Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση yurt σε οικόπεδο εντός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι .Θα ήθελα τη βοήθεια σας, διότι δεν έχω εμπειρία σε πολεοδομικές διαδικασίες.

Θα ήθελα να τοποθετήσω ένα yurt σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου.Το yurt είναι μια σκηνή (μογγολική) η οπόια έρχεται από Αμερικής http://www.yurts.com . Το εμβαδό του είναι 66m2 , είναι λυόμενη κατασκευή , ο εξωτερικός του τοίχος είναι από ξύλινη πέργκολα και εξωτερικά έχει αδιάβροχο μουσαμά, η σκεπή του είναι απο ξύλινα δοκάρια 4Χ8cm και εξωτερικά αδιάβροχος μουσαμάς. Η σκηνή αυτή τοποθετήται σε ξύλινη στογγυλή πλατφόρμα η οποία εδράζεται στο έδαφος, δέν χρειάζεται τσιμεντένια βάση.

Θα μπορούσατε να μου πείτε τι άδεια χρειάζεται και αν χρειάζεται άδεια για να το τοποθετήσω?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που τα πουλάει εδώ (αν υπάρχει) θα ξέρει τα κόλπα. Αν το φέρεις μόνο σου από έξω, ξεκίνα από τη πολεοδομία της περιοχής. Μάλλον θα θεωρηθεί λυόμενη κατασκευή με ότι αυτό συνεπάγεται, ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος.

Αλλιώς το παίζεις Καντάφι...και αυτός με κάτι τέτοια κυκλοφορούσε και τα έστηνε όπου ήθελε και κοιμόταν...τον καιρό που κυκλοφόρουσε.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου μάλλον θα το θεωρήσουν λυόμενη κατασκευή, επομένως θέλεις κανονικά άδεια.

Εδώ και για μια πέργκολα χρειάζεσαι άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Η συγκεκριμένη κατασκευή είναι λυόμενη και στην ουσία είναι μια μεγάλη σκηνη.Θα χρειαστεί έγκριση από ΔΟΠΚ? Θα ήθελα κάποιος πιο εμπειρος σε λυόμενες κατασκευές να απαντήσει και αν μπορεί να αναλάβει και την εκδοση της... είναι δυσκολη διαδικασία? Δεν θέλω να αποφύγω την άδεια εάν χρειάζεται , θέλω να είναι νόμιμο.

 

Υπαρχει κάποιος σχετικός να μπορεί να ασχοληθεί με αυτό επι πληρωμή?

Στατική μελέτη της συγκεκριμένης κατασκευής υπάρχει.

Παρακαλώ στείλτε μου πμ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
On 1/6/2011 at 10:53 ΜΜ, byiag said:

Υπαρχει κάποιος σχετικός να μπορεί να ασχοληθεί με αυτό επι πληρωμή?

Στατική μελέτη της συγκεκριμένης κατασκευής υπάρχει.

Παρακαλώ στείλτε μου πμ.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,
ψάχνοντας το θέμα γιατί θέλω να τοποθετήσω σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου κάτι αντίστοιχο,

θα ήθελα να ρωτήσω τί κάνατε τελικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Ενδιαφέρεται κανένας****

Η αναζήτηση μηχανικών, επαγγελματιών και γενικώς πάροχων υπηρεσιών δεν επιτρέπεται σε θέματα του φόρουμ. To μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί καταλλήλως. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.