Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κτίριο με μικρότερες διαστάσεις εντός νομίμου περιγράμματος


Άκης

Recommended Posts

Συνάδελφοι έψαξα στο φόρουμ για κάτι σχετικό αλλά δεν βρήκα κάτι.

Κτίριο κατασκευάστηκε το 1987 με ΓΟΚ του 1985

 

και διαπιστώνω τώρα ότι είναι όλο εντός νομίμου περιγράμματος απλά η μια πλευρά του που έχει κατασκευαστεί μικρότερη και επίσης αντί να κολλάει στο όρια του γείτονα του έχει χαρίσει 25 με 30εκ με αποτέλεσμα να χάνει περι τα 6 τετραγωνικά στον όροφο.

 

Στη περίπτωση αυτή το κτίριο θεωρείται αυθαίρετο, δεδομένου ότι αποκλίνει της αδείας? Τι γίνεται?

 

Το θέμα με ενδιαφέρει γιατί ενδιαφέρομαι για προσθήκη καθ ύψος οπότε ο ιδιοκτήτης ενώ φαίνεται βάσει αδείας ότι έχει κτίσει κάποια τετραγωνικά αυτός έχει κτίσει λιγότερα και το πρόβλημα αν πάω με τα σχεδία αδείας θα μεταφερθεί και στους πάνω ορόφους.

 

Ευχαριστώ για οιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι θα μεταφερθεί στην προσθήκη όπως σωστά λες, αλλά υπεύθυνος μηχανικός για όλη την αυθαιρεσία θα είσαι εσύ αν βγάλεις προσθήκη και δείξεις άλλο κτίριο από αυτό που έχει κατασκευαστεί.

 

Συμπέρασμα.

Έλεγξε αναλυτικά τι και πως μπορεί να νομιμοποιηθεί με βάση τα υπάρχοντα εγκεκριμένα σχεδία και το κατασκευασμένο ακίνητο.

 

Με βάση το τελικό νομιμοποιημένο ακίνητο βγάζεις την νέα άδεια προσθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο σοβαρό πρόβλημά σου εν προκειμένω είναι η μη τήρηση του Δ (θα έπρεπε κατά την άδεια να "κολλάς" στο όριο. Δεν κολλάς, αλλά και δεν έχεις Δ).

Θα πρέπει να βρείς έναν τρόπο να αντιμετωπίσεις αυτό το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς στους 25-30 εκ να κάνεις ένα τοίχο στο τμήμα που απέχει από το όριο και να το συμπεριλάβεις στην νομιμοποίηση με τις αλλαγές που έγινα στο κτήριο , το οποίο θα προσμετρήσει στο Σ.Δ. Και εγώ νομίζω ότι θα πρέπει να φανούν οι αλλαγές (δεν ξέρω αν αυτό θα γραφεί σαν νομιμοποίηση υπάρχοντως που πιστεύω ότι είναι το σωστό ) και μετά την προσθήκη Συζήτησε με την πολεοδομία νομίζω ότι υπάρχει σίγουρα λύση

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις περιπτώσεις το καλύτερο είναι να απευθυνθείς στην πολεοδομία, και μάλιστα στον συγκεκριμένο Μηχανικό εφαρμογής που θα τρέξει την άδεια. Η λύση του ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ φαίνεται σωστή.

Κάτι ανάλογα γίνεται σε εσοχές προσοψεων και στο πίσω μέρος των σκαλί των σε πολυκατοικίες με προβολους δολαρίων δημιουργώντας έτσι μια επιφάνεια η οποία προσμετραει στην κάλυψη αλλα όχι στην δόμηση.

Βέβαια αυτές οι εσοχές δεν έχουν άνοιγμα προς το ορι αλλα παρα το ορι.

Στην δική σου περίπτωση δεν γνωρίζω πως ακριβώς μπορει να γίνει το τέχνασμα αυτο.

