Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Συνδιασμός πετρελαίου κ' ρεύματος.


nikosa2009

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση για την δικιά μου περίπτωση και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Στο σπίτι έχουμε εδώ και χρόνια θέρμανση με καλοριφέρ (λέβητας πετρελαίου) και μένουμε 4 άτομα.Τον χειμώνα θέλουμε περίπου 500 λίτρα πετρέλαιο το μήνα. Αυτό απο μόνο του είναι ασύμφωρο. Εάν η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης φτάσει να είναι ίδια με αυτή του κίνησης πολύ απλά θα πρέπει να δουλεύουμε μόνο για την θέρμανση. Το σπίτι εσώτερικά ειναι περίπου 75-85τ.μ. Πρώτος όροφος με πυλωτή-ακάλυπτος χώρος απο κάτω και απο πάνω σκεπή με κεραμίδια (τα καινούργια που είναι σχεδόν πλαστικά για καλύτερη μόνωση). Εσωτερικά υπάρχει η κουζίνα περίπου 20τ.μ και συνορεύει με το χολ μέσω μιας πόρτας. Το χολ βλέπει στα δύο υπνωδωμάτια του σπιτιού περίπου 10τ.μ το καθένα, στο μπάνιο περίπου 10τ.μ και αυτό (είναι αρκετά μεγάλο) και στο σαλόνι-καθιστικό (το οποίο χρησιποποιείται πολύ σπάνια) περίπου 20 τ.μ. Η σκέψη μου είναι να πάρω μία kerosun για την κουζίνα (είναι για 45τ.μ και έχει κατανάλωση0,25lit/h) και να πιάνει και λίγο το χολ και για τα υπνοδωμάτια απο έναν θερμοπομπό. Το σαλόνι δεν με νοιάζει θα παραμένει κλειστό, ούτος ή άλλος δεν χρησιμοποιείται. Τώρα για το μπάνιο αν αφήνω την πόρτα του ανοιχτή ίσως να πήγαίνει λίγη ζέστή απο την σόμπα τουλάχιστον την μέρα που θα είναι αναμμένη. Όπως τα υπολόγισα θέλουμε περίπου 4-5 ευρώ την μέρα για την σόμπα αν καίει για 15 περίπου ώρες την μέρα, δεν ξέρω οι θερμοπομποί πόσο θα καίνε αλλά το όλο εγχείρημα βλέπω ότι θα είναι πόλυ ποιο οικονομικό απο πριν. Θα ήθελα να ακούσω την πρόταση σας για κάτι καλύτερο.

Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η σομπα μεν θα ζεσταινει αλλα θα σου εξαφανιζει το οξυγονο απο το δωματιο ουτε αναπτηρας δεν θα αναβει. Θα πρεπει να αεριζεις πολυ συχνα τον χωρο συν οτι το καυσιμο ειναι πιο ακριβο απο το πετρελαιο. Η συγκεκριμενη σομπα ειναι για συνεχης αεριζομενους χωρους. Οι θερμοπομποι θα καινε τρελο ρευμα. Η μονη λυση σου σχετικα οικονομικη ειναι κλιματιστικο Α ενεργειακης κλασης. Εχω ενα 22000 btu θερμανση με 1,3kw/h. Αλλη λυση ξυλολεβητας με ξυλα ή pellets

Link to comment
Share on other sites

Το σωστότερο είναι να μονώσεις σωστά το σπίτι σου και να χρησιμοποιήσεις μια μορφή ενέργειας, όντως η ηλεκτρική είναι πολύ φτηνότερη του πετρελαίου, λαμβάνοντας υπόψην και που θα φτάσει το πετρέλαιο και κανείς δεν έχει ιδέα που θα φτάσει.........:):):):)

Καλείς μηχανικό λοιπόν που να ασχολείται με ενεργειακά και σου λέει αφού εκτιμήσει, μπορεί το πρόβλημα σου να είναι η μόνωση pilotis ή και υπάρχουν και φτηνές και ακριβές μορφές παραγωγής ενέργειας με ηλεκτρισμό - αν τα οικονομικά σου βέβαια δεν φτάνουν για άλλες πιο ακριβές αρχικά μορφές ενέργειας όσον αφορά την τοποθέτηση τους που όμως κάνουν απόσβεση στο μέλλον.

Ειδικός λοιπόν για καλύτερες εκτιμήσεις και καλή ζεστασιά το χειμώνα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ήταν πολύ χρήσιμες. Για την Kerusun δηλαδή θα θέλω και μια αναπνευστική συσκευή extra ;). To ψάχνω το θέμα για σόμπα pellet που συνδέεται στα σώματα του καλοριφέρ. Είναι ακριβή στην αγορά της αλλά πιστεύω σε 2 χρόνια θα έχει κάνει απόσβεση. Στο σπίτι έχουμε 8 σώματα καλοριφέρ. Για να έχω περίπου 18-19 βαθμούς στο σπίτι πόσο μπορεί να καίει περίπου την ώρα μια τέτοια σόμπα;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ήταν πολύ χρήσιμες. Για την Kerusun δηλαδή θα θέλω και μια αναπνευστική συσκευή extra ;). To ψάχνω το θέμα για σόμπα pellet που συνδέεται στα σώματα του καλοριφέρ. Είναι ακριβή στην αγορά της αλλά πιστεύω σε 2 χρόνια θα έχει κάνει απόσβεση. Στο σπίτι έχουμε 8 σώματα καλοριφέρ. Για να έχω περίπου 18-19 βαθμούς στο σπίτι πόσο μπορεί να καίει περίπου την ώρα μια τέτοια σόμπα;

 

Μην το πας έτσι.

Σκέψου ότι 1 τόνος πετρέλαιο ισοδυναμεί περίπου με 1.8 τόνους pellets.

Kάνε αναγωγή(εφόσον ικανοποιείσαι από την ισχύ του υπάρχοντος) και βλέπεις πότε θα αποσβέσεις...

Link to comment
Share on other sites

'Εχω ακούσει καλά λόγια για την aurila 23kw, ότι την έχουνε βάλει σε ηπειρωτικές περιοχές με πολύ κρύο σε 140τ.μ σπίτια, ζεσταίνει καλα και δεν καίει πολύ. Ένα 40-50% οικονομία με τις υπάρχον τιμές πετρελαίου δεν θα την έχω; Έχει ρύθμιση σε περίπτωση που το σπίτι μου έχει μικρότερη ανάγκη για θερμίδες "κάψε λιγότερο" 'η "κάψε περισσότερο", κάτι τέτοιο τελοσπάντων. Κάποιος που να έχει βάλει σόμπα πέλλετ με καλοριφέρ; θα ήθελα να ακούσω απόψεις αν είναι ευχαριστημένος απο την θέρμανση που του προσφέρει και την οικονομία σε σχέση με το πετρέλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.