Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ vs ΤΕΙ


SQRTGR

Recommended Posts

Τα βέλη σου για την αναγνώριση ισότιμων δικαιωμάτων με τους διπλωματούχους Ελληνικών ΑΕΙ και αποφοίτων αντίστοιχων ΤΕΙ της Ε.Ε. θα έπρεπε να κατευθύνονται προς το ΔΟΑΤΑΠ και όχι προς το ΤΕΕ.

Είμαι σίγουρος και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις (να και ένα σημείο που συμφωνούμε :lol:) ότι αν ήταν στο χέρι του ΤΕΕ δεν θα τους αναγνώριζε το δικαίωμα να εγγραφούν σ' αυτό. Απ' τη στιγμή όμως που κάποιος κρατά στα χέρια του το χαρτί της ισοτιμίας από το ΔΟΑΤΑΠ το ΤΕΕ δεν μπορεί να κάνει τίποτα, έστω και αν το πτυχίο προέρχεται από το χειρότερο ΤΕΙ της Πορτογαλίας με πολύ κατώτερο επίπεδο σπουδών από το μέσο ΤΕΙ της Ελλάδας.

 

Το να είναι το ΤΕΕ τεχνικός σύμβουλος του κράτους είναι ανεξάρτητο από την προάσπιση των συμφερόντων των μελών του. Την πολιτική στη Παιδεία δεν τη χαράζει το ΤΕΕ αλλά η κυβέρνηση. Αυτή θα σας δώσει αν σας δώσει ισότιμα επαγγελματικά δικαιώματα. Δε πάει το ΤΕΕ να χτυπιέται. Κάθε κυβέρνηση όμως λογαριάζει τις ψήφους των 100.000 μηχανικών που εκφράζονται μέσα από το ΤΕΕ. Αν οι ψήφοι των πτυχιούχων των ΤΕΙ αντίστοιχων τμημάτων με του Πολυτεχνείου γίνουν περισσότεροι, τα επαγγελματικά δικαιώματα θα εξισωθούν σε μια νύχτα.

 

Γίνομαι κυνικός, αλλά τι να κάνουμε, έτσι είναι η ωμή πραγματικότητα και σε πολλούς δεν αρέσει.

 

Για να καταλήξουμε σ' ένα αποτέλεσμα, νομίζω ότι καλά θα κάνετε να διεκδικείτε το δίκιο σας όπως τουλάχιστον τα θεωρείτε μέσω του συλλόγου σας και να πιέζετε την κυβέρνηση. Απ' την άλλη το ΤΕΕ θα υπερασπίζεται το δίκιο μας όπως εμείς το αντιλαμβανόμαστε.

Τελικά όμως δεν υπάρχει περίπτωση να μας πείσετε για το δικό σας δίκιο όπως και εμείς δεν πρόκειται να σας πείσουμε για το δικό μας δίκιο.

Μήπως όμως μ' αυτή την κουβέντα, εσείς ως θιγόμενοι, αναλώνεστε σε μια ατέρμονη συζήτηση που δεν καταλήγει πουθενά και δεν πείθει κανένα, αντί να διεκδικείτε το ζητούμενο στους δρόμους και με την ψήφο σας;

Τ' όλο σκηνικό μου θυμίζει τις εκπομπές του Λαζόπουλου που όλοι συμφωνούν με την καυστική σάτιρά του και όλοι γυρνούν ευτυχισμένοι στα σπίτια τους λέγοντας "τι ωραία που τα λέει και πόσο δίκιο έχει" αλλά τελικά δεν κάνουν τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση με την οποία ίσως όλοι βολεύονται και ίσως είναι πολύ συντηρητικοί και φοβούνται ν' αλλάξει οπότε κάθε τέσσερα χρόνια που γίνονται εκλογές πάλι οι κλέφτες και οι μιζαδόροι (80~85% των ψήφων) έρχονται στη εξουσία που άλλα υπόσχονται και άλλα πράττουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Giorgos Georgiou

 

Ο ΕΑΚ 2000 γράφει : "1.1 Εισαγωγή ....[5] Η εφαρμογή του Κανονισμού αυτού προϋποθέτει άτομα που διαθέτουν τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις και σχετικά προσόντα".

