Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Total Station Trimble M3 II:γνώμες-απόψεις.


Recommended Posts

το μηχάνημα το πήρα (trimble m3) και είναι άψογο

επειδή έχω δουλέψει με leica πάρα πολύ, λίγο nikon λίγο topcon

όποιος χρειαστεί βοήθεια ευχαρίστως να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα μου δημιουργεί ερωτήματα η διαφορά ακρίβεια στην οριζοντίωση: η Leica αναφέρει ότι είναι 1.5" με τετραπλό αντισταθμιστή ενώ η Trimble 3.5' με διπλό. Πόσο μπορεί να επηρεάσει αυτό τις μετρήσεις;

 

Ευχαριστώ

 

Δεν σου απαντώ το αυτονόητο, τι είναι καλύτερο δηλαδή, αλλά θα σου πω ότι αν κάνεις εσύ το αυτονόητο όταν δουλεύεις, δεν πρέπει νασε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα

 

Προχθές μου έγινε επίδειξη του συγκεκριμένου σταθμού

 

Παρατήρησα ότι σε Reflectorless mode, για να μπορέσει να γίνει η μέτρηση, πρέπει να έχεις εστιάσει!!!

 

Αυτό μάλιστα μου το ανέφερε η πωλήτρια ως προτέρημα και μάλιστα πρώτο πρώτο.

 

Σίγουρα, ανάμεσα σε φυλλώματα, σε δύσκολο - ασαφές περιβάλλον με εμπόδια, θα σου λύνει τα χέρια αν μετράει μόνο εκεί που εστιάζεις.

 

Οκ ως εδώ.

 

Το μεγαλύτερο όμως προτέρημα που εγώ τουλάχιστον ως τώρα έχω αντιληφθεί στη χρήση Reflectorless είναι, σε σκιά / σούρουπο να μπορείς ΤΑΧΥΤΑΤΑ να μετράς σημεία λεπτομέρειας (πχ τοίχους, μπαλκόνια, ταράτσες κτλ ) απλά σκοπεύοντας με το ορατό λέιζερ εκτός προσοφθαλμίου.

 

Βάσει των παραπάνω, αυτή η δυνατότητα καταργείται!!!

 

Ερώτηση: Απενεργοποιείται αυτή η δυνατότητα, ή για να πάρω R μετρήσεις πρέπει να εστιάζω κάθε φορά ( και πού να εστιάσεις σε σούρουπο...)

Θα μου πεις, πάρε στην αντιπροσωπία και ρώτα... Anyway

 

Πάντως, ωραίο όργανο μου φάνηκε, μόνο αυτό με ξενέρωσε

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν η μέτρηση γίνεται με εστίαση του φακού (άρα εξαναγκασμό σύγκλισης της δέσμης του laser), κάτι που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα της ΝΙΚΟΝ και το έχω εκτιμήσει ΔΕΟΝΤΩΣ ... η απάντηση είναι ΌΧΙ. Κι αυτό γιατί το laser θα είναι κλάσης Ι......

Σίγουρα θα περιορίσεις το χρονικό ορίζοντα των μετρήσεων σου (με laser τουλάχιστο) όσο υπάρχει φως.....

Σίγουρα όμως ΔΕΝ πρόκειται να σου φέρει φυλλώματα αντί για γωνιές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.