Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Απορίες σχετικά με τη διακόσμηση


-ofia

Recommended Posts

Καλησπέρα! Κάνω πλήρη ανακαίνηση στο σπίτι μου και θα ήθελα κάποια βοήθεια!! Θέλω προτάσεις για το πως θα καλύψω το σωλήνα του απορροφητήρα. Ο τοίχος που ακουμπάνε οι εστίες και επομένως ο απορροφητήρας δε βλέπει στη βεράντα ωστε νε βγεί κατευθείαν έξω.Επομένως αναγκαστικά ο σωλήνας του απορροφητήρα θα διανύσει όλο το μήκος των κρεμαστών ντουλαπιών μου και θα φαίνεται! Τι μου προτείνετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'ολα ρωτάς το μηχανικό σου, που θα σου προτείνει την κατάλληλη για την περίπτωσή σου λύση...

 

Αν τώρα θέλουμε να προτείνουμε κάτι γενικά και αόριστα, χωρίς εποπτεία του χώρου, δύο λύσεις είναι : κάποιο ευπαρουσίαστο σωλήνα (ανάλογα με το τι υλικά έχεις και στον υπόλοιπο χώρο) ή ακόμα και απορροφητήρα με φίλτρα ενεργού άνθρακα, που δεν υπάρχει ανάγκη να βγει εκτός σπιτιού ο σωλήνας (αυτό σε περίπτωση που δεν υπάρχει ήδη απορροφητήρας).

Link to comment
Share on other sites

πέραν αυτών: Μπορεί και ο αρχιτέκτονας να σου βρεί λύση. Απαιτείται επίσκεψη του χώρου και κατόπιν θα δοθούν οι τεχνικές λύσεις που μπορεί να συζητήσει μαζί σου...

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Οποιοσδήποτε ειδικός βέβαια και με εικόνα θα μπορούσε να βρεί λύση αλλά έτσι απο το πληκτρολόγιο και χωρίς να έχουμε εικόνα του χώρου δεν γίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και νομίζετε πως όσοι ιδιώτες ρωτάνε έχουν "προσλάβει" ή προτίθενται να "προσλάβουν" μηχανικό για τα προβλήματα που βρίσκουν μπροστά τους....Όπως γίνονται τα πάντα στην Ελλάδα, έτσι και αυτό...χωρίς σχέδιο και υποστήριξη από την κατάλληλη ειδικότητα...γι αυτό και όλα γίνονται ημιτελή και μπακαλίστικα...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει επιτέλους ο ιδιώτης να καταλάβει πως όταν αναθέτει σε κάποιον μη-μηχανικό (ας μη μιλίσουμε για Αρχιτέκτονα) ένα έργο, η επιλογή του έχει κάποιες συνέπειες

 

και με αυτές θα πορεύεται καθημερινώς έως την επόμενη ανακαίνιση

 

μπορεί σε 20-30 χρόνια να κάνει μια καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Σε κάποια ορεινή κατοικία, όπου υπάρχουν διαφορές θερμοκρασίες μέσα στην ημέρα...και σχετική υγρασία

Με τι θα έπρεπε να βαφούν οι τοίχοι της κατοικίας εσωτερικά και με τι εξωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.