαδοκίδες,σύμμικτες πλάκες.

 

Αν όχι πως θα προσομοιώσω τη σύμμικτη πλάκα με πεπερασμένα στοιχεία?

 

http://img210.imageshack.us/img210/9697/clipimage002fe3.gif

 

Δες από τον ΕC4 το beff της πλάκας και υπολόγισε εμβαδόν και ροπές αδράνειας των πλακοδοκών σου (εντός επιπέδου πλάκας) της πλακοδοκού. Όρισε μάζες στους κόμβους των υποστθλωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπα οι δοκοί θα είναι μεταλλικές, δηλαδή δεν θα έχω σύμμικτη λειτουργία οποτε δεν θα έχω beff.Επίσης το κτίριο αποτελείται από πλαισιωτούς φορείς οπότε ακόμα και αν τις κάνω τις κύριες δοκούς σύμμικτες στις αρνητικές ροπές θα έχω μόνο τη μεταλλική δοκό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνδέσεις με βλήτρα την σύμμικτη πλάκα πάνω στις δοκούς?

Αν ναι τότε η σύμμικτη πλάκα θα δεσμεύει την μετάθεση του άνω πέλματος της μεταλλικής δοκού κατά την έννοια του διαφράγματος...φαντάσου ένα στροφικό και ένα μεταθετικό ελατήριο στο άνω πέλμα της δοκού που θα έχει ιδιότητες δυσκαμψίας αναλογα με την αυτήν της πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απο όλα σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Επειδή έχω πλαισιακή λειτουργιά επομένως αρνητικές ροπές στις στηρίξεις τις δοκούς θα τις διαστασιολογήσω σαν μεταλλικές. Κανονικά θα έπρεπε να βάλω ένα αριθμό ήλων για να μην "φύγει" το διάφραγμα οριζόντια κατά τη διάρκεια του σεισμού.Δεν χρειάζεται όμως διότι έχω τις διαδοκίδες σύμμικτες οπότε οι ήλοι τους αρκούν.

 

Υ.Γ. :συγχωρήστε με για τους μή επιστημονικούς όρους που χρησημοποίησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.