Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξυπηρέτηση Ταμείο Υγείας ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Είμαι νέα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ και διαπιστώνω την εξής δυσλειτουργία:

Όταν πρέπει να επισκεφτώ κάποιον γιατρό ή να κάνω κάποια εξέταση (παρακλινική) είμαι υποχρεωμένη να τα πληρώσω και στην συνέχεια να πάω στο ταμείο να παρω το ποσό που καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ (αν και όσο καλύπτει!).

Αυτό όμως συνεπάγεται απίστευτη ταλαιπωρία λόγω μεγάλης αναμονής στα κέντρα εξυπηρέτησης -τις προάλλες πήγα στις 9 και έφυγα στις 3!

Eνώ μέχρι τις 12 είχαν τελειώσει τα νούμερα! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρω τουλάχιστον μία μέρα άδεια από την δουλειά μου, αν καταφέρω να τελειώσω σε μία μέρα!

Ενώ οι ασφαλισμένοι του Δημοσίου και άλλων ταμείων π.χ τράπεζες δεν επιβαρύνονται με αυτη τη διαδικασία αφού οι γιατροί και τα διαγνωστικά κέντρα παίρνουν απ'ευθείας τις αμοιβές τους από τα ταμεία.

 

Δεν θα έπρεπε να αλλάξει και σε εμάς αυτό;

Ποια είναι η άποψή σας στο θέμα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι ταλαιπωρία, αλλά η ξεφτίλα είναι οι γιατροί παίρνουν περίπου στα 50 ευρω και από το ταμείο παίρνουμε 20!

Και για δεύτερη επίσκεψη στο μήνα 10!

Link to comment
Share on other sites

...

 

Ενώ οι ασφαλισμένοι του Δημοσίου και άλλων ταμείων π.χ τράπεζες δεν επιβαρύνονται με αυτη τη διαδικασία αφού οι γιατροί και τα διαγνωστικά κέντρα παίρνουν απ'ευθείας τις αμοιβές τους από τα ταμεία.

 

Δεν θα έπρεπε να αλλάξει και σε εμάς αυτό;

Ποια είναι η άποψή σας στο θέμα;

 

Ευχαριστώ!

 

 

Κατ'αρχήν, για τις τράπεζες δεν ισχύει αυτό που λες. Είμαι κόρη τραπεζικού και πάντα πληρώναμε τους γιατρούς, εξετάσεις κλπ και μετά γινόταν η κατάθεση των δικαιολογητικών για την είσπραξη των χρημάτων. Απλά, δεν χρειάζεται να τρέξει κανείς στο αντίστοιχο ταμείο υγείας. Υπάρχει η υπηρεσία σε κάθε υποκατάστημα της τράπεζας - άρα και σε αυτό που βρίσκεται ο εργαζόμενος - και τα χρήματα κατατίθενται μετά την έγκριση στον τραπεζικό λογαριασμό του εργαζόμενου τραπεζικού.

 

Κι αφού ενημερωθήκαμε για τους τραπεζικούς :P, να σε ενημερώσω πως κάθε άλλο (?) ταμείο έχει μια λίστα με συμβεβλημένους γιατρούς, η οποία ανανεώνεται κάθε χρόνο.

 

Εδώ μπορείς να βρεις τη λίστα των συμβεβλημέρων γιατρών με το ΤΣΜΕΔΕ. Επέλεξε νομό, πόλη κλπ κλπ για να βρεις τους κοντινούς σε σένα.

Αν πας σε κάποιον από αυτούς, δεν πληρώνεις τίποτα, άρα δεν χρειάζεται και να τρέχεις στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Η επιλογή δική σου. ;)

 

Τέλος, για ιατρικές-νοσοκομειακές αμοιβές, το ΤΣΜΕΔΕ αναφέρει εδώ ότι η κατάθεση των δικαιολογητικών γίνεται:

Εναλλακτικά σε κάποιο από τα ακόλουθα υποκαταστήματα του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.:

 

 

 

1. ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ - Ελπίδος 10, τηλ: 210 - 6011576

 

2. ΠΕΙΡΑΙΑΣ - Κουντουριώτου 173, τηλ: 210 - 4130812-3

 

3. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - Θηβών 1 και Ευκλείδου 215, τηλ: 210- 5741430

 

Όχι πως δεν έχουνε κι αυτά ουρά κάποιες φορές αλλά μπορεί κάποιο απ' αυτά να βολεύει περισσότερο από το κεντρικό...

 

 

 

 

Τέλος, για να πάρουμε περισσότερα από 20 ευρώ, θα πρέπει ο κάθε γιατρός να γράφει τι ακριβώς χρεώνει αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Οι τίμες (20 πρώτη επίσκεψη 10 η δεύτερη) είναι ίδιες με τις τιμές των δημοσίων, τραπεζών κτλ. Τουλάχιστον εδώ ισχύει και η ελεύθερη επιλογή πέραν των συμβεβλημένων. Για πήγαινε ΙΚΑ να δεις τι γίνεται?...Μπορεί να έχει αρκετά "κακά" το ταμείο μας αλλά δεν συγκρίνεται με άλλα προβληματικά όπως αυτό που προανέφερα. Στον τομέα της εξυπηρέτησης όντως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με το κεντρικό της Αθήνας, αλλά πχ στην Αγ.Παρασκευή που πηγαίνω σε max 30' έχεις ξεμπερδέψει.

