Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποιότητα σκυροδέματος από αποτελέσματα πυρηνοληψιών.


 

Recommended Posts

Ο τύπος είναι από την Ε7, του 1997 αλλά υπάρχει και η τροποποίηση της Ε7 του 2007 που διαιρεί τη μέση τιμή με το 0,85 (http://www.iok.gr/documents/Onsite_concr_strength_AS-IK.pdf) , την επίσημη εγκύκλιο πάντως δεν μπορώ να τη βρω..

Για την Ε58 δεν ήμουν ενήμερος, αφού πάντως στον ΚΤΣ του 97, λέει για υφιαστάμενες κατασκευές ( άρα πριν του 1997 που είχε βγει) να χρησιμοποιείται η μεθοδολογία αυτή( και με συντελεστές αναγωγής L1, L2 κτλ.) γιατί λες ότι δε χρησιμοποιείται?Το εργαστήριο πάντως έτσι το κάνει, λανθάνουν? Έχουν και πιστοποίηση υποτίθεται..

 

Για το δείγμα τώρα, είχαν πάρει 7 δοκίμια, το 1 είχε αντοχή 39 Mpa και το πέταξαν έξω. Για την τυπική απόκλιση λέει κάπου ότι θα πρέπει να είναι εντός κάποιων ορίων ?

Μη καταστροφικές δοκιμές έχουν κάνει, το έβγαλαν πάλι C8/10, με διαγράμματα της βιβλιογραφίας, αυτά δεν τα εμπιστεύομαι προσωπικά..

Υπέρηχους πάλι είχαν κάνει για να δουν τους οπλισμούς έχω και φωτογραφίες, αλλά μάλλον μόνο για να δουν που έχει σίδερα να μην τα τρυπήσουν

Το δείγμα όταν λέτε - Alexispap- ότι δεν πρέπει να είναι τυχαίο τι εννοείς?¨οτι αν βγουν με μεγάλη διασπορά παίρνεις θα πρέπει να πάρεις άλλα?

 

 

Συναδελφε η Ε7 δεν εχει τροποποιηθει.Αυτο που αναρτησες ειναι μια απο τις πιο σοβαρες προτασεις ΓΙΑ να αλλαξει η Ε7.Ομως το ΥΠΕΧΩΔΕ μεχρι σημερα δεν την εχει αλλαξει.Κανε ενα κοπο και ρωτα το ΥΠΕΧΩΔΕ που εκδιδει αυτες τις εγκυκλιους.

Οσο αφορα την Ε58 ειναι αυτη που ικανοποιει κανονιστικα τα σκυροδεματα προ του ΚΤΣ 97.

Οταν η Ε7 αναφερει οτι καταργειται η Ε58 εννοει οτι δεν ισχυει για τα σκυροδεματα που ειναι μεταγενεστερα του ΚΤΣ 97.Οι συντελεστες αναγωγης κ.λ.π που χρησιμοποιουν η Ε7 και η Ε58 εχουν αμμεση σχεση με την παραγωγη του σκυροδεματος συμφωνα με τον ΚΤΣ (κατηγοριες,κοκκομετρικες καμπυλες,τυποι υπολογισμου κ.λ.π) .

Επισης για να μην τρελλαινομαστε κιολας.Η Ε7 και η Ε58 (αυτες οι βλακωδεις εγκυκλιοι) βγηκαν για να γινεται κατα το δυνατον ΕΚΤΙΜΗΣΗ απο το μηχανικο της αντοχης .Γιαυτο αν τις διαβασεις προσεκτικα (οπως και την αιτιολογικη εκθεση του ΚΤΣ 97) θα διαπιστωσεις ποσο νερο εχει μεσα (π.χ κοιτα την &3.7 της Ε7).Μην πολυσκοτιζεσαι για την αντοχη .Κοιτα καλυτερα (αν και ειναι εκτος θεματος) τους προβληματισμους του Ροδοπουλου (περιβαλλοντικες δρασεις ) .Ειναι πολυ πιο σημαντικο για μια παλια οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

koubecham

ο υπέρηχος δεν δίνει τις θέσεις όπλισης.

