Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόγειο και πρανές έδαφος


Creator

Recommended Posts

Καλησπέρα κατ αρχάς.

Μία ερώτηση αν και φοβάμαι οτι ξέρω την απάντηση...

Εάν έχουμε ένα υπόγειο/ισόγειο που σε τομή είναι όπως το σχέδιο ,δηλαδή απο την πίσω του πλευρά έχουμε πχ 3,0 μέτρα μπάζωμα και απο την εμπρός 0,0 ...τότε υπάρχει περίπτωση το τμήμα που η οροφή του είναι όντως εώς και 1,5 μ απο το διαμορφωμένο έδαφος να μην προσμετράται στο συντελεστή δόμησης αλλα να χαρακτηρίζεται ως υπόγειο???

sub 1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι έως και 1,50 είναι υπόγειο αλλά θα πρέπει και στην "μετάβαση" να υπάρχει και τοίχος...

 

ypogeia001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Σε αυτή την μετάβαση ο τοίχος μπορεί να διακόπτεται απο πόρτες επικοινωνίας του ενός χώρου με τον άλλον ? Μήπως μπορεί να έχει και μεγαλύτερες οπές όπως παράθυρα ?? Και τέλος ..αυτό ισχύει για σπίτι σωστά ?? γιατί το σχέδιο λέει κατάστημα...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι συνάδελφε, η επικοινωνία δεν απαγορεύεται. Ο δε τοίχος μπορεί να είναι και πέτασμα.

 

Συνάδελφε Αλέξη μόλις μου χάρισες 5 χρόνια ζωής παραπάνω....

Επειδή όμως υπάρχει αυτή η διχογνωμία ...έχεις να μου καταδείξεις πού μπορώ να διαβάσω για αυτό??? στον Γοκ?? σε ποιά παράγραφο ???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Τι μου βάζεις τώρα! Αυτό θέλει ψάξιμο. Είναι έγγραφο (απάντηση σε ερώτημα) που αναφέρει ότι επιτρέπεται η εσωτερική επικοινωνία μεταξύ χώρου κύριας χρήσης και βοηθητικού (αποθηκευτικού) χώρου σε υπόγεια που λόγω κλίσης εδάφους μέρος του χάνει τις προϋποθέσεις υπογείου (το κλιμακοστάσιο μπορεί να κατεβαίνει στον βοηθητικό χώρο)... Έχει περίπου 15 χρόνια που βγήκε, ψάξε και βρες το, είναι "μαστ"!

 

Υ.Γ: Χαλάλι τα 5 χρόνια, να τά 'χεις να τα χαίρεσαι, αν κάποτε βρεθούμε μου χρωστάς καφέ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο, μην τον βάζεις να ψάχνει δεν φτάνει που όληηηηηηη μέρα ασχολείται με τη διαχείρηση του forum!!!!!

 

Επαυξάνω πάντως, η επικοινωνία επιτρέπεται αλλά προς Θεού μην το παρακάνεις, ΟΧΙ παράθυρα και μόνο λίγες πόρτες όσες επιτρέπεται για την επικοινωνία εξω-εσω χώρων με τους υπόγειους βοηθητικούς, μην κάνεις δωμάτια και πόρτες.

Οντως αδύνατον να βρεθεί η Εγκύκλιος αλλά το υπαγορεύει η λογική.

Ο τοίχος δεν είναι ανάγκη να είναι μπατικός ΑΝ οι απαιτήσεις της θερμομόνωσης καλύπτονται (και δεν υπάρχει ανάγκη πυροδιαμερισμάτων!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.