Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eπιλογή σχολής.


NFK

Recommended Posts

Καλησπέρα απο εναν αποφοιτο λυκειου που εχει το προβλημα της επιλογης σχολης!!!

Αρχικα εγω παντα ηθελα να ασχοληθω με τεχνολογια και υπολογιστες!!Ομως αφου εγραψα οτι εγραψα (18283 μορια) εμφανιζεται ενα διλημμα!!!

Ως πρωτη σχολη θα δηλώσω ημμυ στο εμπ ομως σαν δευτερη εγω ηθελα ημμυ στα χανια (ξεροντας τις διαφορες)!! Οι γονεις μου λενε οτι δεν θα ανταπεξελθουν οικονομικα και λενε να παω μηχανολογος μηχανικος στο εμπ(αν την πιασω)!!!

Θετω το ερωτημα αν οι 2 αυτοι μηχανικοι ισχυει οτι ειναι το ιδιο και αν θα μπορεσω να βγαλω τη σχολη στην κρητη μαζι με δουλεια????

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

1) Πιάνεις ΗΜΜΥ στο ΕΜΠ και δεν ξέρεις αν πιάνεις μηχανολόγους? Αφού η δεύτερη σχολή έχει λιγότερα μόρια εκτός αν έχω χάσει κάτι.....

2) Ναι έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.....

3) Μην βάζεις το ερώτημά σου σε 3 διαφορετικά θέματα, θα χάσεις τον ειρμό....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειμαι 22 χρονια π/μ Ε.Μ.Π. και παραθετω μερικες εμπειριες μου για επιλογη επαγγελματος στα παιδια που ρωτανε.

α.)Η γνωση ειναι δυναμη .Μαθε ξενες γλωσσες ,προγραμματα,Autocad,Η/Υ ,ΣΤΑΤΙΚΆ κ.λ.π

β)Απαραιτητο το μεταπτυχιακό ,αν θες να ανοιξεις αλλους οριζοντες

γ)Σκληρη δουλεια το μηχανιλικι,χωρις ωραρια,με πολλες ευθυνες ,πρεπει να το αγαπας για να το εξασκεις σωστά.

δ)Μην εφησυχαζεις ποτε.Ενημερωσου ,ψαξου,κινήσου.....

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά σε γενικές γραμμές, αλλά τι σχέση έχουν με την επιλογή σχολής?

 

Επίσης φίλε που ρωτάς, οι Πολυτεχνικές σχολές είναι δύσκολες και χρειάζεται παρακολούθηση. Δεν είναι πατάω μόνο στην εξεταστική. Και δεν θα τα καταφέρεις και δεν θα μάθεις τίποτα....Δεν ξέρω πως θα μπορέσεις να τα βολέψεις μαζί με δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρονικοί δεν έχουν τα επαγγελματικά δικαιώματα των ηλεκτρολόγων όχι ότι έχει σημασία βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι έχω ακούσει στους ηλεκτρονικούς στα Χανιά, ελάχιστοι τελειώνουν στα 5 χρ. σε σχέση με το ΕΜΠ.

 

Για υπολογιστές υπάρχει στο ΕΚΠΑ το τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών. Δεν είναι ανάγκη να πας μηχανολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλεκτρολογοι μηχανολογοι εχουν πιο ψηλη βαση απο τους μηχανολογους μηχανικους και δε νομιζω οτι πιανω ηλεκτρολογους μηχανολογους στο εμπ(ειχε 18900 μορια)!!

Το θεμα μου ειναι η δευτερη σχολη που κατα την αποψη μου εκει θα μπω ημμυ στα χανια ή μηχανολογοι μηχανικοι στο εμπ(και αυτο με το ζορι το πιανω)!!

Αυτο ομως που με ενδιαφερει ειναι αν ο μηχανολογος ειναι αυτο που θελω να κανω γιατι απο οτι ειδα στο προγραμμα σπουδων ειναι αρκετα διαφορετικο απο τους ημμυ!!!

Δυστηχως δεν μπορω να παω σε αλλη πολη περα απο χανια γιατι εκει σπουδαζει και ο αδερφος ου και θα μας ερθει πιο οικονομικα!!!

Επιπλεον αμα παω στο εκπα η σε καποια σχολη πληροφορικης θα με περιορισει μονο με τον προγραμματισμο ενω σαν ημμυ εχω πολυ περισσοτερες διεξοδους!!

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητόν με μία διόρθωση. Δεν υπάρχουν πλέον ηλεκτρολόγοι μηχανολόγοι. Εσύ λές για ΗΜΜΥ (ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλ.υπολογιστών). Οι μηχανολόγοι μηχανικοί είναι άλλο. Οπότε στην περίπτωσή σου γι'αυτό που θες (τεχνολογία και υπολογιστές), δεν έχουν καμία σχέση οι μηχανολόγοι μηχανικοί.

Ετσι λοιπόν από την στιγμή που δεν πιάνεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ μονόδρομος είναι η Κρήτη..... Το αντικείμενο των μηχαλογόγων είναι τελείως διαφορετικό ως προς την πληροφορική, βασικά δεν έχουν καμία σχέση...

Από την άλλη γιατί δεν κοιτάς τμήματα καθαρά πληροφορικής, (πχ αυτό που σου λέει ο ergotelis) γιατί κακά τα ψέματα ακόμη και σαν ΗΜΜΥ άλλο απασχόληση σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός, άλλο σαν μηχανικός υπολογιστών. Δεν γίνονται και τα 2, στην πορεία θα ακολουθήσεις ένα τομέα έτσι και αλλιώς

 

YΓ. antboton, βασικά οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί δεν έχουν καν επαγγελματικά δικαιώματα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη διορθωση και οσον αφορα καποια σχολη πληροφορικης θεωρω οτι δεν θα μπορεσω να ασχοληθω με harware κυκλωματα κ.α.!Επιπλεον δυστυχως δεν εχω αποφασισει ακομα αν θελω να ασχοληθω καθαρα με την πληροφορικη ή ξερω εγω τη ροπμοτικη(εννοώντας ολους τους κλαδους της) τις τηλεπικοινωνιες κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.