Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οπλισμένο επίχρισμα - Ελαφρά οπλισμένος μανδύας


 

Recommended Posts

Στο εγχειρίδιο που έχει βγάλει ο Ο.Α.Σ.Π το 2001 ‘’Συστάσεις για Προσεισμικές και Μετασεισμικές Επεμβάσεις σε κτίρια’’ , στην σελίδα 125 και 139 αναφέρει το οπλισμένο επίχρισμα και τον ΕΛΑΦΡΑ οπλισμένο μανδύα αντίστοιχα, ως ένα τρόπο ενισχύσεως καμπτικης και διατρητικής αντοχής φέρουσας τοιχοποιίας.

 

1) Έχει εφαρμόσει κανείς σας αυτήν την μέθοδο?

2) Τι πλέγμα βάλατε?

3) Τι τσιμεντοκονίαμα (αναλογίες και τυχόν απρόσμικτα) ρίξατε? (ο ασβέστης δεν είναι απαγορευτικός για τον οπλισμό? Άρα δεν βάζουμε ή τον αντικαθιστούμε με άλλα υλικά και ποια είναι αυτά? Ή πάμε σε γαλβανιζε πλέγμα ? )

4) Πρακτικές κατασκευαστικές συμβουλές για για την αγκύρωση

5) Οποιεσδήποτε φωτογραφίες είναι ευπρόσδεκτες με χαρά

 

Δεδομένα για να κατευθύνουν την τοποθέτηση σας:

• Ο εν λόγο ‘’μανδύας’’ θα είναι μονόπλευρος και εξωτερικός, πάχους 4-5cm επί πετρόκτιστης κατοικίας.

• Το κονίαμα θα το ρίξει σοβατζής με μηχανή του σοβά (άρα μην μου αναφέρετε για εκτοξευμένα, επικεντρωθείτε πως θα γίνει η καλύτερη δαυλιά με αυτήν την μηχανή). Η τοποθέτηση του πλέγματος θα γίνει από τον πατέρα μου και μένα .

• Μηχανικός δεν εμπλέκετε πουθενά στην όλη ιστορία και ούτε έχω την εντύπωση ότι τον αντικαθιστώ. Επιπλέων έχω πλήρη επίγνωση του τι σημαίνει μη εμπλοκή μηχανικού οπότε μην το σχολιάσετε.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό. είναι της φυλίτσας καραντώνη- καθηγήτρια στην πάτρα.πολύ καλές και ουσιαστικές σημειώσεις. έχει και κάποιες φωτό που θα βοηθήσουν στον "μανδύα" που θες να κάνεις. έχει φωτό και αγκύρωσης με κατασκευή φωλιάς στον τοίχο. όντως ο ασβέστης θα σου οξειδώσει τον οπλισμό οπότε θα πάς σε γαλβανιζέ ή απουσία ασβέστη- την γνωστή τσιμεντόλασπη που λένε τα μαστόρια..

τώρα δεν μπαίνω σε λεπτομέρεις αν η τοιχοποιία σου είναι σε καλή κατάσταση, πόσο είναι το πάχος του μανδύα, αν επαρκεί, αν θα προσδώσεις με αυτό τον τρόπο στην αντοχή του κτιρίου σου κ.ο.κ.

http://ifile.it/1a8edoq/ferousa%20toixopoiia%20fillitsa%20karantoni.rar

Link to comment
Share on other sites

• Ο εν λόγο ‘’μανδύας’’ θα είναι μονόπλευρος και εξωτερικός, πάχους 4-5cm επί πετρόκτιστης κατοικίας.

• Το κονίαμα θα το ρίξει σοβατζής με μηχανή του σοβά (άρα μην μου αναφέρετε για εκτοξευμένα, επικεντρωθείτε πως θα γίνει η καλύτερη δαυλιά με αυτήν την μηχανή). Η τοποθέτηση του πλέγματος θα γίνει από τον πατέρα μου και μένα .

