Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσκύρωση μέσα στην πόλη


Recommended Posts

  • 8 months later...
  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

Θα αναφέρω εδώ ένα ζήτημα το οποίο ένας πελάτης μου ανέφερε πρόσφατα. Τμήμα του οικοπέδου του προσκυρώθηκε στο παρελθόν σε διπλανό οικόπεδο για λόγους αρτιότητας. Εντός του προσκυρωμένου τμήματος, υπάρχει εξωτερική τουαλέτα του πελάτη μου, ο οποίος πλέον έχει κατασκευάσει εσωτερική τουαλέτα και φοβάται μήπως ο γείτονάς του αποφασίσει να του γκρεμίσει την εξωτερική τουαλέτα. Και η απορία μου είναι η εξής. Έχει τέτοιο δικαίωμα ο γείτονας (εφόσον του ανήκει το τμήμα οικοπέδου) ή τι μπορεί να κάνει ο πελάτης μου για να εξασφαλιστεί; Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να αποζημιωθει για το τμημα αυτο, παραμενει ιδιοκτητης.

Και βεβαια, μπορει να ζητησει καθορισμο προσωρινης τιμης μοναδας αποζημιωσης κλπκλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχω ένα οικόπεδο που εντάχθηκε στο Σ.Π. το 1989 με τις διατάξεις ν.δ. 17.7/16.8.1923με πράξη τακτοποίησης, προσκύρωσης και αναλογισμού αποζημιώσεων  του έτους 2005 

Κατά την πράξη αυτή ένα  τμήμα του έκτασης 256τ.μ   χαρακτηρίζεται ως δρόμος και το υπόλοιπο έκτασης 241 τ.μ προσκυρώνεται στους όμορους λόγω του ότι ενώ το εναπομένον είναι κατά παρέκκλιση άρτιο  δεν δύναται να  εγγραφεί  κτίσμα 50τ.μ με ελάχιστη πλευρά 5μ

Μετά την έκδοση του Ν 4579/20  τον ΦΕΒ 2021 υπέβαλα αίτηση στο Δήμο ζητώντας την τροποποίηση του Σ.Π προκειμένου να καταστεί οικοδομήσιμο.

Ο Δήμος με απόφαση του Δ.Σ αποφάσισε την  επανεπιβολή της ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης

Φτάνοντας τώρα, στην καταβολή εκ μέρους του, της προσήκουσας αποζημίωσης, εξέδωσε απόφαση για αποζημίωση μόνο των 256τ.μ (που συμφωνεί με τα τ.μ της απόφασης Περιφερειάρχη)

*** Υπόψη ότι ο Δήμος εκτέλεσε στη ζούλα έργα ύδρευσης αποχέτευσης εντός του, που αναφέρονται στην απόφαση Περιφερειάρχη 

Το ερώτημά μου είναι:

Είναι σωστές οι αποφάσεις τους, ως προς τα 256 τ.μ  ή  μήπως έπρεπε να συμπεριληφθούν και τα 241τ.μ??  

Η γνώμη μου είναι ότι είναι εσφαλμένες, καθώς μόνον αν αποζημιωθώ για τα 497τ.μ, η απαλλοτρίωση θεωρείται συντελεσθείσα, και  δίνει στο Δήμο το δικαίωμα να εκτελέσει   έργα επί του ακινήτου μου (αλλιώς ποιό το νόημα της διάταξης του Ν 4579!)

 

Εξάλλου κάτι αντίστοιχο προβλέπεται από παρακάτω σχετικούς ισχύοντες νόμους

Άρθρο 32Α - Ν 4067/12

Σε ρυμοτομικές απαλλοτριώσεις, στις οποίες έχει επέλθει αυτοδίκαιη άρση λόγω παρέλευσης της δεκαοκτάμηνης προθεσμίας από τον δικαστικό καθορισμό τιμής μονάδας, οι ενδιαφερόμενοι ιδιοκτήτες μπορούν να υποβάλουν προς τον υπόχρεο φορέα καταβολής της αποζημίωσης, με κοινοποίηση στην αρχή που κήρυξε την απαλλοτρίωση, αίτηση και υπεύθυνη δήλωση για τη διατήρηση της απαλλοτρίωσης και την καταβολή της δικαστικά καθορισμένης προσωρινής ή οριστικής αποζημίωσης μέχρι και τις 31.12.2024. Αν το αίτημα γίνει δεκτό από τον ως άνω υπόχρεο φορέα καταβολής αποζημίωσης με απόφασή του, μόνο τότε υποχρεούται στην καταβολή της αποζημίωσης και δεν επιτρέπεται η καθ’ οιονδήποτε τρόπο αύξηση της δικαστικώς καθορισθείσας τιμής της αποζημίωσης ή η αναζήτηση τόκων υπερημερίας

 

Παρ.14 Άρθρο 7 ΝΟΜΟΣ 4067/2012

14. Το Δημόσιο και οι δήμοι ή οι κοινότητες, όταν επισπεύδουν την εφαρμογή του ρυμοτομικού σχεδίου, αποζημιώνουν και τα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα τμήματα των ρυμοτομούμενων οικοπέδων που απομένουν μετά τη ρυμοτομία, εκτός αν οι ιδιοκτήτες δηλώνουν έως την πρώτη συζήτηση στο ακροατήριο για τον καθορισμό της προσωρινής τιμής μονάδας ότι δεν επιθυμούν την αποζημίωση. Στην περίπτωση αυτή τα παραπάνω μη άρτια και μη οικοδομήσιμα οικόπεδα βαρύνονται με ενδεχόμενη αποζημίωση λόγω παροδιότητας.

