Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες επαγγελματικές άδειες χρειάζονται για Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς;


transit72

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ (οπότε έχω Άδεια Άσκησης Επαγγέλματος από το ΤΕΕ) και ήθελα να ρωτήσω τι άλλες διαδικασίες απαιτούνται;

 

Φυλλομετρώντας τα διάφορα fora, έχω διάβάσει για διάφορες διαδικασίες που γίνονται στη Νομαρχία, όπως:

1. Άδεια εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου

2. Επαγγελματική άδεια διπλωματούχου μηχανικού (στη Δ/νση Βιομηχανίας)

3. Εγγραφή στα μητρώα μηχανικών

4. Θεώρηση επαγγελματικής άδειας ηλεκτρολόγων

 

Χρειάζεται να τα κάνω όλα αυτά (ή και κάτι άλλο) για να φτιάξω τα ηλεκτρολογικά στο σπίτι μου ή σε σπίτια συγγενών/φίλων μου; Ή για να βάλω φ/β στη στέγη του σπιτιού μου;

 

Αν κάποια στιγμή στο μέλλον κάνω έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία και θελήσω να κάνω τέτοιες δουλειές με αμοιβή, τι από τα παραπάνω θα χρειαστώ;

 

Ευχαριστώ πολύ για όποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αχ,παιδιά ας απαντήσει κάποιος:P..γιατί σήμερα πήγα σε συνέντευξη κ με ρώτησαν αν έχω πάει στη γραμματεία βιομηχανίας για άδεια ασκήσεως και δεν ήξερα τι μου έλεγε!!!τόσες άδειες που αναφέρει ο συνάδελφος από πάνω...πού μπορούμε να ενημερωθούμε για αυτές?πχ στο σαιτ της διευθυνσης Βιομηχανιας είδα αδειες Γ' ειδικότητας, Στ' ειδικοτητας κτλ..που μπορουμε να μαθουμε τι είναι το κάθετι?υπάρχει κάποιο pdf που τα λέει?

Και αυτά που αναφέρει ο συνάδελφος επίσης ...εγγραφή σε μητρώα και θεωρήσεις..αυτά που γίνονται? εγώ έχω γραφτεί ΤΕΕ και νόμιζα ότι τελείωνε εκει...λολ....:lol:...

Link to comment
Share on other sites

Το (1), το αποκτάς όταν κάνεις την εγγραφή σου στη δ/νση ανάπτυξης (τμήμα χορήγησης επαγγελματικών αδειών)

Για να κάνεις αυτά που αναφέρεις, πρέπει να πάρεις την άδεια εγκατάστασης ηλεκτρολογικών & μηχανολογικών εγκαταστάσεων από την δ/νση ανάπτυξης (πρώην δ/νση Βιομηχανίας)

Μέχρι πρότινος, ήταν τυπική διαδικασία, δηλαδή κατάθεση δικαιολογητικών και την χορηγούσαν μετά από κάποιες μέρες.

Σήμερα ίσως να έχει αλλάξει η διαδικασία, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μια βόλτα στην αρμόδια δ/νση ανάπτυξης της περιοχής σου, θα λύσει τις απορίες σου.

Οι ηλεκτρολόγοι και μηχανολόγοι μηχανικοί πολυτεχνείου, έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, συνεπώς, στη δ/νση ανάπτηξης, θα κάνεις 2 αιτήσεις (ή 1 και για τις 2 ειδικότητες ; θα σε γελάσω), για την χορήγηση 2 αδειών (ηλεκτρολογικών + μηχανολογικών εγκαταστάσεων)

Για τα μητρώα μηχανικών (3), θα πρέπει να γραφτείς (σφραγίζεις και υπογράφεις) στο βιβλίο της εκάστοτε δ/νση πολεοδομίας, κάθε φορά που καταθέτεις για πρώτη φορά Η/Μ μελέτες, αν και νομίζω ότι έχει καταργηθεί αυτή η διαδικασία (αλλά δεν βάζω και το χέρι στο ευαγγέλιο).

 

...................

Αν κάποια στιγμή στο μέλλον κάνω έναρξη επαγγέλματος στην Εφορία και θελήσω να κάνω τέτοιες δουλειές με αμοιβή, τι από τα παραπάνω θα χρειαστώ;

 

Μόνο το 2 & 3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.