Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τελικά, πώς υπολογίζεται σωστά το κέρδος;


JTB

Συμφωνείτε με τον υπολογισμό του κέρδους;  

102 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε με τον υπολογισμό του κέρδους;

    • Ναι, έτσι πρέπει να υπολογίζω το κέρδος.
      57
    • Οχι, είναι λάθος η σκέψη σου
      44


Recommended Posts

Εχω συναντήσει διαφορετικές απόψεις επί του θέματος.

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις για να υπολογίσει κανείς το κέρδος που θέλει έχοντας το κόστος.

Ας ορίσουμε όμως τί σημαίνει κέρδος.

Κέρδος είναι το ποσό που αν αφαιρεθεί από τη τιμή πώλησης θα μας δώσει το κόστος. Δηλαδή, αν εγώ θέλω να πουλήσω με 20% κέρδος θα πρέπει κάτι που το αγοράζω 80 ευρώ, να το πουλήσω 100 ευρώ.

 

Συνηθίζεται όμως να χρησιμοποιείται λάθος το σκεπτικό αυτό.

Ετσι, πολλοί κάνουν τη πράξη 80*1,20 για να βρούν τη τιμή πώλησης.

ΛΑΘΟΣ! γιατί 80*1,20=96... και όχι 100!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΦΠΑ!

ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ το κέρδος στην αρχική τιμή, το αφαιρούμε πρακτικά από τη τελική και πρέπει να μας δώσει το κόστος!!!

 

ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΠΩΛΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ!!!

Το σωστό σκεπτικό είναι ΤΙΜΗ-0,20*ΤΙΜΗ=ΚΟΣΤΟΣ => ΚΟΣΤΟΣ=0,80*ΤΙΜΗ=> ΤΙΜΗ=ΚΟΣΤΟΣ / 0,80

Επαλήθευση: 80/0,80=100 !!!!!!

 

Αρα αν θέλω π.χ.

κέρδος 15% τότε ΚΟΣΤΟΣ/0,85= ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ

κέρδος 10% τότε ΚΟΣΤΟΣ/0,90= ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ

κέρδος 27% τότε ΚΟΣΤΟΣ/0,73= ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ

 

Εσείς πώς το κάνετε και ποιά η γνώμη σας για τα λεγόμενά μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Το κέρδος συνήθως εκφράζεται ως ποσοστό του τζίρου ή ως ποσοστό της τιμή πώλησης.

Ποτέ δεν συνάντησα το κέρδος εκπεφρασμένο ως ποσοστό του κόστους παραγωγής...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος αγόρασε κάτι 100€ και το πούλησε 300€, πόσο (ποσοστό) είναι το κέρδος του;

200/300=66,67%

 

Αν κάποιος αγόρασε κάτι 100€ και θέλει να έχει κέρδος από την πώλησή του 66,67% πόσο πρέπει να το πουλήσει;

100/(1-0,666667)=300€

 

Άρα η σχέση είναι Πώληση=Αγορά / (1-Ποσοστό κέρδους)

Link to comment
Share on other sites

Οταν το κερδος υπολογιζεται σαν ποσοστο επι του αρχικου μας (προς επενδυση) κεφαλαιου ειναι αμεσα συγκρισιμο με το επιτοκιο που θα αποδιδε το κεφαλαιο μας αν βρισκοταν στον τραπεζικο μας λογαριασμο.

Αποτελει ενα πρωτο μετρο συγκρισης για την επιλογη της συγκεκριμενης επενδυσης, οταν διαθετουμε ιδια κεφαλαια προς επενδυση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέμε "αυτός πουλάει ένα εμπόρευμα με κέρδος 100% ή 200%", εννοούμε ότι πουλάει σε τιμή διπλάσια ή τριπλάσια του κόστους αγοράς.

 

Το κέρδος ορίζεται ως η διαφορά ανάμεσα στα έξοδα και στα έσοδα. Εάν τα έσοδα είναι λιγότερα από τα έξοδα τότε η διαφορά ονομάζεται ζημία.

 

Αν θέλουμε να εκφράσουμε το κέρδος ως ποσοστό, τότε ο τρόπος είναι ο ίδιος με το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

JTB έχεις δίκαιο. Πολλοί μπερδεύουν την απόδοση με το κέρδος. Στο παράδειγμά σου :

 

Κόστος : 80 μονάδες

Τιμή πώλησης : 100 μονάδες

Κέρδος : 20 μονάδες

 

Το κέρδος αναφέρεται πάντα ως ποσοστό επί της τιμής πώλησης και άρα είναι 20% στο παράδειγμά μας.

 

Αυτό που μπερδεύουν αρκετοί με το ποσοστό κέρδους είναι η απόδοση επί των επενδεδυμένων κεφαλαίων.

Στο παράδειγμά μας η απόδοση ισούται με 25%, η οποία προκύπτει από το λόγο κέρδος/κόστος, όπερ 20/80=0,25.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουμε να εκφράσουμε το κέρδος ως ποσοστό, τότε ο τρόπος είναι ο ίδιος με το ΦΠΑ.

ΩΠ!!!! Νά το το λάθος!!!

CostasV ο ΦΠΑ είναι προσαύξηση της αξίας ενώ για να βρείς το κέρδος ισχύει η σχέση Άρα η σχέση είναι Πώληση=Αγορά / (1-Ποσοστό κέρδους) που γράφτηκε πιο πάνω και που είναι και αυτό που χρησιμοποιώ στο παράδειγμα!!!

 

Λάθος κάνεις, το παράδειγμά μου το αποδεικνύει...

Link to comment
Share on other sites

ΦΑΕΘΟΝ πως γινεται να αγοραζω κατι 1Ε να το πουλαω 3Ε και να εχω κερδος 66%????

 

Αν εγω αγορασω κατι 100Ε και το πουλησω 120Ε ποσο ειναι το κερδος??

20Ε αρα 20%...

 

Στο παραδειγμα με τα 80Ε που το πουλαω 100Ε το κερδος δεν ειναι 20%

Link to comment
Share on other sites

Το κέρδος παραπάνω ορίζεται σαν κέρδος λιανικής. Το επιχειρηματικό κέρδος παίρνει υπόψιν το κέρδος εαν τα χρήματα της επένδυσης έμεναν στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει Μαρξ αυτό που λες.

Σε μια ομιλία του στην Αγγλία είχε πει το εξής:

Έστω ένας εργάτης παίρνει 100 λίρες αν ο εργοδότης του διπλασιάσει τον μισθό-άρα και την αγοραστική δύναμη του εργάτη η αύξηση αντιστοιχεί σε 100%. Αν του τον υποδιπλασιάσει δηλαδή 50 λίρες τότε αυτή η μείωση αντιστοιχεί σε 50% , κατέληγε με αυτόν τον τρόπο να πεί πως με μαθηματική μορφή έκφρασης το χρήμα δεν λέει πάντα την αλήθεια και πως με αυτόν τον τρόπο μια αύξηση μισθού φαίνεται σχεδόν διπλάσια από μία μείωση.

Συμφωνείς με την άποψη του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.