Α, και κάτι άλλο μπορεί στο ταμείο των δημοσίων, να μην πληρώνεις πρώτα και μετά να τα παίρνεις από το ταμείο, αλλά δεν χρειάζονται θεώρηση οι όποιες εξετάσεις (πλην μαγνητικής νομίζω), πράγμα που σου τρώει πολύυυ χρόνο (έχω 2 γονείς ΔΥ και σε αυτό με ζηλεύουν)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κόρη τραπεζικού

 

Πρέπει να είναι μεγάλο το "σοκ" που έπαθες με τη μετάβαση στο ΤΣΜΕΔΕ. Όπως και εγώ (ίδια περίπτωση)... Από μικρό παιδί όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, και ο πατέρας μου και ο αδερφός μου και εγώ, απλά πηγαίναμε σε οποιονδήποτε γιατρό και παίρναμε οτιδήποτε φάρμακο χωρίς να μας απασχολεί τίποτα άλλο... Ακόμα νομίζω δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Το ΤΣΜΕΔΕ είναι τραγικό μπροστά σε οποιοδήποτε ταμείο τραπεζοϋπαλλήλων...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι, τουλάχιστον σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολυϊατρεία του ΤΣΜΕΔΕ, ενός ταμείου με τόσα δις αποθεματικό, είναι εκτός των άλλων ενδεικτικό, της δράσης των διοικούντων του.

 

Ταμεία με πολύ λιγότερους ασφαλισμένους και αποθεματικά, διατηρούν εδώ και δεκαετίες πολυϊατρεία, εξοπλισμένα με μικροβιολογικά ιατρεία, ακτινολογικά, κτλ και ιατρούς όλων των ειδικοτήτων, συμπεριλαμβανομένων των οδοντιάτρων.

 

Για όσους δεν γνωρίζουν, εκεί μπορεί να εξεταστεί κάποιος προφανώς δωρεάν, αφού οι εξετάσεις και ιατροί ανήκουν στο ίδιο το ασφαλιστικό ταμείο. Συχρόνως μάλιστα, υπάρχει η δυνατότητα ελεύθερης επιλογής ιατρού καθώς και συμβεβλημένου.

 

Έτσι και οικονομία πόρων γίνεται και οι ασφαλισμένοι εξυπηρετούνται αρτιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού ενημερωθήκαμε για τους τραπεζικούς :P, να σε ενημερώσω πως κάθε άλλο (?) ταμείο έχει μια λίστα με συμβεβλημένους γιατρούς, η οποία ανανεώνεται κάθε χρόνο.

 

Εδώ μπορείς να βρεις τη λίστα των συμβεβλημέρων γιατρών με το ΤΣΜΕΔΕ. Επέλεξε νομό, πόλη κλπ κλπ για να βρεις τους κοντινούς σε σένα.

Αν πας σε κάποιον από αυτούς, δεν πληρώνεις τίποτα, άρα δεν χρειάζεται και να τρέχεις στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

Η επιλογή δική σου. ;)

 

Κάνεις λάθος στο θέμα αυτό. Οι συμβεβλημένοι γιατροί απλά παίρνουν αμοιβή 20 ευρώ, για την επίσκεψη, δηλαδή όσα θα σου δώσει το ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

Γενικά, το θέμα της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης του ΤΣΜΕΔΕ (ΚΥΤ) χαρακτηρίζεται τουλάχιστον απαράδεκτο, σε σχέση αφενός με τα αποθεματικά του Ταμείου αφετέρου με τη σχέση εργαζομένων προς συνταξιούχους. Δυστυχώς, ενώ θεωρείται, ακόμη, υγιές Ταμείο, έχει περιληφθεί στην ομάδα των εποπτευόμενων από το Υπουργείο Υγείας, με αποτέλεσμα να ακολουθεί το τιμολόγιο του Δημοσίου.

 

Το Ταμείο που δεν εμπίπτει στην ομάδα αυτή είναι το Ταμείο των δημοσιογράφων, το οποίο αφενός δίνει παροχές που δεν συγκρίνονται με εκείνες του Δημοσίου αφετέρου δεν τόλμησε ποτέ κανένας πολιτικός να εντάξει στο σύστημα του Δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ είναι απλά απαράδεκτο. Το υγιέστερο και το πιο εύρωστο ταμείο της χώρας - με δική του τράπεζα - κατακρατεί τα χρήματα των αφαλισμένων του για ένα χρόνο περίπου. Στη Πάτρα τα νοσήλεια κατατίθενται στο λογαριασμό των αφαλισμένων μετά από ένα χρόνο. Με λίγα λόγια όταν αρωστήσεις πρέπει να διαθέτεις χρήματα, αλλιώς ....... Σε περίπτωση δε εισαωγής σε νοσοκομείο τα πράγματα και τα έξοδα γίνονται επικίνδυνα.

Αλλά τι περιμένουμε, όταν εμείς μένουμε αδρανείς και αιματοδοτούμε και χρηματοδοτούμε τέτοιους άχρηστους οργανισμούς !!!!!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.