 

Ξέχασα να συμπληρώσω ότι δεν θυμάμαι αν η απόσταση (η οποια ειναι μικροτερη του Δ σαφως) του κτηρίου απο τους προβολους έχει και ελάχιστες διαστάσεις.

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρακτικά πράματα:

 

ή θα πας με τα σχέδια της άδειας ή θα ταλαιπωρηθείς εσύ και ο πελάτης σου.

Εγώ έτσι θα προσέγγιζα το θέμα.

Τα χαμένα μέτρα τα ξεχνάς, ας πρόσεχε ο ιδιοκτήτης.

Το Δ δεν με απαχολεί και πολύ . Μπορείς πάντα να ισχυριστείς οτι το όριο του οικοπέδου είναι ο εξωτερικός τοίχος της οικοδομής.

 

Τα παραπάνω ισχύουν εάν οι αποκλίσεις είναι πολύ μικρές. Κρίνε και πράξε.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως αυτή τη διαφορά των 20-25εκ την έδειχνα στα νέα σχέδια σαν αντισεισμικό άρμο.

 

Άλλους που ρώτησα μου είπαν να πάω με τα εγκεκριμμένα σχέδια γιατί θα μπλεξω. Εξάλλου μου λένε ότι και αυτοψία να γίνει η πολεοδομία ποτέ δεν ρίχνει προστιμο για διαστάσεις κτιρίου που έγιναν μικρότερες.

 

Όπως και να έχει μήπως ξέρει κάποιος τη διαδικασία νομιμοποίησης σε περίπτωση που δεν έχω βγει εκτός νομίμου περιγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πρακτικά πράματα:

 

ή θα πας με τα σχέδια της άδειας ή θα ταλαιπωρηθείς εσύ και ο πελάτης σου.

Εγώ έτσι θα προσέγγιζα το θέμα.

Μπορεί να μας το εξηγήσεις λίγο αυτό???

Τι σημαίνει "τα σχέδια της αδείας"?

 

Αυτό που θα γράφουν πάνω τα ταμπελάκια για το υπάρχον θα είναι "αποτύπωση υπάρχοντος" και όχι "σχέδια της αδείας"!

Οτιδήποτε διαφορετικό από την πραγματικότητα είναι παραποίηση!

Αν είναι να κινηθεί ο ιδιοκτήτης με την λογική "μην ταλαιπωρηθεί" τότε τι την χρειάζεται την άδεια για την προσθήκη?!! Ας χτίσει με σκέτες μελέτες, χωρίς έγκριση από πολεοδομία, να μην ταλαιπωρηθεί κιόλας....

 

Τα προβλήματα θα πρέπει να λύνονται και όχι να διαιωνίζονται

 

Εν τέλη, κάποιος μηχανικός θα είναι χρεωμένος με το υπάρχον...

Σκέφτομαι μήπως αυτή τη διαφορά των 20-25εκ την έδειχνα στα νέα σχέδια σαν αντισεισμικό άρμο.

Βγάλε άδεια για μία καλή εξωτερική θερμομόνωση γι' αυτή την πλευρά

Link to comment
Share on other sites

Brasco συμφωνώ με αυτά που λες.

Απλά κάποιες φορές θα πρέπει να σκεφτόμαστε όχι ως μαθηματικοί αλλά ως μηχανικοί.

 

Κτίριο με νόμιμη άδεια γιατί να μπεί σε διαδικασία νομιμοποίησης?

Να νομιμοποιήσει τι ακριβώς? Τα λιγότερα μέτρα που δεν έχτισε? Αυτά λένε οι υπάλληλοι για να έχουν και αυτοί το μερίδιο απο τις έξω δουλειές.

 

Δώσε μου σχέδια εγκεκριμένων αρχιτεκτονικών και θα πάω με το total να στα βγάλω όλα ρυμοτομούμενα και αυθαίρετα.

 

Είναι όλα στη κρίση του μηχανικού. Εγώ πάντως έτσι θα ενεργούσα.

 

Πρώτα ενημερώνεις τον πελάτη, και μετά αποφασίζεται απο κοινού. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.