Μετάβαση στο περιεχόμενο

BetonExpress της Runet


ilias

Recommended Posts

Έχει κάποιος γνώμη?

Οι επιλύσεις των τοίχων αντιστήριξης είναι αξιόπιστες?

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μία τέτοια μελέτη (τοίχου αντιστήριξης) επιλυμένη από το Beton Express χωρίς τη συνδρομή άλλου προγράμματος και να γίνει δεκτή? Μας καλύπτει δηλαδή?

Με τους υπολογισμούς των άλλων στοιχείων τι?

Link to comment
Share on other sites

Για πλάκες, δοκούς, στύλους, πέδιλα που το έχω δουλέψει είναι ΟΚ.

Βέβαια δεν έχει την παραμετρικότητα και τις δυνατότητες του ΔΙΑ.ΣΚ. 2 του Τ.Ο.Λ. αλλά όσο έλεγξα τα αποτελέσματα τα βρήκα ΟΚ.

Γιατί να μην μπορείς να λύσεις τοίχους αντιστήριξης; Συνδρομή από άλλα προγράμματα σε τι;

Link to comment
Share on other sites

...............Συνδρομή από άλλα προγράμματα σε τι;

Στο τσεκάρισμα της ορθότητας των αποτελεσμάτων.

 

Θεωρείς το Τ.Ο.Λ. καλύτερο?

Πιο δύσχρηστο μου φαίνεται, αλλά δεν το έχω ψάξει σε βάθος στη demo έκδοση για να έχω σαφή άποψη.

Το Beton Express μου φαίνεται πιο ελκυστικό, αν και πιο ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για διαφορετική δουλειά το καθένα.

Το ΔΙΑ.ΣΚ. σου φαίνεται δύσκολο γιατί κάνεις ό,τι θες σε μια διατομή και δεν περιορίζεται σε ορθογωνικές με τον οπλισμό στις γωνίες ή στην παρειά. Παρόλα αυτά νομίζω ότι είναι πολύ εύχρηστο.

Το BetonExpress κάνει και πολλά άλλα πράγματα που δεν κάνει το ΤΟΛ.

Τα έχω και τα δυο και σου λέω με σιγουριά ότι είναι συμπληρωματικά το ένα του άλλου. Αρκεί να χρειάζεσαι τα παραπάνω που σου δίνει το καθένα.

Για τοίχους αντιστήριξης δουλεύω το Toixos της Multisoft που έχει και τοίχους αντιστήριξης με αντηρίδες. Δεν έχω επιλύσει τοίχο αντιστήριξης με το BetonExpress αλλά δεν βλέπω το λόγο να χρειάζεσαι διασταύρωση μ' άλλο λογισμικό. Κάποια στιγμή ίσως βρω χρόνο να κάνω μια σύγκριση και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ που έχω συγκρίνει το τοίχος της LH με το beton express δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου. Πιο λογικά μου φαίνονται τα αποτελέσματα της LH. Από την άλλη το beton express δέχεται πιο πολλές παραμέτρους αλλά...

Πάντως συμφωνώ με Χάρη για δοκούς - πλάκες - πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείς να πεις μια χαρακτηριστική διαφορά και να δω να σου πω;

 

Στον υπολογισμό του φορτίου χιονιού για ξύλινη στέγη στο Fedra χρησιμοποιούσε την παλιά έκδοση του EC1 και όχι την τελευταία.

Τους το επεσήμανα εδώ και καιρό και είπαν ότι θα το διορθώσουν. Νομίζω ότι στην τελευταία έκδοση του Fedra έχει διορθωθεί (Ver 15.07/2008).

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει κάποια θέματα στα νέα EN συγκριτικά με τα παλιά ENV όπως πχ στον Ευρωκώδικα 3 που έχουν γίνει αρκετες αλλαγες συγκριτικα με το ΕΝV...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.