 

Απλά ξέχνα το. Δεν θα προσφέρει καμία ενίσχυση απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

το πάχος του μανδύα, ο αδόκιμος τρόπος εκτόξευσης ή το γεγονός ότι οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν παντελώς εμπειρικά όπως φαίνεται και από τα λεγόμενα του φίλου σε κάνουν να το λες αυτό αλέξη?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το πάχος του "μανδύα" σε συνδιασμό με την σύνθεση του υλικού δεν θα προσφέρουν τίποτα, απλά ένα επιπλέον φορτίο (αφού δεν θα δημιουργηθεί και νέα έδραση). Στην ουσία ένα επίχρισμα θα είναι και τίποτα άλλο.

Αν θέλει να έχει κάποια στοιχειώδη οφέλη, πριν το νέο "σοφάτισμα" ας ανοίξει τους παλιούς αρμούς (αν είναι από λάσπη) και να κάνει νέα αρμολόγηση με τσιμεντοκονία (ή να γίνει ταυτόχρονα η αρμολόγηση με το σοφάτισμα). Και να προηγηθεί πολύ καλή διαβροχή με πίεση.

Αν το πάχος της τσιμεντοκονίας - σοφά > 3 εκ θα χρειαστεί και υαλόπλεγμα

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο που έχει βγάλει ο Ο.Α.Σ.Π το 2001 ‘’Συστάσεις για Προσεισμικές και Μετασεισμικές Επεμβάσεις σε κτίρια’’ , στην σελίδα 125 και 139 αναφέρει το οπλισμένο επίχρισμα και τον ΕΛΑΦΡΑ οπλισμένο μανδύα αντίστοιχα, ως ένα τρόπο ενισχύσεως καμπτικης και διατρητικής αντοχής φέρουσας τοιχοποιίας.

 

1) Έχει εφαρμόσει κανείς σας αυτήν την μέθοδο?

2) Τι πλέγμα βάλατε?

3) Τι τσιμεντοκονίαμα (αναλογίες και τυχόν απρόσμικτα) ρίξατε? (ο ασβέστης δεν είναι απαγορευτικός για τον οπλισμό? Άρα δεν βάζουμε ή τον αντικαθιστούμε με άλλα υλικά και ποια είναι αυτά? Ή πάμε σε γαλβανιζε πλέγμα ? )

4) Πρακτικές κατασκευαστικές συμβουλές για για την αγκύρωση

5) Οποιεσδήποτε φωτογραφίες είναι ευπρόσδεκτες με χαρά

 

Δεδομένα για να κατευθύνουν την τοποθέτηση σας:

• Ο εν λόγο ‘’μανδύας’’ θα είναι μονόπλευρος και εξωτερικός, πάχους 4-5cm επί πετρόκτιστης κατοικίας.

• Το κονίαμα θα το ρίξει σοβατζής με μηχανή του σοβά (άρα μην μου αναφέρετε για εκτοξευμένα, επικεντρωθείτε πως θα γίνει η καλύτερη δαυλιά με αυτήν την μηχανή). Η τοποθέτηση του πλέγματος θα γίνει από τον πατέρα μου και μένα .

• Μηχανικός δεν εμπλέκετε πουθενά στην όλη ιστορία και ούτε έχω την εντύπωση ότι τον αντικαθιστώ. Επιπλέων έχω πλήρη επίγνωση του τι σημαίνει μη εμπλοκή μηχανικού οπότε μην το σχολιάσετε.

 

Παιδιά σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Το οπλισμενο επιχρισμα προσδιδει αυξηση στην αντοχη της τοιχοποιας .Το ποσο εξαρταται απο τα δεδομενα σου .Βλεπε μια υποσημειωση

"Η φέρουσα ικανότητα της τοιχοποιΐας προκύπτει ως άθροισμα της φέρουσας ικανότητας του επιχρίσματος fc και

της τοιχοποιίας fw, κατάλληλα διορθωμένων, ώστε να ληφθεί υπόψη η ταυτόχρονη αστοχία των επi μέρους

στοιχείων, καθώς και οι μεγάλες αβεβαιότητες του προσομοιώματος (Βιντζηλαίου 1998 )."