 

Ο ΕΚΩΣ 2000 γράφει : "1.1 Εισαγωγή .... Η εφαρμογή αυτού του Κανονισμού προϋποθέτει άτομα που διαθέτουν τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις και σχετικά προσόντα".

 

Το θέμα είναι τώρα ποιά είναι αυτά τα άτομα .

 

Ήδη γιά τους διπλ. πολιτικούς μηχανικούς έχει ορίσει "δι άπαντα τα έργα μελέτη και επίβλεψη αρχιτεκτονικών εργασιών και στατικών". Και ταυτόχρονα όμως τους σπουδάζει, τους ετοιμάζει γιά να μπορούν να το κάνουν.

 

Γιά τους αρχιτέκτονες, τους τοπογράφους και και τους υπομηχανικούς θέτει περιορισμούς στα στατικά. Και εδώ πάλι τους σπουδάζει και τους μαθαίνει όσα πρέπει για την άσκηση αυτών των δικαιωμάτων.

 

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ υπάγονταν στους υπομηχανικούς και σαν τέτοιους τους ετοίμαζε η πολιτεία. Για ρωτήστε να σας πουν τι αντιδράσεις υπήρχαν μέσα στις σχολές όταν κάποιος καθηγητής πήγαινε να τους κάνει κάτι παραπάνω. Αυτά είναι γιά το Πολυτεχνείο έλεγαν.

 

Το ότι κάποιες σχολές ανωτατοποιήθηκαν δεν σημαίνει οπωσδήποτε εξομοίωση των αποφοίτων τους με τους αποφοίτους των αντίστοιχων σχολών των ΑΕΙ.

 

Σχηματικά, σκέψου το ακόλουθο :

 

Αν αύριο ανωτατοποιηθούν οι σχολές των Νοσοκόμων γιά την βελτίωση του επιπέδου μόρφωσης των αποφοίτων τους, αυτό σημαίνει ότι θα γίνουν γιατροί ?

 

Με δεδομένο όμως ότι έχει αλλάξει πράγματι το τοπίο στα ΑΤΕΙ και πρόκειται ουσιαστικά γιά νέες σχολές, πρέπει η πολιτεία να ορίσει σαφώς τα δικαιώματα των αποφοίτων τους, αφού όμως προσαρμόσει ανάλογα και το πρόγραμμα σπουδών.

 

Αλλά και το επίπεδο σπουδών, γιατί θυμάμαι στην εποχή μου τι τραβούσαμε γιά να περάσουμε ένα μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

SQRTGR νομίζω οτι η υπάλληλος εχει δίκιο καθως οι μελέτες υδρευσης και αποχετευσης θεωρουνται μελετες μηχανολογικων και δικαιωμα εχουν ηλεκτρομηχανολογοι μηχανικοι, τεχνολογοι της ιδιας ειδικοτητας καθως και διπλωματουχοι μηχανικοι ολων των αλλων ειδικοτητων μεχρι ενος ποσου (1.000.000 δρχ, χωρις να ειμαι σιγουρος αν εχει αλλαξει). Τεχνολογοι μηχανικοι απο οσο ξερω δεν εχουν κανενα δικαιωμα σε μελετες αλλης ειδικότητας. Το ασχημο βεβαια είναι οτι εχει καθιερωθει τοσα χρονια αυτη η πρακτικη και τωρα θιγεστε κάπως και δίκαια διαμαρτύρεστε.

 

GeorgeS εχεις φοιτητησει και στο Ε.Μ.Π. και στο Δ.Π.Θ. και ετσι εβγαλες συμπερασμα? Επειδη το forum παρακολουθουν και πολλοι μαθητες, υποψηφιοι πανελλαδικων κτλ καλο θα ηταν να προσεχεις του χαρακτηρισμους σου για τα διαφορα Ελληνικα ιδρύματα αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

και βέβαια είμαι ανοιχτή πρός όλες τις απόψεις!!!

