Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με Topcon total station


Tom

Recommended Posts

Έχω ένα topcon total station και παρουσιάζει το εξής απίστευτο: κάποιες φορές όταν σκοπεύω κάποιο σημείο χρησιμοποιώντας το prism mode και όχι το λέιζερ (που σημαίνει ότι το όργανο θα δώσει μέτρηση μόνο εφόσον "δει" το πρίσμα και δεν θα μετρήσει κάτι που μπορεί να παρεμβάλεται μεταξύ οργάνου και κατόπτρου, όπως συμβαίνει με το λέιζερ) παίρνει μέτρηση πάνω στην ίδια διέυθυνση αλλά σχεδόν στο 1/3 της απόστασης οργάνου-στοχοφόρου.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο? Ή έστω αν μπορεί κάποιος να σκεφτεί τι το προκαλεί?

 

Υ.Γ. Τισ φορές που μετράει τέτοια λάθος σημεία η μέτρηση γίνεται στιγμιαία ενώ και στο prism και στο laser mode η μέτρηση για να γίνει θέλει από 1-5 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η πλάκα είναι οτι το 'χω πάει, το κοίταξαν, μου έκαναν και αναβάθμιση και μου λένε οτι είναι οκ αλλά το προβλημα συνεχίζει και απλά δεν το εχουν ξαναδεί λένε...Για να καταλάβεις πολλές οδεύσεις μου εχουν αρίθμιση s1 s3 s5 s7 κτλ γιατί συχνά η πρώτη σκόπευση μετά τον προσανατολισμό είναι άκυρη. Άστα, δε βγάζω άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου Topcon GPT 7505 εχει ενα συστημα ειδοποιησης που οταν στοχευεις σε prism mode αν βρισκει το πρισμα μου κανει εναν διαπεραστικο ηχο ενω αν δεν το βρίσκει δεν τον κάνει ώστε να είμαι σίγουρος πως δεν στοχεύεω κάτι στο ενδιάμεσο..

Εσενα μηπως έχει κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Τom.εχω κ εγω topcon (παλαιότερο μοντέλο, gts 212,χωρις laser) κ ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο αυτο.δύο φορες μου εχει τυχει κ εμενα αυτο που λες.κ τις δυο φορες ομως πρεπει να χτυπησε κατι αλλο που βρηκε αναμεσα στο στοχο κ στη σταση κ ας μην ειναι laser.οι σκοπευσεις μου ηταν μακρυνες, χαμηλα πανω από το εδαφος, που ειχε πετρες με λειες επιφανειες σα γυαλι.ρωτησα τον αντιπροσωπο κ ειπε οτι μπορει να συμβει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω Μανώλη το πιο πιθανό είναι αυτό που λες, αλλά το θέμα είναι ότι στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν γίνεται να πάρει μέτρηση το όργανο εάν δεν 'δει' το κάτοπτρο. Επίσης όταν σμβαίνει σε εμένα το κάτοπτρο βρίσκεται μακριά αλλά δεν παρεμβάλεται απολύτως τίποτα αφού η 'ακτίνα' βρίσκεται τουλάχιστον 5 μέτρα από το έδαφος. Πάντως χαίρομαι που και κάποιος άλλος έχει κάτι παρόμοιο για να σταματήσω να ανησυχώ. Δεν επηρεάζει αυτο την ακρίβεια των μετρήσεών σου έτσι?(Από όσο έχεις δει έως τωρα τουλάχιστον).

 

Πάντως γενικότερα και εγώ είμαι ευχαριστημένος από το topcon μου αν εξαιρέσεις τον φακό που θα τον ήθελα καλύτερο.

 

 

Το δικο μου Topcon GPT 7505 εχει ενα συστημα ειδοποιησης που οταν στοχευεις σε prism mode αν βρισκει το πρισμα μου κανει εναν διαπεραστικο ηχο ενω αν δεν το βρίσκει δεν τον κάνει ώστε να είμαι σίγουρος πως δεν στοχεύεω κάτι στο ενδιάμεσο..

Εσενα μηπως έχει κάτι σχετικό?

 

Ναι και το δικό μου έχει αυτή τη λειτουργία με την ηχητική ειδοποίηση, αλλά όταν παίρνει μια τέτοια λάθος μέτρηση συμπεριφέρεται σαν το κάτοπτρο να είναι σε εκείνη τη θέση( δηλ. βγάζει αυτόν τον ήχο που λες) απλά η διαφορά είναι ότι παίρνει την μέτρηση στιγμιαία χωρίς καθόλου καθυστέρηση σε αντίθεση με το πως μετράει συνήθως και όπως προβλέπει ο κατασκευαστής.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

οχι Tom,δεν επηρεαζονται οι μετρησεις.το εχω το οργανο σχεδον 7 χρονια,εχει παρει χιλιαδες σημεια, δυο φορες μονο το εχει κανει αυτο.κατα τα αλλα ειναι αστερι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.