Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκαταστάσεις για ΑΜΕΑ


teoliv

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Το υγειονομικό ζήτησε W.C. ΑΜΕΑ σε διατηρητέο κτίριο που λειτουργεί στο ισόγειο καφετέρια. Έχω την πληροφορία ότι δεν είναι υποχρεωτικό σε διατηρητέα αλλά δεν γνωρίζω την συγκεκριμένη διάταξη. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι η δυνατότητα απαγόρευσης της αρμόδιας Υπηρεσίας που κήρυξε το κτήριο διατηρητέο εκτεταμένων διαρρυθμίσεων που θα το αλλοιώσουν εξωτερικά/εσωτερικά. Αναλόγως της περίπτωσης μπορούν να απαγορεύσουν και την κατασκευή wc ΑμΕΑ. Οπότε μαθαίνεις ποιος φορέας ''προστατεύει'' το διατηρητέο και ρωτάς εκεί.

 

Στις περιπτώσεις άρνησης εκδίδεται ανάλογη βεβαίωση και οι Πολεοδομίες ''ακολουθούν''.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΛΑΜΠΑΤΣΕΑΣ:

 

Σύμφωνα με την εγκύκλιο Α.Π. οικ.45206 (4/10/09):

 

"Στην περίπτωση υφιστάμενης κατασκευής όπου επιβάλλεται από τις Υγειονομικές Διατάξεις ύπαρξη WC ΑμΕΑ και υφίστανται οι αδυναμίες κατασκευής όπως ορίζονται στην Εγκύκλιο Υ1γ/Γ.Π./66803/15.05.08 και αφορούν την Υ1γ/γ.π./οικ.94643/07 (δυνατότητα προσβασιμότητας, παραδοσιακά κτίσματα, διατηρητέα κτίρια κλπ) κρίνεται από την αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία η έκδοση της σχετικής βεβαίωσης στον ενδιαφερόμενο, η οποία θα φυλάσσεται στον φάκελο της επιχείρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
@tsagkar

 

Βέβαια έχεις και υπαίθριο χώρο οπότε ''καίγεσαι'' ---> η ερμηνεία είναι σαφέστατη (''...τα οποία διαθέτουν κλειστή αίθουσα ή/και υπαίθριο χώρο ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων ''). Στον υπολογισμό σαφώς αφαιρείς χώρους υγιεινής & μπαρ αλλά, λογικά(?), ο υπαίθριος χώρος τα υπερκαλύπτει.

 

Επαναφερω το θεμα και ρωταω ως προς το εμβαδον που λαμβανεται υποψην για την αναγκη ή οχι WC ΑΜΕΑ..

 

Μιλωντας σημερα τηλεφωνικα με το υγειονομικο, αν εθεσα σωστα την ερωτηση και αν καταλαβα καλα την απαντηση, μου ειπαν οτι μετραει το συνολικο εμβαδον του καταστηματος και οχι μονο ο χωρος αναπτυξης τραπεζοκαθισματων.. Γνωριζει καποιος συγκεκριμενα για το ζητημα?

 

Θετω λοιπον το ζητημα μου και με στοιχεια προς εσας..

Εχω καταστημα 80τμ εκ των οποιων τα 35 περιπου θα αξιοποιηθουν για αναπτυξη τραπεζοκαθισματων..

Επισης υπαρχει εξωτερικος χωρος 120τμ. Απο αυτα περιπου 50τμ δεν μπορουν ή δεν υπηρχε προθεση να αξιοποιηθουν για τραπεζοκαθισματα (διαδρομος-προσβαση προς το πισω μερος του οικοπεδου σε αλλες ιδιοκτησιες και προσβαση τροφοδοσιας, φυτευση, γκαζον που δεν θα βαλουμε τραπεζια - θα υπαρχει φραχτης κλπ..) Αρα θα εμεναν 70 + 35 = 105τμ.. Δηλαδη με 3-4 δεντρα παραπανω 99τμ..

 

Σε αυτην την περιπτωση εχω υποχρεωση ΑΜΕΑ ή οχι?

 

edit: καμια ιδεα κανεις???