 

Τον όρο "ξερολοτίτιδα", τον χρησιμοποιώ αρκετά συχνά και κυρίως για να αυτοσαρκατώ, αφού έχω πιάσει τον εαυτό μου, ουκ ολίγες φορές, να λειτουργεί υπό την επίρρειά της :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο σου δε σβήστηκε αλλά μεταφέρθηκε σ' ένα καινούριο θέμα ΕΔΩ.

(κάνε κλικ στη λέξη "ΕΔΩ" με μπλε γράμματα).

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS εχεις φοιτητησει και στο Ε.Μ.Π. και στο Δ.Π.Θ. και ετσι εβγαλες συμπερασμα? Επειδη το forum παρακολουθουν και πολλοι μαθητες, υποψηφιοι πανελλαδικων κτλ καλο θα ηταν να προσεχεις του χαρακτηρισμους σου για τα διαφορα Ελληνικα ιδρύματα αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια.

 

Καταρχήν η σχετική αναφορά μου ήταν σε άλλο πνεύμα προσανατολισμένο στην απάντηση προς τον αγαπητό lefterism. Δέχομαι όμως ως ορθή την παρατήρηση αν και δεν βλεπω να έχεις την ίδια ευαισθησία και προς τους συναδέλφους σου διπλωματούχους που επίσης μη έχοντας σπουδάσει ποτέ σε κάνενα ΤΕΙ της χώρας κάνουν κατά καιρούς παρόμοιες δηλώσεις περί επιπέδου σπουδών και ότι το ένα ΤΕΙ είναι καλύτερο ή όχι από το άλλο 'η ότι όλα είναι χάλια και άλλα τέτοια.

 

Τα βέλη σου για την αναγνώριση ισότιμων δικαιωμάτων με τους διπλωματούχους Ελληνικών ΑΕΙ και αποφοίτων αντίστοιχων ΤΕΙ της Ε.Ε. θα έπρεπε να κατευθύνονται προς το ΔΟΑΤΑΠ και όχι προς το ΤΕΕ.

Είμαι σίγουρος και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις (να και ένα σημείο που συμφωνούμε :lol:) ότι αν ήταν στο χέρι του ΤΕΕ δεν θα τους αναγνώριζε το δικαίωμα να εγγραφούν σ' αυτό.

 

Αγαπητέ Χάρης, αυτό που λες δεν είναι απολύτως αληθές. Είναι τοις πάσοις γνωστό ότι τα γερμανικά Fachhochschule έχουν αναγνωρισθεί ως ισότιμα προς τα ΤΕΙ. Η αναγνωριση ισοτιμίας έχει γίνει επίσημα απο το ΙΤΕ τη σχετική απόφαση ήδη την ανέφερα (32η συνεδρίαση ΙΤΕ, 7/12/93). Το ΤΕΕ όμως εγγράφει αποφοίτους των σχολών αυτών ως μέλη του και τους δίνει απεριόριστα δικαιώματα. Συμφωνώ πάντως ότι το ΔΟΑΤΑΠ έχει και αυτό μερίδιο ευθύνης ως προς την αναγνωριση πτυχιων ΄ξένων χωρών τη στιγμή που στα ελληνικά ιδρύματα υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

 

Για να καταλήξουμε σ' ένα αποτέλεσμα, νομίζω ότι καλά θα κάνετε να διεκδικείτε το δίκιο σας όπως τουλάχιστον τα θεωρείτε μέσω του συλλόγου σας και να πιέζετε την κυβέρνηση. Απ' την άλλη το ΤΕΕ θα υπερασπίζεται το δίκιο μας όπως εμείς το αντιλαμβανόμαστε.

