Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με κάλυψες.

Αλλά δεν μπορούσα να γίνω πιο συγκεκριμένος, το ανάλυσα όσο γινόταν όταν λέω στο πρωτο άρθρο οτι όλοι υπάγονται σε έναν πίνακα, δηλαδή ένας μετρητής για όλα. Τέλος πάντων. Με κάλυψες στο ζητούμενο. Κάτι άλλο, αυτό που ξέρω και πολλοί συνάδελφοι το κάνουν έτσι, είναι ότι κάνουμε ξεχωριστό πρωτόκολλο για κάθε πίνακα ή υποπίνακα. Όσοι οι πίνακες, τόσα και τα πρωτόκολλα. Τουλάχιστο και εγώ που το κάνω τόσο καιρό έτσι , στο σωματείο θεωρείται κανονικά η ΥΔΕ. Αλλά και απο άλλες ΥΔΕ που έχουν πέσει στα χέρια μου και μάλιστα απο τεχνικά γραφεία, κάνουν ξεχωριστά πρωτόκολλα για κάθε πίνακα (ή υποπίνακα).

 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτόκολλο ως έντυπο αφορά στον έλεγχο που κάνεις σε μία εγκατάσταση (μία παροχή). Έχω συντάξει πρωτόκολλα με δέκα+ σελίδες (μεγάλες βιομηχανίες). Αν εσύ θέλεις να κάνεις ξεχωριστά πρωτόκολλα για κάθε πίνακα, δεν είναι λάθος (είναι όμως σαν να καταθέτεις μια αίτηση με δύο σελίδες σε κάποια υπηρεσία και αυτοί να σου βάζουν δύο πρωτόκολλα).

Μιας που είσαι φρέσκος στο επάγγελμα, πέρα από το site του michanikos.gr (εξαιρετικά χρήσιμο) ρίξε και μία ματιά στο site του Γιώργου Σαρρή.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει. Με κάλυψες. Μην νομίζεις, στο θέμα των μετρήσεων , μόνος μου ότι έχω κάνει και πρώτη φορά σήμερα είχα απορία.  

Θα ριξω μια ματια και στο site του Σαρρη.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΑΥ. said:

............... Τέλος πάντων το ίδιο πράγμα είναι. ................ Έχω κάνει 6 πρωτόκολλα, 6 Ε.Π. τα αντίστοιχα  σχέδια και θα συμπεριληφθούν όλα μέσα σε μία ΥΔΕ εφόσον όλα παίρνουν απο μία παροχή. Κάνω λάθος ή οχι; Αν κάνω διόρθωσε με.............

δεν είναι το ίδιο πράγμα το διαμέρισμα (που υπονοεί πολυκατοικία) με ανεξάρτητα κτίρια (μπανγκαλόους).

Το πρωτόκολλο ελέγχου και η έκθεση παράδοσης πρέπει να είναι ένα. Σε κάθε στήλη θα βάζεις τον αντίστοιχο χώρο/κτίριο.

3 ώρες πριν, ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΑΥ. said:

...................είναι ότι κάνουμε ξεχωριστό πρωτόκολλο για κάθε πίνακα ή υποπίνακα. Όσοι οι πίνακες, τόσα και τα πρωτόκολλα. .........................., στο σωματείο θεωρείται κανονικά η ΥΔΕ. ...................

 

το πρωτόκολλο πάει με το μετρητή και όχι με τους πίνακες.

Δηλώνεις διπλωματούχος και αναφέρεις σωματείο. Μαλιστα......................

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε , δεν έχω να γράψω κάτι εφόσον από ότι διαβάζω λύθηκαν οι απορίες σου , αλλά σου προτείνω να αγοράσεις δύο βιβλία που έχουν γράψει συνάδελφοι και να τα διαβάσεις άμεσα , έχουν πολύ υλικό και αναφέρουν κ τη νομοθεσία.Οι τιμές πολύ προσιτές...

 1) ΝΕΑ Υ.Δ.Ε. ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ (Β' ΕΚΔΟΣΗ)

Και 2) 

 ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑΣ & ΕΚΤΙΜΗΣΗΣ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΩΝ ΕΛΕΓΧΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

 

Edited by Pavlos33
διόρθωση χρώματος γραμματοσειράς-βλέπε κανόνες συμμετοχής
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Μεταφέρθηκαν μηνύματα σε αντίστοιχο θέμα στην κατηγορία των "Επαγγελματικών Δικαιωμάτων"

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι και Χρόνια Πολλά με ΥΓΕΙΑ σε όλες και όλους.

Μια ερώτηση : Είμαι ψιλός κύριος διαμερίσματος και η μητέρα επικαρπώτρια. Ο λογαριασμός ρεύματος ακόμη εκδίδεται στο όνομα του θανόντος πατέρα και η μητέρα παρά τις εκκλήσεις δεν έχει συναινέσει στην αλλαγή στο όνομα του ενοικιαστή ο οποίος δεν καίγεται να προβεί σε αλλαγή ονόματος στην ΔΕΗ. (Ο άνθρωπος νοικιάζει το σπίτι από το 1975 !!!! και δεν έχει δώσει δικαίωμα μέχρι σήμερα). Το ΥΔΕ του σπιτιού έχει λήξει και αυτό που με ανησυχεί είναι τα τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν σε περίπτωση ατυχήματος (Όπως αναγράφεται στο site του ΔΕΔΔΗΕ για ποινικές και αστικές ευθύνες) .... 

Έχω δικαίωμα ως ψιλός κύριος αφού ενημερώσω τον ενοικιαστή, να καλέσω ηλεκτρολόγο να προβεί σε έλεγχο της εγκατάστασης και σύνταξη ΥΔΕ ?? (Δεν με ενοχλεί να αναλάβω το κόστος) ...  

Τι μπορώ να κάνω εάν μετά την έκδοση του ΥΔΕ ο ενοικιαστής πεί ότι δεν θέλει να προχωρήσει στην διαδικασία αλλαγής του ονόματος?? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που γινουν ολα αυτα εαν υπαρχει συμβολαιο ενοικιασεις κατατεθημενο στην εφορια ειναι υποχρεωμενος να υπογραψει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλήμερα και Καλή Χρονιά σε όλους!

Ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως δεν έχει ανεβασει τα νέα έντυπα στο site του. 

Και οι υπάλληλοι του δεν είναι ενημερωμένοι καν.

Σας έχει τύχει να κάνετε ΥΔΕ βάσει του νέου ΦΕΚ?

Υστ.:

Η μελέτη που περιγράφεται σαν επιπλέον έγγραφο, στο αναφερόμενο ΦΕΚ δεν υπάρχει (συγκεκριμένα στο άρθρο 1 φτάνει μέχρι την 6 παράγραφο και όχι στην 7)

 

http://www.poseh.gr/wp-content/uploads/2017/09/ΠΟΣΕΗ-Κ.Υ.Α-Αριθ.-ΦΑ5012081642.pdf

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.