Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά ορθοφωτοχαρτών ktimanet μεταξυ ΙΕ και mozzila


Recommended Posts

Σήμερα υποβάλλοντας τον φάκελλο για μία αντίρρηση σχετικά με την ανάρτηση των δασικών χαρτών διαπίστωσα ότι όταν πέρασε η κοπέλα στο κτηματολόγιο τις συνταγμένες στο σύστημα μου έδειξε την ιδιοκτησία μετατοπισμένη παράλληλα κατά 15 μ περίπου. Όταν πήγα γραφείο το ξαναπέρασα στο http://gis.ktimanet.gr/wms/forestobjections/ με internet explorer και με mozilla και διαπίστωσα ότι:

 

Με το mozilla το οικόπεδο είναι στη σωστή θέση ενώ με το explorer παρουσιάζεται απόκλιση περίπου 15 μ βορειοδυτικά.

 

Έχει διαπιστώσει κανείς κάτι παρόμοιο? Πού μπορεί να οφείλεται?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με ποιο πρόγραμμα web-browsing χρησιμοποιείς διότι ούτως ή άλλως όλα τα προγράμματα περιήγησης διαβάζουν τον κώδικά στον οποίο είναι γραμμένη η κάθε σελίδα. Ένα σημείο δηλαδή δεν μπορεί να έχει διαφορετικές συντεταγμένες ΕΓΣΑ από ένα πρόγραμμα σε ένα άλλο. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι σε ποια κλίμακα δουλεύεις εσύ και η υπηρεσία τα διαγράμματα που σας ενδιαφέρουν. Ας πουμε αν δουλεύτε στην 1:5000 η αποχή που μπορεί να είναι ανεκτή είναι 1.25 m. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις (και αυτό είναι σίγουρο από επίσημο στόμα) ότι οι ορθοφωτοχάρτες που υπάρχουν στο on-line GIS της Κτηματολόγιο έχουν μια συστηματική μετατόπιση 2-4m χωρίς να ξέρω προς ποια διεύθυνση και αν είναι ισόποσα κατανεμημένη και σταθερή σε όλο τον Ελλαδικό χώρο. Αυτό το έχουν κάνει ακριβώς για να μην χρησιμοποιούνται αποσπάσματα αυτού του GIS ως υπόβαθρα για άλλες τοπογραφικές εργασίες. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές δεν το έχω παρατηρήσει αλλά έχω δει το εξής,

αν ανεβάσω στο site το dxf με την polyline μου την δείχνει μια χαρά,οι δρόμοι ταιριάζουν ακριβώς κλπ κλπ.

Αν όμως φέρω τον ορθοφωτοχάρτη μέσω wms server από autocad civil ή απο το arcgis ή το global mapper έχω μια μικρή απόκλιση στη θέση των χαρτών.Δηλ το οικόπεδο φαίνεται μετακινημένο - βασικά ο χάρτης δεν είναι στη σωστή θέση. Προφανώς κατι έχει να κάνει με την μετατροπή στα συστήματα αναφορας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές δεν το έχω παρατηρήσει αλλά έχω δει το εξής,

αν ανεβάσω στο site το dxf με την polyline μου την δείχνει μια χαρά,οι δρόμοι ταιριάζουν ακριβώς κλπ κλπ.

Αν όμως φέρω τον ορθοφωτοχάρτη μέσω wms server από autocad civil ή απο το arcgis ή το global mapper έχω μια μικρή απόκλιση στη θέση των χαρτών.Δηλ το οικόπεδο φαίνεται μετακινημένο - βασικά ο χάρτης δεν είναι στη σωστή θέση. Προφανώς κατι έχει να κάνει με την μετατροπή στα συστήματα αναφορας...

Συμφωνώ κι εγώ!

Όταν χρησιμοποιώ το Global mapper (me wms server tou Kthmatologio) μοαυ βγαζει και εμενα μια απόκλιση περίπου 10 μέτρα οριζόντια και 5 κατακόρυφα. Κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει η μετατροπή του Κτηματολογίου, γιατι οι χάρτες 1:5000 της ΓΥΣ που περνάω δεν έχουν απόκλιση. Χαίρομαι που το εντόπισε και άλλος γιατί είχα αρχίσει να άμφιβάλλω για την σωστή λειτουργία των μηχανημάτων μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έπεσε στα χέρια μου ένα τοπογραφικό άλλου και επειδή πρέπει να προχωρήσω σε μελέτη, ελέγχω τις συντεταγμένες του ΕΓΣΑ....

 

Βάζω τι συντεταγμές στο ktimanet και παρατηρώ μια απόκλιση της τάξης των 5m...

Είναι δυνατόν το ktimanet να έχει τέτοια απόκλιση ή ο "άλλος" έχει κάνει εξάρτηση με GPS χειρός;;!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τον τελευταίο καιρό «σχεδιάζονται», ΝΑΙ απλός σχεδιάζονται, τοπογραφικά από συναδέλφους (περισσότερο από πολ. Μηχ.) «κρεμασμένα» από δύο σημεία που τα «τσιμπάνε» από το κτηματολόγιο (είναι και σε ΕΓΣΑ87 -tamam) . Σκανάρεις λοιπόν το παλαιό Τοπογραφικό -->το βάζεις στο autocad-->το στριφογυρίζεις …στο PC σου-->άρα έχεις εξαρτημένο τοπογραφικό--> το δέχεται η συμβολαιογράφος- -> τέλος = 2, 3 κατοστάρικα!!!!. Μέχρι τώρα είχαμε στα συμβόλαια σκαριφήματα τώρα θα έχουμε αλληλοκαλυπτόμενα οικόπεδα- γήπεδα! Τους λές πως αυτό (το ktimanet) είναι …μόνο για εντοπισμό και σου λένε πως …μήπως χάλασε το όργανό τους.

Άντε και καλά Κρασιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.