Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσκύρωση μέσα στην πόλη


Recommended Posts

Χρόνια Πολλά και σ' εσένα με ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ.

Είναι φανερό ότι 1) δεν έχεις εμπειρία από τα θέματα αυτά και 2) κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλέψει για τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν όταν δεν έχει πλήρη εικόνα της πραγματικής κατάστασης.

 

Με δεδομένο ότι, 1) η υπόθεση έχει ξεκινήσει πριν από την αγορά του οικοπέδου το 1994 και την ανέγερση οικοδομής/ών, και 2) συντάχθηκε πράξη αναλογισμού και προσκύρωσης το 2005, νομίζω ότι για την υπόθεση αυτή έχει/ουν ήδη ασχοληθεί τοπογράφος/οι, κατά την περίοδο σύνταξης της πράξης και θα πρέπει να τους συμβουλευτείς για να μάθεις το στάδιο που βρίσκεται η υπόθεση.

 

Ένας οδηγός για τις ενέργειες που έχουν γίνει είναι η έκθεση του μηχανικού (2008) αλλά πρέπει να υπάρχουν και άλλες εξελίξεις στο διάστημα μέχρι σήμερα. Δεν νομίζω ότι είναι φρόνιμο να ασχοληθείς με τη σύνταξη τοπογραφικού πριν μάθεις σε βάθος την πραγματική κατάσταση της υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι δεν έχω εμπειρία και πριν κάνω οτιδήποτε θα το ψάξω πάρα πολύ. Αυτό που θα ήθελα, εάν είναι εύκολο να μου διευκρινήσεις είναι τι ενέργειες πρέπει να γίνουν για να μάθει κανείς εάν ένα οικόπεδο είναι "καθαρο'' ή όχι. Για παράδειγμα για το συγκεκριμένο οικόπεδο πήγα στην πολεοδομία ρώτησα, πήρα τα στοιχεία που ήθελα και δεν φαινόταν ότι το οκόπεδο έχει κάποιο πρόβλημα, από τους ιδοκτήτες έμαθα το πρόβλημα. Που θα έπρεπε να απευθυνθώ για να το μάθω? Τα τετραγωνικά του οικοπέδου που μέτρησα είναι σχεδόν ίδια ( με απόκλιση μικρότερη του 1%) με τα τετραγωνικά που αναφέρονται στα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομία δεν είχαν να δώσουν περισσότερες πληροφορίες γιατί η αρμοδιότητά τους τελείωσε με τη σύνταξη της πράξης αναλογισμού.

Οι υπόλοιπες διαδικασίες δεν τους αφορούν. Ο νόμος (νδ 1923) καθορίζει τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες καθώς και το όριο που πρέπει να κατατεθούν οι οριζόμενες από το δικαστήριο αποζημιώσεις,

 

Είναι περίπλοκες διαδικασίες και γιαυτό πρότεινα να συμβουλευτείς ένα τοπογράφο που είτε έχει ασχοληθεί με την υπόθεση είτε μπορεί να σου δώσει τις κατάλληλες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα ερωτήματα που έβαλες στο #8 και τη σχετική συζήτηση, κατέληξες στο παραπάνω συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

όχι, απλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ( λόγω απειρίας) είναι ότι από πολεοδομία το οικόπεδο είναι οκ, τα μ2 βάσει συμβολαίου είναι οκ , εάν δεν μου είχαν πει οι ιδιοκτήτες το πρόβλημα ( που θα μπορούσαν ) πως θα μπορούσα να το μάθω? Εάν δεν το είχαν αναφέρει δεν θα το γνώριζα και θα έδινα το τοπογραφικό γράφοντας επάνω τα γνωστά. Θα είχα πρόβλημα?

Το θέμα είναι ακόμη στα δικαστήρια και μπορεί να είναι για χρόνια ακόμη, μέχρι να λυθεί τι γίνεται? Είναι θέματα που δεν τα γνωρίζω και προσπαθώ να καταλάβω και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την πράξη αναλογισμού, το οικόπεδο δεν είναι αυτό που περιγράφεται στο συμβόλαιο.

Επομένως, εάν έχει ολοκληρωθεί η πράξη, το οικόπεδο είναι, πλέον, διαφορετικό.

 

Επισήμανα από την αρχή ότι πρέπει να συμβουλευτείς ένα τοπογράφο για να σου εξηγήσει την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στο συγκεκριμένο οικόπεδο. Εσύ βιάζεσαι να υπογράψεις το τοπογραφικό χωρίς να σκέφτεσαι τις συνέπειες που μπορεί να σου δημιουργήσει.

 

Η απόφαση είναι, αποκλειστικά, δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βιάζομαι να το υπογράψω, και εννοείται οτι θα ακολουθήσω την συμβουλή σου, αλλά αυτά που ρώτησα είναι κάποιες απορίες που μου δημιουργήθηκαν. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου και για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα κάποιες επιπρόσθετες πληροφορίες και θα ήθελα τη γνώμη σας για το θέμα που έχει συζητηθεί και στα προηγούμενα ποστ. Το 2006 το θέμα πήγε στην νομαρχία και η νομαρχία έστειλε απάντηση ότι δεν είναι στην αρμοδιότητά της να απαντήσει, είναι θέμα εφετείου. Το εφετείο με την σειρά του απαντάει το 2009 ότι θα πρέπει να ακυρωθούν όλες οι αποφάσεις που έχουν ληφθεί ως τώρα και να ξεκινήσει από την αρχή το θέμα στα δικαστήρια. Εως τώρα δεν έχει γίνει καμμία ενέργεια. Τι θα πρέπει να κάνω εγώ για να συντάξω ένα σωστό τ.δ?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο, μου γεννήθηκε η απορία εάν εσύ, προσωπικά, γνωρίζεις "το θέμα", για το οποίο αναφέρεις κάποια βήματα μιας διαδικασίας.

Είμαι βέβαιος πως η απάντηση είναι αρνητική. Δηλαδή, νομίζω ότι, δεν γνωρίζεις ποιο ακριβώς είναι "το θέμα" για το οποί έγιναν οι παραπάνω κινήσεις. Πολύ περισσότερο, τα μέλη αυτού του forum που διαβάζουν αυτό το thread.

 

Έχω γράψει, κατ' επανάληψη, στα προηγούμενα posts ότι πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον που γνωρίζει, γενικά, τα θέματα των πράξεων αυτών και, ειδικά, το συγκεκριμένο θέμα, ώστε να μάθεις τις πραγματικές διαστάσεις του συγκεκριμένου θέματος και, κυρίως, το στάδιο που βρίσκεται η πράξη αναλογισμού και, στη συνέχεια, να πάρεις τις σωστές αποφάσεις αφενός για το εάν θα εμπλακείς στη συγκεκριμένη υπόθεση αφετέρου για τις ενέργειες που μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.