Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρολογικές μελέτες - νέος μηχανικός


freebsdal

Recommended Posts

Αν γραφτείς σε αυτά τα μητρώα θα μπορείς να υπογράφεις Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστάτη για ρευματοδοτήσεις (νέες ή επανασυνδέσεις). Για τις νέες, αν δεν είσαι ο πραγματικός εγκαταστάτης, δεν θα στο συμβούλευα.

Στα τόσα χρόνια δεν είδα να είναι χρήσιμο και σε κάτι άλλο. Ομως δεν στοιχίζει και τίποτα να το κάνεις.

 

Πάντως υπάρχουν νέοι μηχανικοί ηλεκτρολόγοι (ξέρω εγώ προσωπικά δύο τουλάχιστον), οι οποίοι υπογράφουν κανονικά επανελέγχους κλπ χωρίς να έχουν γραφτεί στα μητρώα, γιατί πολύ απλά δεν το είχαν ακούσει κάπου και το άκουσαν από μένα. Η δήλωση του μηχανολόγου που ακριβώς απαιτείται;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν κάποιος υπογράφει ΥΔΕ για την ΔΕΗ, απαραίτητα συμπληρώνει και τα στοιχεία εγκαταστάτη

http://www.dei.gr/Documents2/NEW%20YDE/%CE%9D%CE%95%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%20%CE%A5%CE%94%CE%95.pdf

 

Αριθμός άδειας: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ειδικότητα: . . . . . . . . . . . . . . . . Κατηγορία: . . . . . . . . . . . . . .
Ημερομηνία έκδοσης: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ημερομηνία λήξης ισχύος: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Όριο ισχύος άδειας σε KW: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Τύπος & Αριθ. Φορολ. στοιχείου (ΤΙΠΥΠ ή ΑΠΥ) . . . . .

 

Η εγγραφή στα μητρώα χρειάζεται ακριβώς για αυτά τα στοιχεία. Προσωπικά έχω δύο άδειες που τις έβγαλα ταυτόχρονα, άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη και άδεια μηχανολόγου εγκαταστάτη. Η δικιά μου άδεια λέει πως είναι για όλες τις ειδικότητες και όλες τις κατηγορίες.

Ανά χρονικά διαστήματα άλλαζε η μορφή της "άδειας εγκαταστάτη" αλλά τα βασικά στοιχεία είναι τα ίδια (αριθμός άδειας, ειδικότητα, κατηγορία, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
1 ώρα πριν, ioava said:

Πόσο είναι το Όριο ισχύος άδειας σε KW για Ηλεκτρολόγο Μηχανικό ΕΜΠ;

Απεριοριστο 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 22/5/2011 at 3:32 ΜΜ, freebsdal said:

Καλησπέρα!

 

Είμαι νέος μηχανικός (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΕΜΠ) και τον επόμενο μήνα θα δώσω τις εξετάσεις για εγγραφή στο ΤΕΕ, οπότε και θα αρχίσω να ασκώ το επάγγελμα.

Ενδιαφέρομαι αρχικά να κάνω ηλεκτρολογικές μελέτες για οικίες.

 

Υπάρχουν όμως 3 θέματα:

 

1) Πού θα βρω πρότυπα ηλεκτρολογικών μελετών, ώστε να ξέρω τι πρέπει να μελετήσω και να συμπεριλάβω στη μελέτη; Υπάρχει τυποποίηση από το ΤΕΕ ή υπάρχει ελευθερία ως προς το τι θα έχει η μελέτη;

2) Σε επίπεδο γνώσεων, τι πρέπει να μελετήσω για να είμαι σίγουρος πως δεν θα κάνω λάθη στη μελέτη; Στο Πολυτεχνείο μας έμαθαν κάποια πράγματα, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως αν κάνω τώρα μια μελέτη, δεν θα κάνω κάποιο λάθος.

3) Σε διαδικαστικό επίπεδο, μετά την εγγραφή μου στο ΤΕΕ, χρειάζεται να κινήσω και άλλες διαδικασίες για να μπορώ να κάνω μια μελέτη; Επίσης, απαιτείται σφραγίδα;

 

Όπως καταλαβαίνετε, ακόμα και αν βρω κάποια οικεία για ηλεκτρολογική μελέτη, δεν γνωρίζω από πού να ξεκινήσω, οπότε οι απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα θα είναι χρήσιμες για να έχω μια πρώτη εικόνα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεια σας ,επειδή είμαι νέος μηχανικός και με ενδιαφέρει  το κομμάτι στις μελέτες ,μήπως έμαθες πως μπορείς να φτιάξεις μελέτες βήμα βήμα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.