Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δασαρχείο ζητάει Hatt


Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ.είχα κάνει τον Ιανουάριο ένα τοπογραφικό για φωτοβολταϊκά και χθες με πήρε ο πελάτης τηλέφωνο και μου είπε ότι το δασαρχείο του είπε ότι θέλει συντεταγμενες σε hatt γιατί δεν μπορούν να κάνουν έλεγχο σε εγσα....

Αν προσπερασω την τρόμπα του δασαρχειου πως να κάνω την μετατροπή;το coords gr δίνει καλά νούμερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναί η ακρίβεια μετατροπής με το coords gr είναι απολύτως ικανοποιητική για αυτή την δουλειά

στα εμβαδά θα έχεις ανάλογα με την έκταση μιά διαφορά λόγω συστήματος προβολής

και όχι λόγω λογισμικού.Επειδή μπορεί να σου ζητήσουν "επεξηγήσεις" να ξέρεις τι θα τους απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Θεοχάρη;δεν μου βγάζει καν τα φ λ που μου ζήτησαν στα αποτελέσματα και επίσης οι συντεταγμενες που δινει είναι τάξης χ=8105,κάτι και Υ-16500...φοβάμαι να παραδώσω τέτοια νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

σε ποιά φ,λ αναφέρεσαι?

τι θα πεί φοβάσαι να παραδώσεις τέτοια νούμερα?

η προβολή Hatt τέτοια νούμερα για χ,ψ δίνει

αν θέλεις να βεβαιωθείς κάνε ευθύ και αντίστροφο μετασχηματισμό

ή γράψε εδώ συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ κάποιων σημείων για να τις μετατρέψουμε και άλλοι με διαφορετικό λογισμικό.

Ηρεμία!!!!!! το θέμα είναι απλό, αρκεί να μέτρησες σωστά σε ΕΓΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημείο είναι το 376453,108 και 4384454,789

Από το δασαρχείο στο πελάτη έδωσαν λ 39,39 και φ -1,09

Στο coords μου βγάζει το μεγάλο μόνο φύλλο που αφορά τον πλατυκαμπο ενώ προφανώς τα φλ που του έδωσαν είναι για κάποιο από τα μικρά στο χωριό γλαυκη όπου είναι και το χωράφι.

Link to comment
Share on other sites

μετέτρεψε τα Χ,Ψ απο ΕΓΣΑ σε HATT μεγάλο Κέντρο

απο το μεγάλο κέντρο μπoρείς επίσης να μετατρέψεις με αλλαγή απο κέντρο σε κέντρο σε μικρό κέντρο

τα φ,λ είτε αναφέρεσαι σε μικρό είτε σε μεγάλο κέντρο είναι προφανώς ίδια στο σύστημα προβολής HATT απλά τα Χ,Υ αλλάζουν

πάντως το λ= 39,39 είναι σε άλλη χώρα!!!!!!!! τουλάχιστον 1300 Km μακρυά, η Ελλάδα βρίσκεται μεταξύ λ=21 και λ=27

με κεντρικό μεσημβρινό λ=24

και το φ=-1,09 κάτω απο τον Ισημερινό !!!!!!!!!! θεωρητικά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί άλλο θα δούμε σε αυτήν την χώρα...Υπηρεσία δεν δέχεται το εθνικό σύστημα αναφοράς έλεος.

Ε όχι και μικρό hatt εδώ στο μεγάλο τα βάθρα παίζουν κανα 5μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς θα θέλουν να το "εντοπίσουν" σε κάποια ή σε σχέση με κάποια διανομή του τέως Υπουργείου Γεωργίας και προκειμένου να κάνουν κάποια δουλειά τρέχουν τον συνάδελφο ζητώντας του ακόμη και απίθανα πράγματα όπως προκύπτει απο τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ένα σημείο είναι το 376453,108 και 4384454,789

Από το δασαρχείο στο πελάτη έδωσαν λ 39,39 και φ -1,09

Στο coords μου βγάζει το μεγάλο μόνο φύλλο που αφορά τον πλατυκαμπο ενώ προφανώς τα φλ που του έδωσαν είναι για κάποιο από τα μικρά στο χωριό γλαυκη όπου είναι και το χωράφι.

 

Μάλλον από παραδρομή το δασαρχείο έχει αντιμεταθέσει το φ με το λ του μικρού φ.χ. hatt. Αν αντιμεταθέσεις τις γεωγραφικές συντεταγμένες τότε πέφτεις εντός ορίων ελληνικής επικράτειας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και παλι..Λιγη βοηθεια γιατι εχω πελαγωσει...

Εκανα μετατροπη με τη βοηθεια του CoordsGr απο εγσα σε Hatt

 

Παραδειγμα

Τα 376453.683 4384454.708 εγιναν 8105.921 και -16348.326 στο φυλλο Πλατυκαμπου με λ= -1.15 και φ= 39.45

 

Τωρα (γιατι τα εστειλα ετσι και δεν τους εκαναν παλι...) μου τα ζητανε σε φυλλο με κεντρο λ=-1.09 και φ=39.39 (αυτη τη φορα μου τα εδωσαν σωστα...)

 

Με το πρόγραμμα "Αλλαγη κεντρου φυλλου χαρτη στην προβολη Hatt" εχω το εξης αποτελεσμα: χ= -481.725 y= -5250.889

 

Μπορει κάποιος να επιβεβαιώσει αν είναι σωστή η διαδικασία (και κατ'επεκταση τα νούμερα)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.