Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόγειο και πρανές έδαφος


Creator

Recommended Posts

40 λεπτά πριν, Didonis said:

Αφου θα πρέπει να βγάλεις νέα άδεια όλοι οι έλεγχοι θα γίνουν με βάση την ισχύουσα Πολεοδομική Νομοθεσία.

 

και 

δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά γιατί δεν θα προσμετρήσει στον Σ.Δ. του υπογείου με βάση την Άδεια του 1954 που όμως δεν είναι πια Υπόγειο (αφού έγιναν οι υπερβάσεις ύψους ή ότι αλλο έχεις)

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύω ότι εάν μείνει ως έχει η κατοικία δεν θα χρειαστεί να τακτοποιηθεί το υπόγειο, εφόσον στην άδεια του 1954 το υπόγειο περιγράφεται ως υπόγειο και δεν έχει γίνει καμία επέμβαση απο τότε. Αλλά ακόμα και έτσι να είναι δεν ξέρω αν θα βρω μπροστά μου αυτό το θέμα κάνοντας αναθεώρηση για προσθήκη ορόφου αφού αυτή προφανώς θα γείνει με βάση τον ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

με τα ελάχιστα δεδομένα που γνωρίζω δεν νομίζω πως θα γίνουν όπως εκτιμάς τώρα.

Δεν κάνεις αναθεώρηση σε άδεια του 1955 ή όποτε είναι. Βγάζεις νέα άδεια προσθήκης ορόφου πχ.

Φυσικά εσύ έχεις όλα τα δεδομένα και εσυ θα κρίνεις.

Στο Διάγραμμα Δόμησης της νέας άδειας προσθήκης θα πρέπει να μετρήσεις στα υφιστάμενα τι προσμετρά βς έχει η υφιστάμενη κατάσταση του σε Δόμηση, Κάλυψη, Ύψος, Όγκο, Ιδεατό στερεό με την προσθήκη κλπ ότι είναι απαιτητό σε ένα Διάγραμμα Δόμησης.

Ξεκίνα να το φτιάχνεις συγκεκριμένα και θα δεις που βαράνε (αν φυσικά βαράνε) καμπανάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.