Ανετρεξε στους σχετικους τυπους της βιβλιογραφιας (Π.Χ Καραντωνη Φυλιτσα ή Θ.Π.ΤΑΣΙΟΥ "Η μηχανικη της τοιχοποιας" κ.λ.π).Εκει υπαρχουν και οι λεπτομερειες που ζητας.Επισης αν μπορεις να αναζητησεις απο το Υπουργειο Πολιτισμου τα αναλυτικα τιμολογια εργασιων αποκαταστασης παραδοσιακων κτιριων του δημοσιου.Εχουν τα παντα για τα ερωτηματα σου.Επειδη ομως ειναι πολυ εκτενεις οι οδηγιες δεν μπορουν να γραφουν εδω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε noutsaki και KF σας ευχαριστώ πολύ για το υλικό και την τοποθέτηση σας

 

Αν θέλει να έχει κάποια στοιχειώδη οφέλη, πριν το νέο "σοφάτισμα" ας ανοίξει τους παλιούς αρμούς (αν είναι από λάσπη) και να κάνει νέα αρμολόγηση με τσιμεντοκονία.....

Αυτό το έχουμε κάνει εσωτερικά και εννοείτε θα γίνει και εξωτερικά είτε μπει πλέγμα είτε όχι)

 

 

Τωρα περι μη αποτελεσματικότητας τις όλης επέμβαση…… αυτό πίστευα και εγώ και μάλιστα επέμενα ενάντια στην άποψη που είχε ο πατέρας μου άλλα και κάποιων φίλων του μηχανικών που ρώτησε. Σήμερα όμως βρήκα αυτές τις συστάσεις του Ο.Α.Σ.Π που μιλαει για :

 

α)οπλισμένο ΕΠΙΧΡΙΣΜΑ

β) μανδύες που τους χωρίζει σε: i)ΕΛΑΦΡΑ οπλισμένους ii)μονόπλευρους iii) αμφίπλευρους

 

Όλες αυτές οι μέθοδοι λέει, αυξάνουν την καμτικη και διτμητικη αντοχή του τοίχου.

 

- Για το α)οπλισμένο επίχρισμα είναι ξεκάθαρο ότι μιλαει για ΕΠΙΧΡΙΣΜΑ και για οπλισμό λέει για ελαφρό δομικό πλέγμα (χωρίς να το διευκρινίζει) ή κοτεσοσιρμα!!!

- Για το τo β)i)ελαφρά οπλισμένους μανδύες, αναφέρει (αντιγράφω κατά λέξη): όπλιση με ελαφρό πλέγμα, κατασκευή μανδύα με διαδοχικές επιχρησεις τσιμεντοκονιάματος κατά προτίμηση με εκτόξευση, συνολικού πάχους 3-5cm

- Για τα β)ii) και β)iii) τώρα, αναφέρει ξεκάθαρα εκτοξευόμενο σκυρόδεμα καθώς αναγράφει και ενδεικτικούς οπλισμούς φ8/25 (Αλλά εγώ δεν πάω να κατασκευάσω αυτό, μιλώ για ενισχυμένο επίχρισμα ή ελαφρός οπλισμένο μανδύα).

 

Άρα η κατασκευή που προτείνω να κατασκευάσω, συμφώνα με τις συστάσεις του ΟΑΣΠ προσφέρει κάποια ενίσχυση( αν και όπως ανέφερα δεν το πολυπιστευω ότι κατι τέτοιο μπορεί να επιτευχτεί. Αν δεν είχαν πέσει στα χέρια μου σήμερα αυτό το κείμενο του ΟΑΣΠ δεν υπήρχε περίπτωση να ανέβαζα αυτό το ποστ).

