Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στο πεδίο "Ο παραλαμβάνων την έκθεση παράδοσης" θέλει την υπογραφή του νόμιμου εκπροσώπου της επιχείρησης, ο οποίος μπορεί να είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου ή κάποιος εκμισθωτής (χρήστης).

Η υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Παράγραφο 3 του Άρθρου 12 του Π.Δ 108/2013, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών διενεργείται έλεγχος και συντάσσεται εντός ενός (1) μηνός από τον αδειούχο Εγκαταστάτη Ηλεκτρολόγο η Υπεύθυνη Δήλωση Καλής Εκτέλεσης (ΥΔΚΕ), το περιεχόμενο της οποίας ορίζεται στο Παράρτημα Γ του Π.Δ 108/2013

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

 

Δεν ξερω αν έχουν απαντηθεί τα ερωτήματα μου μέσα στα διάφορα θέματα για τις ΥΔΕ , αλλά οσα εχω διαβάσει εως τώρα ( και είναι αρκετά ) δεν εχω βρει κάποια απάντηση.

 

Λοιπόν επειδή είμαι νέος στο θέμα συμπλήρωσης ΥΔΕ ( για αρδευτικά παντα ) εχω τα παρακάτω ερωτήματα και θα  ήθελα κάποιον που έχει εμπειρία να μου απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια.

 

1.Γνωριζω οτι σε περίπτωση που κανω νέα ΥΔΕ συμπληρώνω το πρωτόκολλο ΕΛΟΤ , σε περίπτωση επανελέγχου συμπληρώνω το πρωτόκολλο ΚΕΗΕ μιας και η ηλεκτροδότηση του αρδευτικού είναι πριν το 2006.... ?

2.Για τις μετρήσεις που χρειάζονται για την συμπλήρωση της έκθεσης , πρέπει να εχω κάποιο συγκεκριμένο όργανο ( fluke , metrel ) ή οποιοδήποτε μάρκα θα κάνει την ιδια δουλειά ( η ερώτηση  είναι καθαρά οικονομικής φύσεως μιας και τα παραπάνω χρειάζονται ενα σεβαστο ποσό για την αγορά τους , ενώ ενα απλο γειωσομετρο ας πούμε έχει το 1/3 της τιμης) ? 

Link to comment
Share on other sites

η μάρκα δεν έχει σημασία |(τουλάχιστον θεωρητικά ως προς τις μετρήσεις) αλλά σίγουρα δεν σου φθάνει απλά ένα γειωσόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας συνάδελφοι.

Θέλω να με πληροφορήσετε αν ο ΔΕΔΔΗΕ δέχεται ΥΔΕ στην οποία έχουν επισημανθεί προβλήματα ή ελλείψεις της εγκατάστασης και τα οποία δεν δύναται να διορθωθούν.

Πιο συγκεκριμένα, επισκεφθήκαμε με συνεργάτη μου ηλεκτρολόγο μια παλιά διπλοκατοικία, στην ηλεκτρική εγκατάσταση της οποίας διαπιστώθηκαν διάφορα θέματα, μη ύπαρξη ΔΔΕ ούτε γείωση και κάποια άλλα προβλήματα, ο πελάτης δέχτηκε αν και αρχικά αρνητικός να προχωρήσουν οι αλλαγές. Υπάρχει όμως πρόβλημα στο κομμάτι της γείωσης η οποία δεν μπορεί να τοποθετηθεί καθώς από το συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν υπάρχει πρόσβαση σε υπόγειο χώρο ούτε στον ακάλυπτο. Απ' οτι μάθαμε υπόγειο διαθέτει μόνο το άλλο διαμέρισμα καθώς και ακάλυπτο ο οποίος ανήκει μόνο στον άλλον ιδιοκτήτη.

Επειδή κάποια λύση δεν βρέθηκε με τον άλλον ιδιοκτήτη και επειδή προφανώς δεν πρόκειται να εκδοθεί ψεύτικη ΥΔΕ, θέλω να μάθω αν μπορεί τουλάχιστον να εκδοθεί και να γίνει δεκτή από ΔΕΔΔΗΕ με επισημασμένο το πρόβλημα με την γείωση και αναφορά σε όποιες αλλαγές έγιναν. Διαφορετικά δεν θα εκδοθεί καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν ασχολείτε με το πρωτόκολλο ελέγχο (τουλάχιστον όσον αφορά το περιεχόμενο). Εσύ όμως θα γράψεις σαν παρατήρηση ότι δεν έχει ηλεκτρόδιο γέιωσης αλλά θα τσεκάρεις το ναι (για την ανταπόκριση στις απιτήσεις ΚΕΗΕ)?

ΝΑ υποθέσω ότι είναι σε περιοχή με ΤΤ?

Ο άλλος ιδιοκτήτης δεν έχει ηλεκτρόδιο γέιωσης?

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Giorgos1987 said:

Επειδή κάποια λύση δεν βρέθηκε με τον άλλον ιδιοκτήτη και επειδή προφανώς δεν πρόκειται να εκδοθεί ψεύτικη ΥΔΕ, θέλω να μάθω αν μπορεί τουλάχιστον να εκδοθεί και να γίνει δεκτή από ΔΕΔΔΗΕ με επισημασμένο το πρόβλημα με την γείωση και αναφορά σε όποιες αλλαγές έγιναν. Διαφορετικά δεν θα εκδοθεί καθόλου....

ΥΔΕ ΔΕΝ εκδίδεται, όταν η εγκατάσταση δεν πληροί τις απαιτήσεις των κανονισμών και είναι ανασφαλής. Στην περίπτωσή σου, προφανώς το δίκτυο είναι ΤΤ, και η γείωση είναι απολύτως απαραίτητη.

(Με την ευκαιρία, οι ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου είναι κοινόχρηστοι).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.