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΕΣΠΑ, επιδότηση επιχειρησεων αν διευκολύνουν την προσβαση αμεα

 

έτρεξε κάποιο διάστημα ένα επιδοτούμενο πρόγραμμα μεσω εσπα 2007-2013 για επιχειρησεις που δραστηριοποιούνται σε τομείς μεταποίησης, εμπορίου, τουρισμού, υπηρεσιών. Σε αυτό το πρόγραμμα ο επιχειρηματίας έπαιρνε ας το πούμε "μπόνους" αν συνέβαλε στη διευκόλυνση πρόσβασης ατόμων με αναπηρία (έτσι έγραφε το κριτήριο).

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έτυχε σε κανέναν να κάνει τεχνική έκθεση σε κάποιο κατάστημα και τι ακριβώς προδιαγραφές πρέπει να τηρούνται. Είδα από προηγούμενα ποστς κάποιες συνδέσεις με νομοθεσία πολύ αναλυτικές. Πρέπει να τηρούνται όλα αυτά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή αρκεί π.χ. μια ράμπα? έχω δει πολλα καταστηματα και τράπεζες που βάζουν μια απλή ράμπα, άλλες φορές μεταλλική, άλλες φορές χωρίς κάγκελο κλπ. Ρωτάω γιατί πρόκειται να κάνω μια τέτοια αυτοψία. Η προκήρυξη δεν είναι καθόλου αναλυτική, για το συγκεκριμένο λέει μόνο διευκόλυνση στην πρόσβαση ατόμων με αναπηρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έτρεξε κάποιο διάστημα ένα επιδοτούμενο πρόγραμμα μεσω εσπα 2007-2013 για επιχειρησεις που δραστηριοποιούνται σε τομείς μεταποίησης, εμπορίου, τουρισμού, υπηρεσιών. Σε αυτό το πρόγραμμα ο επιχειρηματίας έπαιρνε ας το πούμε "μπόνους" αν συνέβαλε στη διευκόλυνση πρόσβασης ατόμων με αναπηρία (έτσι έγραφε το κριτήριο).

Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έτυχε σε κανέναν να κάνει τεχνική έκθεση σε κάποιο κατάστημα και τι ακριβώς προδιαγραφές πρέπει να τηρούνται. Είδα από προηγούμενα ποστς κάποιες συνδέσεις με νομοθεσία πολύ αναλυτικές. Πρέπει να τηρούνται όλα αυτά για το συγκεκριμένο πρόγραμμα ή αρκεί π.χ. μια ράμπα? έχω δει πολλα καταστηματα και τράπεζες που βάζουν μια απλή ράμπα, άλλες φορές μεταλλική, άλλες φορές χωρίς κάγκελο κλπ. Ρωτάω γιατί πρόκειται να κάνω μια τέτοια αυτοψία. Η προκήρυξη δεν είναι καθόλου αναλυτική, για το συγκεκριμένο λέει μόνο διευκόλυνση στην πρόσβαση ατόμων με αναπηρία.

 

κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

από όσο ξέρω για αυτές τις επιδοτήσεις υπάρχει επιχειρηματικό σχέδιο όπου έγραφε τις προθεσεις της κάθε επιχείρησης

και με βάσει αυτό έπερνε Bonus

 

λογικά εσυ πρέπει να ελένξεις αν αυτά που είχε βάλει στο σχέδιο σε ότι αφορά ΑΜΕΑ τα έχει πραγματοποιήσει

 

δηλ γράφει ράμπα 10 μ 500 ευρώ;

αν πχ έκανε ράμπα 5μ του βάζεις πχ 250ευρώ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ!!

να δω αν αυτα που ελεγε τα πραγματοποιήσε? αν έλεγε για ράμπα που έστω ότι την έκανε όπως ακριβώς την περιέγραφε, αλλά π.χ. σε διαστάσεις δεν καλύπτουν τους κανονισμούς, τι να κάνω? περιμένω να μου δώσει η τράπεζα και άλλα έντυπα σχετικά με το πρόγραμμα, απλά θα θέλα να είμαι προετοιμασμένη για το τι θα συναντησω και έλεγα μήπως σε κάποιον έτυχε κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.