Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κινέζικα γρανιτοπλακάκια


mak_johnn

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και για να είμαι ακόμα πιο ακριβής σε αυτό που γράφω αναφέρω ότι υπάρχουν εταιρίες αυτήν την στιγμή που βαφτίζουν κινέζικα πλακίδια για Ιταλικά΄ και πουλάνε σε Ιταλικές τιμές κινέζικα προϊόντα.

ακόμα χειρότερα υπάρχουν εταιρίες που βαφτίζουν κινέζικα πλακίδια για Ιταλικά΄με συσκευασία πιστοποιητικά κλπ, και εξυπηρετούν τους κατασκευαστές με το να τους επιτρέπουν να πληρώσουν σε κινέζικες τιμές ενώ στους πελάτες τους μπορούν να δείχνουν ότι είναι Ιταλικά!!!!

 

Έλεος

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εάν βάλουμε στην άκρη για λίγο τη χώρα προέλευσης, αφού δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη, πώς καταλαβαίνουμε αν ένα πλακάκι είναι ανθεκτικό στο χρόνο (πχ σε φθορά, σε απορροφητικότητα κλπ)? Έχετε κάποια κριτήρια αξιολόγησης για να προστατευτούμε από τους απατεώνες?

Link to comment
Share on other sites

mak_johnn

 

όταν η κόπια είναι καλή, που στην πραγματικότητα δεν αντιγράφεται κάτι αλλά προσφέρεται κάτι με "χαρακτηριστικά" ανώτερου πλακιδίου δεδομένου και της συσκευασίας με τα απαραίτητα χαρακτηριστικά είναι κάπως δύσκολο να βγάλεις άκρη...

προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τα κινέζικα πλακίδια.τα έχω χρησιμοποιήσει και μάλιστα έχω μείνει και ευχαριστημένος προς το παρών

 

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ μελέτη στο αντικείμενο έχω να πω:

 

1) ισχύει για τα ιταλικά με κινέζικη προέλευση.

 

2) Η άψογη τιμή σχέσης κόστους απόδοσης για κεραμικά και μη (πλέον ) πλακίδια είναι τα 12€/μ2. Άνευ ΦΠΑ.

 

3) Συμφωνώ για την ποιότητα των 15€/μς λιανική καθώς τα έχω χρησιμοποιήσει και εγώ. Απλά το μπέρδεμα είναι πως υπάρχουν τόσα πολλά εργοστάσια και εταιρείες μεταπώλησης που χάνεις την μπάλα. Αυτό δίνει στους δικούς μας εμπόρους του κώλ0υ το περιθώριο μεγάλου κέρδους πωλώντας το πλακάκι των 10 στην τιμή του 15. Κανείς δεν καταλαβαίνει στακινέζικα προιόντα. Αλλά από το 10 στο 15 έχει τεράστιες διαφορές ποιοτικές. Πχ μου έχουν τύχει στραβοκομμένα, ανισόπαχα, διπλοσταρωμένα άτσαλα κ.α.

 

Γι αυτό τι λέμε πάντα ????????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΒΡΕΙΤΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ να σας τα αγοράσει :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτά τα οποία μιλούσα ήταν ισπανικά και η ακριβής τιμή ήταν 22 €/μ. Τώρα χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα εκείνο που έχω διαπιστώσει είναι οτι ποιοτικό πλακάκι(γρανίτη) βρίσκεις στη συγκεκριμένη τιμή. Από εκει και πέρα δε νομίζω σε χαρακτιριστικά να διαφέρει απο εκείνο των 40 ή 50 παρά μόνο σε καθαρά αισθητικούς λόγους. Καλύτεροι χρωματισμοί και δεν ξέρω τι άλλο. Ασ απαντήσει κάποιος αρχιτέκτονας που είναι πιο αρμόδιος

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι γρανιτοπλακάκι ισπανικό και είσαι αθήνα, δώσε σε παρακαλώ τη διεύθυνση του καταστήματος σε p.m. εννοείται.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω. Τελεια ειναι. Κανενα προβλημα. Με 20 ευρω /τ.μ. παιρνεις το καλυτερο. Τα συνιστω, εξαλλου ειναι ενα ωραιοτατο χαστουκι στα ολιγοπωλια και τους προμηθευτες που κυκλοφορουσαν με mercedes προ εικοσαετιας.

 

 

προ εικοσαετίας,δεκαετίας η και ακόμα λιγότερο,όταν οι δουλειές ήταν στα πάνω τους και εσείς η' οι άλλοι μηχανικοί είχατε... ήταν πολύ εύκολο να πεταχτείς απέναντι Ιταλία και να σπάσεις το μονοπώλιο τού κάθε έμπορου.Ετσι έβγαλα εγώ τις σπουδές μου.Πάντως επειδή είδα από κοντά και για αρκετό καιρό τα ιταλικά πρότυπα κατασκευής αμφισβητώ την ποιότητα στην αισθητική και την αντοχή στα κινέζικα εργοστάσια ακόμα και αν έχουν ιταλική διοίκηση.

Πρόκειται για μια αλυσίδα παραγωγής!

ο χρόνος θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.