Τελικά διαφωνείτε με ότι μέθοδος που αναφέρει ο ΟΑΣΠ δεν επιφέρει πραγματική επαύξηση της μηχανικής αντοχή των τοίχων, ή στο ότι δεν μπορεί να την πραγματοποιήσει μη ειδικευμένο προσωπικό? Να τοποθετηθείτε υποθέτοντας ότι το προσωπικό μπορεί να εκτελέσει άριστα τις οδηγίες που θα του δοθούν.

 

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη για τον χρόνο που μου αφιερώνετε

Link to comment
Share on other sites

το πάχος του μανδύα, ο αδόκιμος τρόπος εκτόξευσης ή το γεγονός ότι οι εργασίες θα πραγματοποιηθούν παντελώς εμπειρικά όπως φαίνεται και από τα λεγόμενα του φίλου σε κάνουν να το λες αυτό αλέξη?

 

Για να αυξηθεί η αντοχή της τοιχοποιίας σε κάμψη λόγω κατασκευής μανδύα, πρέπει η διεπιφάνεια μανδύα/τοιχοποιίας να είναι ικανή να παραλάβει την σχετική διάτμηση που θα προκύψει...

Ο κοινός σοβάς δεν αναπτύσσει την αναγκαία πρόσφυση, κι αυτό γίνεται φανερό στον σεισμό, όπου χοντρά επιχρίσματα αποκολλώνται και πέφτουν από μόνα τους...

Και να σκεφτεί κανείς ότι θέλουμε εξασφαλισμένη πρόσφυση για αρκετούς κύκλους φόρτισης, και για εισαγωγή του οπλισμού στην διαρροή...

 

Στις ενισχύσεις με μανδύες το θέμα της πρόσφυσης - διάτμησης στην διεπιφάνεια είναι ο μεγαλύτερος μπελάς κατά την μελέτη / κατασκευή. Συνήθως αντιμετωπίζεται με βλήτρα - δημιουργία φωλεών, και συνήθως απαιτεί την ύπαρξη μανδύα και από την άλλη πλευρά, κάτι που γίνεται αναγκαίο όταν η ενίσχυση στοχεύει στην εκτός επιπέδου κάμψη του τοίχου...

 

Το πρόβλημα γίνεται ακόμη δυσκολότερο προκειμένου περί λιθοδομών, όπου η αντοχή σε διάτμηση πρέπει να ελεγχθεί σε πολλά επίπεδα, τόσο οριζόντια όσο και κατακόρυφα...

 

Τέλος, αν μιλήσουμε για πραγματικούς μανδύες, ένα θέμα είναι ο ικανοτικός (δεν σημαίνει ότι επειδή ο ΕΑΚ δεν έχει κεφάλαιο για τοιχοποιίες δεν θα κάνουμε ικανοτικό):

Υπάρχουν παραδείγματα εσφαλμένων ενισχύσεων, οι οποίες οδήγησαν σε διατμητικές αστοχίες πεσσών, οι οποίοι κανονικά θα αστοχούσαν καμπτικά...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

giannis_ie

Έχω εφαρμόσει την συγκεκριμένη επέμβαση σε τουβλοδομή και λιθοδομή.

Αμφίπλευρη στρώση ισχυρής τσιμεντοκονίας 5εκ. (4:1 ) με προσθήκη πλαστικοποιητή (τύπου ravinex ),πλέγμα Δάριγκ Τ139 και διαμπερείς αγκυρώσεις Φ8/60.

Πιστεύω ότι μια μικρή ενίσχυση προσφέρεται (δεν γνωρίζω πώς εκφράζεται ποσοτικά αυτό ).

Επίσης δεν γνωρίζω αν οι μηχανές σοβά αποδίδουν στην ζητούμενη εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή 4 άμμος 1 τσιμέντο ravinex και ασβέστη όχι?

....Επίσης δεν γνωρίζω αν οι μηχανές σοβά αποδίδουν στην ζητούμενη εφαρμογή.
Και πως το έριξες?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.