Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Container-Ερωτήματα για έκδοση οικοδομικής άδειας και ιδιοκτησιακά ζητήματα


akislakis

Recommended Posts

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω με την σειρά μου για το αν απαιτείται άδεια δόμησης για κοντέινερ με χρήση καφέ-πρόχειρου φαγητού σε οικόπεδο εντός σχεδίου πόλης? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αν κάποιος θελει

1.να βάλει container για αποθηκευτικούς λόγους στο οικοπεδό του ή στο αγροτεμάχιο (απλά να το ακουμπήσει πάνω σε τσιμεντόλιθα στίς γωνίες) θέλει άδεια? Αν ναί  τι άδεια? αφού όποτε θέλει το φορτώνει ένας γερανός και το παίρνει σε κάποιον έλεγχο, γιατί να θέλει άδεια?

2. έχει σημασία αν είναι container , ή είναι κάποιο μεταλλικό κουτι φτιαχτό ιδιοκατασκευη ή παραγγελία σε κάποιον σιδερά? και είναι είτε αποθηκευτικοί λόγοι ή μέσα βάζει αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, katrmp said:

κανεις παιδιά?

ότι κουνιέται είναι κινητό και όχι ακίνητο.

Τα ακίνητα αφορούν την ΥΔΟΜ ....

όσο παραμένει κινητό δεν σε απασχολεί αρκεί να ισχύει και να μη είναι κλασική "μαϊμουδιά".

Επί των μαϊμουδιών η επιστήμη ακόμα δεν έχει λύσει το πρόβλημα.

 

Link to comment
Share on other sites

1.αρα δεν χρειάζεται να είναι τροχοφόρο, αρκει  να είναι ελευθερο, χωρίς τίποτα συνδέσεις παροχών, χωρίς να χρειάζεται να ξεδιδώσεις τίποτα κοχλίες  κλπ ώστε να ελευθερωθει, και να μπορεί ένας γερανός να το πάρει και να το διώξει?

2. Ακόμα και ιδοκατασκευη απο σιδερά και όχι το τυποποιημένο container?

3. ενας συνάδελφος είχε απαντήσει <<αμα ήταν έτσι θα είχαν γεμίσει όλα τα χωράφια conatiner>>, έκανε λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλησπέρα,

καμιά άλλη άποψη στην παραπάνω ερώτηση του katmp υπάρχει γιατί με ενδιαφέρει και μένα αφού πελάτης θέλει να τοποθετήσει σε γεωτεμάχιο conteiner για να το κάνει αποθήκη χωρίς καμία σύνδεση?

επίσης πρέπει το γεωτεμάχιο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο για να γίνει αυτό?

θα κάνω ερώτηση και στην τοπική πολεοδομία να δω τι θα μου πουν

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

προς ενημέρωση:

στην τοπική πολεοδομία μου είπαν ότι μόνο ότι έχει μηχανή δηλαδή είναι αυτοκινούμενο δε θέλει άδεια.

Όλα τα υπόλοιπα ΄θέλουν άδεια πχ  container, τροχόσπιτα μη αυτοκινουμενα κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν λενε σωστα

ρυμουλκουμενο τροχοσπιτο επι τροχων ειναι τροχοσπιτο - όχημα - μετακινουμενο

Αρα εξαιρειται

εκτος εάν ειναι επι βασεων ή εχει συνδεση με βοθρο.

Να αλλαξουν τον καινοφανή  "κανονα"  που εβαλαν εκει μεσα

"Εχω ένα τροχόσπιτο μπορώ να το βάλω στο οικόπεδο μου;

Το τροχόσπιτο είναι όχημα που κυκλοφορεί και ρυμουλκείται από Ι.Χ. αυτοκίνητο γι αυτό και μπορεί να τοποθετηθεί σε ένα ιδιόκτητο ακίνητο.

Πότε θεωρείται το τροχόσπιτο μόνιμη κατασκευή και κινδυνεύω με πρόστιμο;

Είναι αυθαίρετο όταν τοποθετείται πάνω σε τσιμεντένια βάση, συνδέεται με βόθρο και με τα δίκτυα ύδρευσης και ρεύματος. Σε αυτή την περίπτωση θεωρείται μόνιμη εγκατάσταση που χρησιμοποιείται είτε για την παραμονή ανθρώπων ή ζώων, είτε για την εκτέλεση εργασίας ή άσκηση επαγγέλματος, είτε για την αποθήκευση ή τοποθέτηση πραγμάτων/μηχανημάτων και είναι πολεοδομική παράβαση."

https://www.taxydromos.gr/Real Estate/253461-ti-prepei-na-gnwrizete-gia-to-troxospito-kai-thn-troxobila.html

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, anpap said:

προς ενημέρωση:

στην τοπική πολεοδομία μου είπαν ότι μόνο ότι έχει μηχανή δηλαδή είναι αυτοκινούμενο δε θέλει άδεια.

Όλα τα υπόλοιπα ΄θέλουν άδεια πχ  container, τροχόσπιτα μη αυτοκινουμενα κ.λ.π

Κανονική άδεια δόμησης για να τοποθετήσεις τροχόσπιτο???? Πλάκα κάνουν.

Τα τροχόσπιτα είναι στην δικαιοδοσία του Υπουργείου Μεταφορών και όχι του ΥΠΕΚΑ (ή πως λέγεται τώρα...)

Βέβαια ο κτιριοδομικός λέει

Παράθεση

Άρθρο 1 Ορισμοί για την εφαρμογή του παρόντος.

1. Δομικό έργο:

Είναι κάθε κατασκευή που προορίζεται να χρησιμοποιείται σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, ως ακίνητο εδράζεται απ' ευθείας ή δια μέσου άλλων στοιχείων σ' αυτό, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης, και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί με απλό και άμεσο τρόπο.

Άρα αν μπορεί να ρυμουλκηθεί δεν είναι δομικό έργο...

Και αμέσως παρακάτω λέει :

Παράθεση

Σύμφωνα με τα παραπάνω, δομικά έργα είναι π.χ. τα κτίρια ανεξάρτητα από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής τους, οι γέφυρες, οι τοίχοι αντιστήριξης, οι περιφράξεις, οι πέργκολες, οι δεξαμενές αποθήκευσης καυσίμων υλικών ανεξάρτητα από τον τρόπο κατασκευής τους και το σκοπό που εξυπηρετούν, οι οικίσκοι που εδράζονται στο έδαφος απευθείας ή σε τροχούς κλπ.

Πιάσε το αυγό και κούρευτο....

Βέβαια ο ΝΟΚ λέει μόνο το πρώτο σκέλος!!!!

 

Δείτε και την απόφαση ΣτΕ 1876/2016

Εγώ τελικά έχω καταλήξει πως η απλή απόθεση container δεν θέλει ΟΑ αλλά θέλει όταν χρησιμοποιείται σαν αποθηκευτικός ή άλλος χώρος

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.