Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΤΕΕ vs ΤΕΙ


SQRTGR

Recommended Posts

μηχανικοί ΤΕΙ, με τη βούλα, μπαίνουν τεχνικοί ασφαλείας, επιβλέποντες σε έργασίες, συντηρήσεις, κλπ κλπ.

Το θέμα όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, 100% είναι η αντιμετώπιση από τις 2 υπηρεσίες (την πολεοδομία και διεύθυνση ανάπτυξης (πρωην βιομηχανίας)) και μονο. Για διαδικασίες αδειοδότησης και μόνο.

Κατά την γνώμη μου το πεδίο εφαρμογής του αντικειμένου των τεχνικών σπουδών είναι αρκετά μεγάλο. Υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις στις οποίες οι πτυχιούχοι ΤΕΙ είναι ελκυστικότεροι των πολυτεχνείων (γιατί είναι φτηνότεροι).

 

Για να δούμε ολόκληρη την εικόνα όμως,υπάρχουν και τα κεκτημένα των πτυχιούχων ΤΕΙ, όπως εγγραφή στον ΟΑΕΔ μόλις τελειώσουν για το επίδομα, ενώ ο διπλωματούχος δεν γράφεται ΠΟΤΕ. Το ΤΣΜΕΔΕ που εγώ ακόμα και όταν είμουν σκοπιά στα σύνορα έπρεπε να πληρώνόται, και χωρίς να δουλεύω. Περισσότερες ευκαιρίες χρηματοδότησης από προγράμματα!. Γενικά για να ξεκινήσεις έχεις λιγότερες υποχρεώσεις προς τον κάθε φορέα.

 

 

Η γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για κλασσική διαφωνία συντεχνιών (και μην μου πείτε ότι και η ΕΕΤΕΜ δεν είναι συντεχνία)

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα είναι οτι το ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ δεν μπορεί να λειτουργεί σαν συντεχνία...αλλά σαν τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας...Το ΤΕΕ δεν πρέπει να είναι η συντεχνία των Διπλωματούχων Μηχανικών...Συντεχνία είναι ο ΣΠΜΕ..η ΕΕΤΕΜ...και κάθε αλλός σύλλογος που εκφράζει τα συντεχνιακά συμφέροντα.

Αλλά σ' αυτό το κράτος ζούμε...με νόμους του 1930 , βασιλικά διατάγματα και χουντικές εγκυκλίους...Που θα πάει..καποια στιγμή θα εξευρωπαιστούμε..ας είναι καλά τα κο..λεγια που θα μας ξυπνήσουν!!!..αρκεί όταν το πάρουμε χαμπάρι να μην είναι αργά...για ΑΕΙ και ΤΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω πει ξανά ότι ο φυσικός φορέας εγγραφής των μηχανικών ΤΕΙ θα έπρεπε να είναι το ΤΕΕ και ο ασφαλιστικός φορέας το ΤΣΜΕΔΕ. Δυστυχώς, δεν μας δέχονται και έτσι εδώ και χρόνια μηχανικοί ΤΕΙ και Πολυτεχνείων βρίσκονται σε εμφύλιο, διότι περί εμφυλίου πρόκειται. Όπως λες, το ΤΕΕ θα έπρεπε να λειτουργεί ως τεχνικός σύμβουλος του κράτους αλλά δυστυχώς λειτουργεί ως συντεχνία για να μην πω ως συμμορία. Θα έρθουν τώρα τα κολλέγια και τα ΚΕΣ για να μας εξευρωπαϊσουν αφού κάποιοι επιμένουν να μένουν κολλημένοι σε άλλες εποχές με βασιλιάδες και βασιλικά διατάγματα και ελιτίστικες νοοτροπίες αρνούμενοι να δούν τη νέα Ευρωπαϊκή πραγματικότητα που τώρα έχει αρχίσει και τους στριμώχνει άγρια.

 

Ασχέτως τι λέω εγώ και όλοι οι συνάδελφοι μηχανικοί ΤΕΙ, νομίζω ότι όλος ο κόσμος γνωρίζει πως λειτουργεί το ΤΕΕ και μάλιστα δεν είναι λίγοι και οι βουλευτές που έχουν πει δημόσια την αλήθεια με τελευταία περίπτωση τον Α. Κακλαμάνη ο οποίος απευθυνόμενος προς τον Υφ. Παιδείας κ. Ταλιαδούρο είπε ξεκάθαρα και δημόσια ότι το ΤΕΕ εμπόδιζε όλα αυτά τα χρόνια τόσο την κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ όσο και την κυβέρνηση Ν.Δ. να λύσουν το πρόβλημα των ΤΕΙ και και ότι το ΤΕΕ λειτουργεί σήμερα ως συντεχνία που δρά υπερ των συμφερόντων μεγαλοεργολάβων και μεγαλοκατασκευαστών.

 

Όταν ειπώνονται τέτοιες κουβέντες, με τις οποίες συμφωνεί ΠΟΛΥΣ κόσμος εκτός και εντός του χώρου των ΤΕΙ το πράγμα μιλάει μόνο του. Η Διοικούσα του ΤΕΕ πείθει ολοένα και λιγότερους, οι ανακοινώσεις της μοιάζουν να μην ενδιαφέρουν πια κανέναν και όλες οι επιτροπές προχωρούν χωρίς να δίνουν και πολύ σημασία στους υπεύθυνους της καταδίκης της χώρας μας στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια για θέματα ανώτατης εκπαίδευσης.

 

Εγώ ευελπιστώ πως σε λίγα χρόνια το ΤΕΕ του σήμερα θα είναι παρελθόν και ένα νέου τύπου ΤΕΕ θα το αντικαταστήσει με κοινές εξετάσεις για όλους, με διαχωρισμό αναλόγως πτυχίων κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Απο τα λίγα θέματα που δεν έχουν σβηστεί ακόμα...Μέχρι να τους ''φορμάρουν'' όλους στο ΤΕΕ , όπως τα ακούσανε  απο μένα σήμερα, και να δεχτούν τα πρέποντα..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.