Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο και πρανές έδαφος


Creator

Recommended Posts

Eάν μετατοπείσω μόνο τις κολόνες για να είναι μέσα στην οικοδομική γραμμή μπορώ να διατηρήσω τον εξώστη στο ίδιο σημείο ? δηλαδη να βγαίνει έξω απο την οικοδομική γραμμή..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εισαι εντος οικισμου (αναφερεσαι σε οικοπεδο) και εχεις αποσταση απο αξονα οδου 15 μετρα? Τι δρομος ειναι αυτος? Αν εισαι εντος επιτρεπεται μεχρι 1 μ. Αν εισαι εκτος δεν επιτρεπεται ο εξωστης εντος του Δ απο το οριο του γηπεδου

 

Εγκ-38769/6719/113/25-5-86

 

ΑΡΘΡΟΝ-9.

Διευκρινίζεται ότι στις εκτός σχεδίου περιοχές η κατασκευή εξωστών δεν επιτρέπεται μέσα στην απόσταση Δ = 3,00 + 0,10 Η από τα όρια του γηπέδου ανεξάρτητα από την υποχρεωτική απόσταση της οικοδομής από τα όρια του γηπέδου την προβλεπόμενη από το ΠΔ/γμα της εκτός σχεδίου δόμησης (δηλ. 15,00 μ., 10,00 μ., 7,50 μ., 5,00 μ.).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βγάλει μια αδεια διωροφου με υπογειο φετος, που εμπιπτει σε αυτη την περιπτωση με κεκλιμενο εδαφος δλδ.

Για να κανω το υπογειο ισογειο μπροστα και αλλαγη χρησης σε κατοικια, με βαση την εγκυκλιο, ποιο κομματι θα μετρησει στη δομηση?

Απο 0,80 και κατω(οπως εχω στην αδεια υπερυψωση υπογειου) ή απο 1,5 και κατω?

Link to comment
Share on other sites

Απο όσα γνωρίζω εαν είσαι εκτός οικισμού είναι 0,80 μ ..

Οσον αφορά το γήπεδο είναι κατα παρέκκλιση άρτιο...οπότε δεν δικαιούμαι να έχω εξώστη εκτός οικοδομικής γραμμής ?

Link to comment
Share on other sites

spsonis

Θε πρεπει να αλλαξεις τη διαμορφωση του περιβαλλοντος χωρου γυρω γυρω και οτι ειναι μεγαλυτερο απο 80 εκ(αποσταση απο οροφη υπογειου με διαμορφωμενο εξωτ. χωρο) μετραει στη δομηση.Βεβαια αυτο θα φαινεται στις οψεις.Απο το σημειο που θα αρχισει να μετραει στη δομηση θα πρεπει στις κατοψεις να δειξεις καποιον τοιχο που να ξεχωριζει το υποτιθεμενο υπογειο με το ισογειο.

 

Creator

Εχεις απο οτι καταλαβα αποσταση απο τα ορια 2,5μ ενω το Δ ειναι 3,75μ., αρα εκει δεν μπορεις να εχεις εξωστη.

Link to comment
Share on other sites

spsonis

Θε πρεπει να αλλαξεις τη διαμορφωση του περιβαλλοντος χωρου γυρω γυρω και οτι ειναι μεγαλυτερο απο 80 εκ(αποσταση απο οροφη υπογειου με διαμορφωμενο εξωτ. χωρο) μετραει στη δομηση.Βεβαια αυτο θα φαινεται στις οψεις.Απο το σημειο που θα αρχισει να μετραει στη δομηση θα πρεπει στις κατοψεις να δειξεις καποιον τοιχο που να ξεχωριζει το υποτιθεμενο υπογειο με το ισογειο.

 

καλησπερα και παλι!

Ας πουμε με το υπογειο οτι βγαζω ακρη.Βεβαια απο την εναπομεινασα δομηση μπορω να μετρησω στη δομηση μονο το μισο υπογειο κατα μηκος δηλαδη 7μΧ4,22μ

Εξω ομως εκει που εχω το ερωτηματικο, πως θα αποφυγω να μετρησει σαν ημιυπαιθριος, γιατι δεν εχω αλλα m2 επιτρεπομενα για υ/χ.

Πως μπορω να το μετρησω ως εξωστη?Καμια αλλη λυση?

 

http://imageshack.us/photo/my-images/109/18387662.png/

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το βλεπω απο το σχεδιο, περνας το μεγιστο υψος μαλλον, οποτε δεν μπορεις να κανεις τετοια αλλαγη.Αν η αδεια σου ειναι προσφατη δεν μπορεις ουτε με τον μπριρμπιλονο οποτε μαλλον το ξεχνας(αυτα εφοσον δεν εισαι σε καποιο σχεδιο πολης, με υψη που δεν τα γνωριζω).Εαν εισαι και εκτος σχεδιου να ξερεις οτι απαγορευνται τα τριοροφα.

Link to comment
Share on other sites

Μανολη ειμαι εντος οικισμου προ 23 με αρχαιολογια βαρβατη.

Βεβαια και αρχαιολογια που θελω να παω πρωτα και η υπαλληλος που εκανε τον ελεγχο ΓΟΚ της αδειας, δεν ηταν αρνητικοι σε αυτο που θελω να κανω.

Βεβαια και μενα η απορια μου ειναι το τριωροφο, αλλα στον ιδιο οικισμο εχει βγει τριοροφο με γκαραζ ομως μπροστα αντι για κατοικια.

Link to comment
Share on other sites

Δες το παρακατω μηπως σε καλυπτει:

 

ΠΔ/2-3-81. ΑΡΘΡΟΝ-6. ΟΙΚΙΣΜΟΙ ΠΡΟ ΤΗΣ 16.8.1923.

(ΦΕΚ-138/Δ/13-3-81). [ ΙΣΧΥΕΙ απο 13.3.1981]

"Οροφοι - ύψος - διάσπαση όγκων".

 

1. Ο μέγιστος αριθμός ορόφων των κτιρίων ορίζεται εις δύο

(2) ανεξαρτήτως πλάτους οδού, δυναμένης λόγω κλίσεως του

εδάφους, της κατασκευής και τρίτου ορόφου άνευ υπερβάσεως του

συντελεστού δομήσεως.

2. Ως μέγιστον ύψος των κτιρίων ορίζονται τα επτά και ήμισυ

(7,50) μέτρα. Το ύψος τούτο μετρείται από του υψηλοτέρου σημείου

της τομής του περιγράμματος της κατόψεως του κτιρίου με το

φυσικόν ή κατά την Παρ. 5 του παρόντος διαμορφωμένον έδαφος. Το

κτίριον δεν δύναται εις ουδεμίαν περίπτωσιν λόγω κλίσεως του

εδάφους να υπερβή το μέγιστον ύψος των δέκα (10) μέτρων εις

οιονδήποτε σημείον αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.