Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνικός ασφαλείας και νομοθεσία


john7

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είχα μια πρόταση να δουλέψω σε μια εταιρεία

ΕΞΥΠΠ και Έχω μερικές απορίες.

Τα χρήματα σε 1η φάση είναι ικανοποιητικά,περίπου 35€ την ώρα

Επειδή όμως είμαι άσχετος με το νομοθετικό πλαίσιο Θέλω να ρωτήσω το εξής

Φέροντας Ένα παράδειγμα:

Πάω στο εργοστάσιο που μου ανέθεσαν,κάνω έλεγχο και γράφω στο

Βιβλίο -ημερολόγιο.αν τυχόν γίνει κάτι σε Ένα εργαζόμενο και Εγω δεν

Έχω αναφέρει καμία προφύλαξη στο συγκεκριμένο μηχάνημα που έγινε το ατυχημα Τότε μπορεί να Έχω νομικές κυρώσεις;

Μήπως το νομοθετικό πλαίσιο είναι αόριστο και στο τέλος δεν αποδεικνύεται ποτέ ότι φέρει ευθύνη ο Τ Α;μήπως το αντίθετο;;

Η παραπάνω απορία μου είναι διότι θεωρώ αδύνατο να έχεις γνώση ενός εργοστασίου μετα απο 10 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

εισαι υπευθυνος για την ασφαλεια των εργαζομενων. βαζεις την υπογραφη σου γι αυτο. μπορει να μην ξερεις το εργοστασιο, αλλα υποτιθεται οτι ξερεις τους κανονες ασφαλειας.

 

εαν γινει καμμια στραβη εσενα θα τρεχουνε, γιατι λες να σου δινουν τοσα την ωρα?

 

μπες και στο σαιτ της ΕΛΙΝΥΑΕ να δεις τα περεταιρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα δεν είναι τόσα απλά και δεν πρέπει τοσο ευκολα να παραθέτουμε απόψεις χωρίς να κατέχουμε το αντικείμενο, την νομοθεσία και ακόμα περισσότερο την σχετική νομολογία. Καταρχήν ο πλέον πρόσφατος νόμος για την υγιεινή και ασφάλεια είναι ο Ν. 3850/2010 που ουσιαστικά αποτελεί την κύρωση και κωδικοποίηση όλων των προηγουμένων νομοθετημάτων και Π.Δ σχετικά με αυτό το αντικείμενο. Στο νόμο αυτό σαφώς και ρητώς διατυπώνεται ως σημαντικότερη η αρχή ευθύνης του εργοδότη. Ακόμα και αν ο τεχνικός ασφαλείας δεν εκτελεί σωστά την εργασία του η κυριότερη ευθύνη είναι η εργοδοτική. Πολύ σημαντικές όμως είναι και οι αποφάσεις των δικαστηρίων (νομολογία). Εκεί διαπιστώνουμε όπως πολύ σωστά προείπες ότι σημασία έχει και ο χρόνος με τον οποίο συνεργάζεσαι ως τεχνικός ασφαλείας με μια επιχείρηση. Δηλαδή έχει διαφορά αν είσαι πολλά χρόνια συνεργάτης της εταιρείας ή απλώς έχεις κάνει την πρώτη επίσκεψη. Πολύ σημαντική είναι και η θέση του θύματος. Αν αυτό αποδεχτεί ότι ο τεχνικός ασφαλείας είναι συνεχώς στην θέση του σύμφωνα με όσα προβλέπονται ελαφρύνεται πολύ η θέση του και συνήθως αθωώνεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με τον χρόνο ολοκλήρωσης της γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου.

Από την στιγμή που αναλάβει κανείς ως ΤΑ, πόσο χρονικό διάστημα έχει στη διάθεση του, σύμφωνα με το νομικό πλαίσιο, για να ολοκληρώσει την γραπτή εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου;

Κάπου είχα διαβάσει ότι μέσα σε 3 μήνες πρέπει να υπάρχει γ.ε.ε.κ. από τον ΤΑ.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει κάποιο εύλογο χρονικό περιθώριο.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αναλάβει κανείς ως Τ.Α. τώρα και μετά από 1 χρόνο να μην υπάρχει γ.ε.ε.κ.

Link to comment
Share on other sites

Το εύλογο είναι υποκειμενικό...

Αντικειμενικό περιθώριο πάντως δεν υπάρχει.

 

Μετά από έλεγχο και εφόσον δεν υπάρχει ΜΕΕΚ, δίνεται περιθώριο ενός μήνα για να γίνει (μαζί με όποιες άλλες παρατηρήσεις).

Οπότε εάν θέλεις, πες ότι είναι ένας μήνας.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Η εκτίμηση επαγγελατικού κινδύνου κατ' αρχάς είναι υποχρέωση του εργοδότη και όχι δική σου. Έπειτα δεν είναι κάτι που το έκανες μία φορά και τελείωσε δεδομένου ότι η όλη κατάσταση σε μία επιχείρηση είναι ρευστή όσον αφορά την πρόληψη του ατυχήματος. Συνεπώς η εκτίμηση επαγγελματικού κινδύνου θα πρέπει διαρκώς ν' ακολουθεί τα νέα δεδομένα (ακόμη και ένας εργαζόμενος να αλλάξει αύτό το γεγονός είναι σε θέση υπό προϋποθέσεις να σου αλλάζει και την οπτική συγκεκριμένων τμημάτων της εκτίμησης) Προθεσμία λοιπόν υπό τις συνθήκες αυτές δεν νοείται.

Edited by kymofo
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΝΟΜΟΣ 4070 ΦΕΚ 82Α 10-4-2012 , Τα περιεχόμενα του νόμου είναι τα κατωτέρω:

 

 

§       Δεν απαιτείται ο ορισμός υπευθύνου ασφαλείας σε κολυμβητική δεξαμενή η οποία εξυπηρετεί αποκλειστικά τους ένοικους μεμονωμένης Τουριστικής Επιπλωμένης Κατοικίας - Έπαυλης. (άρθρο 165, παρ.4)

 

ξερει κανεις αν το παραπανω εχει αλλαξει εως σημερα?

ή αν ισχυει κατι αλλο για <19 κλινες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.