 

Εγώ θα σου πω κάτι. Από την πλευρά σας υπάρχει ένα κάποιο δίκιο, τουλάχιστον όσο το βασικό επιχείρημα ήταν ο 5ετης κύκλος σπουδών (τώρα επέτρεψέ μου να πω ότι το εν λόγω επιχείρημα το καταρρίψατε μόνοι σας με την αναγνωριση του πτυχιου πολυτεχνειων ως master). Από τη πλευρά μας, έχουμε, κατά τη γνώμη μου, ένα πολύ μεγάλο, μεγαλύτερο δίκιο διότι οι μηχανικοί ΤΕΙ υφίστανται το πρόβλημα της έλλειψης επ. δικαιωμάτων κάθε μέρα. Στο κάτω κάτω εσείς δεν θίγεστε και πουθενά τουλαχιστον ως προς τα επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν σας αφαιρεί κανείς τίποτα. Αντιθέτως εμείς είμαστε αυτοί που δεν έχουμε ...τίποτα απο δικαιώματα. Νομίζω οτι οι μηχανικοί ΤΕΙ ποτέ δεν είπαν να εξισωθούμε με τα πολυτεχνεία. Ειπαμε ότι ειμαστε αποφοιτοι Ανωτατης Εκπαίδευσης και διεκδικούμε αυτά που έχουν οι συναδελφοί μας στην Ε.Ε. Τωρα αν αυτά είναι τα μισά ή όλα 'η τα 2/3, δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Δεν μπορεί ο απόφοιτος ΤΕΙ της Ισπανίας να έχει στη χώρα μας τα χ ή ψ δικαιώματα και ο έλληνας ισότιμος με αυτόν να μην έχει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι κινούμαστε σε δύο παράλληλες ευθείες με σημείο τομής στο άπειρο!

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι κινούμαστε σε δύο παράλληλες ευθείες με σημείο τομής στο άπειρο!

 

πράγματι, αυτό φαίνεται να αληθεύει στη περίπτωση των πολυτεχνείων και των ΤΕΙ :D. Υπάρχει ένα δίκιο και από τις δύο πλευρές, αλλά η δική μας έχει περισσότερο χεχε :P

Link to comment
Share on other sites

Συνάφελφοι, το συγκεκριμένο post έχει γραφτεί σε άλλη συζήτηση αλλά θεωρώ ότι η θέση του (ΤΕΕ vs ΤΕΙ) είναι εδώ και περιμένω απαντήσεις.

 

Γιά την ιστορία :

 

Οι σχολές υπομηχανικών ξεκίνησαν σαν παράρτημα του ΕΜΠ και λειτουργούσαν υπό την ευθύνη του. Μάλιστα και τα μαθήματα αρχικά γίνονταν στον χώρο του ΕΜΠ. Ήταν δε τετραετούς φοιτήσεως και είχαν και τα περίφημα οκτάωρα. Ήταν το λεγόμενο Μικρό Πολυτεχνείο.

 

Στην συνέχεια ανεξαρτοποιήθηκαν.

 

Το κύρος τους ήταν αδιαμφισβήτητο και πολλοί παλαιοί υπομηχανικοί διέπρεψαν στον τομέα τους.

 

Όταν δημιουργήθηκαν τα ΚΑΤΕΕ και τα ΤΕΙ, στις αντίστοιχες σχολές, κόπηκε μία χρονιά και οι σχολές έγιναν τρία χρόνια και πιό ελαφρές. Μιά σκάλα πάνω από τις τεχνικές σχολές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

 

Και εκκρεμούσε η αναγνώριση των δικαιωμάτων γιά τις σχολές ακριβώς γιά τον λόγο ότι αυτές υστερούσαν πράγματι σε σχέση με τις σχολές υπομηχανικών.

 

Τελικά η πολιτεία, παρ΄ όλη την υποβάθμιση των σπουδών και εντελώς χαριστικά, εξομοίωσε τους αποφοίτους των ΤΕΙ με αυτούς των σχολών υπομηχανικών.

 

Αφού λοιπόν κατέκτησαν το πρώτο βήμα, πάμε γιά το δεύτερο την εξομοίωση με τους αποφοίτους των Πολυτεχνείων.

 

Υ.Γ. Γιά να είμαι ακριβής σε όσα λέω, δεν αναφέρομαι στα ΤΕΙ από την ημέρα που ανωτατοποιήθηκαν, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς αλλαγές έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.