 

Ε ναι, με τον ανιχνευτή οπλισμού, ήθελα να πώ. Αν όμως Alexispap πετάξω έξω τις δύο τιμές, δε θα έχω 6 δοκίμια που παιτεί ο κανονισμός αυτό είναι το πρόβλημα μου..τεσπά θενξ και πάλι όλους

Link to comment
Share on other sites

Και κατι σημαντικο συναδελφε koubecham

Οπως γραφει σε αρθρο του ο Βουδικλαρης "Αν θελω να συσχετισω την παλια κατηγορια με τη νεα (Β με C δηλαδη) πρεπει να ανατρεξω στον Πινακα 5.2.2.3 του ΚΤΣ 1985 "

Επομενως ακομα και με το 11,5 Mpa μεσο ορο συμφωνα με τον παραπανω πινακα η κατηγορια σου ειναι Β160 (11,8 Mpa κατα τον πινακα )

Link to comment
Share on other sites

τα δοκίμα δεν ξέρω από που τα πήρανε, μάλλον από τους στύλους

παίζει μεγάλο ρόλο το ύψος της λήψης δοκιμίου στο υποστύλωμα (άλλη αντοχή στη βάση και άλλη στη κεφαλή).

Επίσης, δες και τα αδρανή όπως είπε ο κ.Ροδόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλημέρα

Από οικοδομή 10ετίας παίρνουμε πυρήνες για χρήση σε δικαστική διένεξη.

Με βάση ποιον νόμο/κανονισμό υπολογίζουμε εάν είναι το μπετό εντός προδιαγραφών ?

Ισχύει η Ε7, η ΕΝ13791 ή κάτι άλλο ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@alexkyrsr

Υπήρχε εγκύκλιος σχετικά με το ερώτημα σου για τον προηγούμενο ΚΤΣ. Πηγαίνεις βάσει των ελέγχων που αναφέρει η εγκύκλιος. Δεν θυμάμαι τον αριθμό της, μπορεί να είναι αυτή που αναφέρεις. Έχω κάνει τη διαδικασία το 2014. Αν μου τύχαινε σήμερα δεν ξέρω αν ισχύει κάτι νεώτερο.

Edit: ναι, η Ε7 είναι. Πας βάσει αυτής κατά τη γνώμη μου.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Η εξαγωγη συμπερασματος για την κατηγορια του σκυροδεματος μεσω πυρηνων (εγκυκλιος Ε7) αφορα την κατηγορια της ημερας που παιρνεις τους πυρηνες και οχι της ημερας που εριξες ή της παραγγελιας  ή των 28 ημερων. Αυτο ειναι κρισιμο γιατι με την παροδο του χρονου υπαρχουν και αλλοι παραγοντες (εκτος απο την θλιπτικη αντοχη) που δειχνουν την κατασταση του σκυροδεματος (ενανθρακωσεις -ρηγματωσεις -κ.λ.π). Αυτο να εχεις υποψιν σου στη δικαστικη διαδικασια (κανονιστικα ουτε αναγωγη μπορεις να κανεις στις 28 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KF said:

Η εξαγωγη συμπερασματος για την κατηγορια του σκυροδεματος μεσω πυρηνων (εγκυκλιος Ε7) αφορα την κατηγορια της ημερας που παιρνεις τους πυρηνες και οχι της ημερας που εριξες ή της παραγγελιας  ή των 28 ημερων. Αυτο ειναι κρισιμο γιατι με την παροδο του χρονου υπαρχουν και αλλοι παραγοντες (εκτος απο την θλιπτικη αντοχη) που δειχνουν την κατασταση του σκυροδεματος (ενανθρακωσεις -ρηγματωσεις -κ.λ.π). Αυτο να εχεις υποψιν σου στη δικαστικη διαδικασια (κανονιστικα ουτε αναγωγη μπορεις να κανεις στις 28 ημερες.

τα γνωρίζω αυτά που λες, αλλά σε κάθε περίπτωση πρέπει να παρουσιαστεί κάτι στο δικαστήριο και ψάχνουμε να το κάνουμε με τον σωστότερο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε και για χημική ανάλυση και αν μπορούν να σου βγάλουν ποσοστά κλασμάτων αδρανών και τσιμεντοπολτού εφόσον πρόκειται για δικαστήριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.