Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κινέζικα γρανιτοπλακάκια


mak_johnn

Recommended Posts

Φίλε μου, το αντικειμενικό συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι προμηθευτές πνίγονται από τον ανταγωνισμό.

 

Η ποιότητα δεν έχει μεγάλες αποκλίσεις σε σύγκριση με την τιμή αν συγκρίνεις κινέζικα με μη κινέζικα, άρα το προϊόν γίνεται ομογενοποιημένο.

 

Ήρθε επιτέλους η ώρα που ο κάθε προμηθευτής πηγαίνει για μεροκάματο, μηδενικά κέρδη δηλαδή.Επομένως ο ανταγωνισμός μεταφέρεται μια βαθμίδα πιό πάνω, στον κατασκευστή, που καταφέρνει να μειώσει το κόστος του.

 

Προσωπικά εγώ δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητα των κινέζικων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι εχετε σκεφτει οτι η πλιεοψηφια τετοιον προιοντων φτιαχνεται στην Κινα??

Αν βρεις ιταλικο πλακακι απο την Ιταλια αθ το πληρωσεις χρυσο..

Ομοιως και Ισπανικο απο την Ισπανια..

κτλ...

Εκτος μερικων εξαιρεσεων..

 

Τα κινεζινα πλακακια δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν...

Απλα δεν εχουν τη "φιρμα"....

 

Πραγματικα τι απαιτησεις να εχουν τα πλακακια ενος σπιτιου??Εκτος απο καμια χλωρινη...Παρε ενα πλακακι, ριξε χλωρινη, αστο 5-6μερες και δες τι θα γινει....

Επισης οι λυσεις των 10-15Ε/τμ σε πλακακι ειναι τις περισσοτερς φορες για "φτηνες" κατασκευες...

Στο σπιτι σου, δωσε 20Ε και παρε ενα πλακακι σπεσιαλ...

 

Εγω εχω βαλλει κινεζικα και στο γραφειο μεσα και στο WC και στον εξωτερικο χωρο...Δεν εχουν παθει τιποτα τωρα 3 χρονια..

Το μονο κακο ειναι οτι αλλαξα 2 φορες δισκο στον τροχο νερου... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Mαγαζιά πλακιδίων .

Η απόλυτη αποτυχία των μηχανικών .

Κάναμε μάγκες και πλούσιους τους τυχάρπαστους , τους αεριτζήδες , αλλά και αρκετούς απατεώνες .

 

Κάποιοι από αυτούς πουλάγανε ακριβότερα σε εμάς γιατί θα πληρωνόντουσαν με επιταγές , από τους ιδιώτες που θα έπερναν μετρητά .

 

Αλλοι εκεί που μας έκαναν έκπτωση 40 % και στους ιδιώτες 10 % ώστε με έκπτωση 25 % να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι , μετά άρχισαν να κάνουν εκπτώσεις - εικονικές - βέβαια στους ιδιώτες 30 % και σε εμάς παρέμεινε το 40 % , με αποτέλεσμα οι ιδιώτες να νομίζουν ότι τους κλέβουμε , αλλά και τα λαμόγια οι μαγαζάτορες να γίνονται πλουσιότεροι από πελατολόγιο που τους πηγαίναμε εμείς τζάμπα .

 

Εγώ το έλυσα στις κατασκευές μου πριν 20 χρόνια , με την αναγραφή χρηματικών αξιών στην συγγραφή σε τιμές υπερχονδρικής και της ΜΗ ΠΡΟΤΑΣΗΣ κανενός λαμογιού γιά να αγοράσουν .

 

Δυστυχώς η εισβολή ασχέτων στον χώρο της κατασκευής μαζί με την αμορφωσιά και την κιτσαριά των Ελλήνων και ιδιαίτερα των Ελληνίδων , επέτρεψε σε αυτά τα λαμόγια να επιβιώσουν και να πλουτίσουν , ενώ ταυτόχρονα καταπατούσαν κάθε κανόνα εμπορικής ηθικής .

 

Η κατάσταση δεν έχει αλλάξει ακόμη , αλλά ο θάνατος της οικοδομής , θα φέρει και τον δικό τους .

 

Τότε ίσως η νέα εποχή , επαναφέρει ηθικές και αξίες στις συναλλαγές που χαθήκαν μετά το 1990 .

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι εκεί που μας έκαναν έκπτωση 40 % και στους ιδιώτες 10 % ώστε με έκπτωση 25 % να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι , μετά άρχισαν να κάνουν εκπτώσεις - εικονικές - βέβαια στους ιδιώτες 30 % και σε εμάς παρέμεινε το 40 % , με αποτέλεσμα οι ιδιώτες να νομίζουν ότι τους κλέβουμε , αλλά και τα λαμόγια οι μαγαζάτορες να γίνονται πλουσιότεροι από πελατολόγιο που τους πηγαίναμε εμείς τζάμπα .

εγώ σου λέω πως κάποιοι πλέον δεν κάνουν καθόλου επιπλέον έκπτωση

εννοείται πως του λέω μες τη μουρη πως ούτε θα αγοράσω από αυτούς ούτε θα στείλω ποτε κανέναν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το βασικό .

Εμείς είμαστε αυτοί που τους πάμε πελάτες .

 

Οσοι δεν το καταλαβαίνουν , πρέπει να κλείνουν .

Απλά πράγματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.