 

αλλά και από τους καταργηθέντες

Παρ 11 άρθρου 32/Ν 4067/12    (καταργήθηκε με τον 4579/20)

Σε κάθε περίπτωση έκδοσης θετικής γνωμοδότησης για εκ νέου επιβολή της ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης, επί σχεδίου πόλεως που εγκρίθηκε με τις διατάξεις του ν.δ. 17.7/16.8.1923, και με αρμόδιο για την απαλλοτρίωση φορέα τον οικείο δήμο, ο δήμος προκαταβάλλει για λογαριασμό και εις βάρος των υπόχρεων παρόδιων ιδιοκτητών τις δαπάνες που τους βαρύνουν για την απαλλοτρίωση .

     Οι δαπάνες αυτές συμπεριλαμβάνονται στην αποζημίωση που εγγράφεται σε ειδικό κωδικό στον προϋπολογισμό του οικείου δήμου, ο οποίος στη συνέχεια βεβαιώνει και εισπράττει, κατά την παρ. 11 του άρθρου 26 του ν.1828/1989, από τους υπόχρεους σε καταβολή αποζημίωσης, το ποσό που κατέβαλε, για λογαριασμό τους, στους δικαιούχους της αποζημίωσης. Τα ανωτέρω ισχύουν και σε περίπτωση που υπόχρεοι είναι μόνο οι παρόδιοι ιδιοκτήτες, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν εκτελεσθεί ολικώς ή μερικώς έργα σχετικά με το σκοπό του κοινοχρήστου ή κοινωφελούς χώρου 

αλλά και από τους ημι- καταργηθέντες

παρ 3 του  άρθρου 5 του Ν 4315/14

(δεν καταργήθηκε –ενώ όμως καταργήθηκε η παρ 11 του αρ 32 σην οποία παραπέμπει)

 «3. Σε περίπτωση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης ή δέσμευσης του χώρου σε σχέδιο πόλεως που εγκρίθηκε με τις διατάξεις του ν.δ. 17.7/16.8.1923 και έχουν προσδιορισθεί δικαστικώς οι αποζημιώσεις κατά τις διατάξεις του ν. 2882/2001, τηρούνται οι διατάξεις της παρ. 11 του άρθρου 32 του ν.4067/2012, όπως τροποποιήθηκε με το παρόν, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν εκτελεσθεί ολικώς ή μερικώς έργα σχετικά με το σκοπό του κοινοχρήστου χώρου 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο Δήμος αποζημιώνει μόνο τα ρυμοτομούμενα. Τα προσκυρούμενα αποζημιώνονται από τα ωφελούμενα οικόπεδα.

και

η απαλλοτρίωση θεωρείται συντελεσθείσα με την καταβολή της αποζημίωσης

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ tetris

Σ' αυτό όμως ρητά περιλαμβάνονται και τα "και τα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα τμήματα των ρυμοτομούμενων οικοπέδων που απομένουν μετά τη ρυμοτομία"   (που όπως προανέφερα είναι και το δικό μου!)

Παρ.14 Άρθρο 7 ΝΟΜΟΣ 4067/2012

14. Το Δημόσιο και οι δήμοι ή οι κοινότητες, όταν επισπεύδουν την εφαρμογή του ρυμοτομικού σχεδίου, αποζημιώνουν και τα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα τμήματα των ρυμοτομούμενων οικοπέδων που απομένουν μετά τη ρυμοτομία, εκτός αν οι ιδιοκτήτες δηλώνουν έως την πρώτη συζήτηση στο ακροατήριο για τον καθορισμό της προσωρινής τιμής μονάδας ότι δεν επιθυμούν την αποζημίωση. Στην περίπτωση αυτή τα παραπάνω μη άρτια και μη οικοδομήσιμα οικόπεδα βαρύνονται με ενδεχόμενη αποζημίωση λόγω παροδιότητας.

εκτός και αν θεωρείς ότι με την επανεπιβολή της ρυμοτόμησης, ο Δήμος δεν επίσπευση την εφαρμογή του σχεδίου (κάτι που εγώ το θεωρώ ως αυτονόητο!)

Link to comment
Share on other sites

tetris 

49 λεπτά πριν, tetris said:

Θεωρώ πως, η επανυποβολή της ρυμοτόμησης έγινε προκειμένου να μην ακυρωθεί το ρ.σ. (τοπικά)

με αυτό υπονοείς ότι ΔΕΝ επισπεύδει στην πράξη,την εφαρμογή Σ.Π?? 

Μα όλο το νόημα και ο σκοπός των άρθρων 87-93 Ν  είναι να "τελειώσουν επιτέλους εφαρμογές σχεδίων" που επί χρόνια λιμνάζουν ή γιατί ο Δήμος δεν τα χρειάζεται πλέον ή σε δικαστήρια για την τιμή καθορισμού μονάδας ή λόγω αδυναμίας καταβολής της ήδη δεδικασμένης αποζημίωσης πέραν των 18 μηνών

και επομένως όλο αυτό δεν μπορεί να μην εννοείται ως επίσπευση της εφαρμογής Σ.Π  εκ μέρους του Δήμου  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.