Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόγειο και πρανές έδαφος


Creator

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aλέξη , επειδή έτσι όπως το έγραψα ούτε εγώ καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοώ ,και επειδή ελπίζω οτι δεν κατάλαβες ούτε εσύ τι εννοούσα...θα το ξαναπώ. Το τμήμα του ισογείου που δεν θέλω να μετρά στον συντελεστή δόμησης είναι επειδή είναι βοηθητικοί χώροι και επίσης είναι χωμένο μέσα-παρότι είναι στο επίπεδο του ισογείου. Ε....εκτώς απο αυτό εγώ θέλω να έχω και κανονικό υπόγειο.... όχι ???

 

Ναι, ΌΧΙ.

Είναι δεύτερο υπόγειο αυτό που θες να κάνεις και συνήθως δεν επιτρέπεται.

Επιπλέον, κάτι μου λέει ότι έχεις κλίση πάνω από 30% (ή 35; δεν θυμάμαι ποιο είναι το όριο), οπότε, ακόμη ένα λόγος να μην επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

...Καφέ δεν έχει με τίποτα. Ετσι όπως εξελίχθηκε η κατάσταση μόνο για πατσά είμαστε στου Τσαρουχά!

 

Συνεχίζω να περιμένω καφέ, δοθέντος ότι το υπουργείο δεν προτίθεται να αποδεχθεί την οπτική του ΣτΕ κι ούτε πρόκειται να στείλει διαφορετική οδηγία.

Η οδηγία προς τις πολεοδομίες είναι να εξετάζουν κατά περίπτωση το εύλογο ή όχι της λύσης (ό,τι γινόταν ένα φεγγάρι με τους ημιυπαίθριους), τουτέστι, αν η λύση του συναδέλφου έχει λογική βάση θα περάσει, ακόμη κι αν χρειαστεί να γίνει ερώτημα στο Υπουργείο.

 

Ξαναλέω λοιπόν: Δεν μας νοιάζει τι λέει το ΣτΕ, η ισχύς της απόφασής του περιορίζεται στην συγκεκριμένη υπόθεση που εκδίκασε, σημασία έχει τι λέει το Υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...έφτιαξα ένα σχεδιάκι για να σας εξηγήσω τι θέλω να κάνω.

Εχω γραμσκιάσει το τμήμα που θέλω να χαρακτηριστεί βοηθητικό ώστε να μην προσμετρηθεί στο Σ.Δ και δείχνω κάτω απο την σκάλα του ισογείου πού θέλω να κάνω και υπόγειο... αναμένω με αγωνία τα φώτα σας.

project 1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η οδηγία προς τις πολεοδομίες είναι να εξετάζουν κατά περίπτωση το εύλογο

 

Οι Ανίκανοι.

Καταλληλότερος vs Οργάνωση Ελληνικού Κράτους = 0-1

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap

Η οδηγία προς τις πολεοδομίες είναι να εξετάζουν κατά περίπτωση το εύλογο ή όχι της λύσης......

 

Σπανίζουν όμως εκεί μέσα τα εύλογα το πιο πιθανό είναι να μπλέξεις με μολόγατα αλόγατα και με παραλόγατα.

Link to comment
Share on other sites

Creator

 

Αν εννοείς το παρακάτω μπορείς να το κάνεις αφού το υπόγειο ισούται με μια κάλυψη. Στην ουσία έχεις δύο τμήματα ισογείων χώρων και δύο τμήματα υπογείων χώρων.

Άλλωστε και το διευκρινιστικό σχήμα που παρέθεσα στην αρχή δείχνει τους χώρους 3 + 4 ως βοηθητικούς χώρους.

 

001duu.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τώρα το τι θα αποφασίσει ο ελέγχων είναι μία άλλη ιστορία... πάντως παλεύεται!

Link to comment
Share on other sites

Creator

 

Αν εννοείς το παρακάτω μπορείς να το κάνεις αφού το υπόγειο ισούται με μια κάλυψη. Στην ουσία έχεις δύο τμήματα ισογείων χώρων και δύο τμήματα υπογείων χώρων.

Άλλωστε και το διευκρινιστικό σχήμα που παρέθεσα στην αρχή δείχνει τους χώρους 3 + 4 ως βοηθητικούς χώρους.

 

001duu.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τώρα το τι θα αποφασίσει ο ελέγχων είναι μία άλλη ιστορία... πάντως παλεύεται!

 

Aκριβώς αυτό εννοώ !!! οπότε το κάτω υπόγειο μπορεί να είναι όση η σαλωνοτραπεζαρια !?? και το πάνω υπόγειο-β.χωρος...όσο το υπνοδωμάτιο του οροφου... σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.